Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Роль указів Петра і у становленні законодавства про охорону культурної спадщини в Україні

Роль указів Петра і у становленні законодавства про охорону культурної спадщини в Україні

Назва:
Роль указів Петра і у становленні законодавства про охорону культурної спадщини в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,65 KB
Завантажень:
197
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Роль указів Петра і у становленні законодавства про охорону культурної спадщини в Україні


Національне та культурне відродження Української держави неможливе без всебічного вивчення її історико-культурної спадщини. Встановлення демократії та проголошення незалежності дали змогу дослідникам історичного минулого України переосмислити та переоцінити історичні події, прояснити та по-новому висвітлити численні "білі плями" української історії.
Кожній історичній добі притаманне лише їй властиве ставлення до культурних надбань. З плином часу оцінка тих чи інших складових історико-культурної спадщини змінювалася. І тепер заповідними стають не тільки окремі цінні пам’ятки – церкви, палаци, меморіальні будинки, архітектурні ансамблі, місця історичних подій, – а й усе, що їх оточує: вулиці, квартали, райони міста, нарешті – цілі міста [1].
Неоціненні є культурні багатства України. З її територією пов’язано відкриття всесвітньо відомих культур і давніх цивілізацій – трипільської культури, античних міст, пам’яток слов’ян, спадщини Київської Русі. Саме в пам’ятках архітектури і видатних ансамблях минулого втілювались специфічні смаки українського народу, його ставлення до формування середовища міст і сіл. Відтак правовій охороні підлягають як пам’ятки минулого, так і сучасності – залежно від історичної, наукової та культурної цінностей.
У прагненні відсунути початки охорони пам’яток старовини до якомога дальших історичних, а то й доісторичних епох пам’яткознавці не бачать самоочевидних численних і загальновідомих історичних свідчень не тільки того, що впродовж тривалих часів людей зовсім не хвилювала саморуйнація того чи іншого функціонально непотрібного їм об’єкта, а й того, що за найменшої господарської чи й навіть ідейної потреби вони самі, не задумуючись, знищували такі об’єкти.
В вітчизняній історії найдавніший точно фіксований факт, який має певне відношення до пам’яткознавства, також свідчить не про "розуміння шанобливого ставлення" до старовини, а якраз про протилежне. Йдеться про хрестоматійно відоме повалення Володимиром у 988 році скульптурних зображень язичницьких богів.
З прийняттям християнства Володимир дощенту зруйнував і спалив капище на Перуновому пагорбі, кумирів (ідолів) скинув у Дніпро. "И поставе церковь Святого Василья на холме, иде же стояше кумиръ Перунъ и прочии, иде же творяху потребы князь и людье" [2].
Читачеві видається дивним, пише київський соціолог С Матяш, що охорона пам’яток старовини явище досить нове. Середньовічні будівельники безжалісно зносили старі будівлі, хоча їх було значно менше, ніж тепер. Близько1500 року в Західній Європі з’являється ідея збереження старовинних споруд. У ХVІІІ ст. виникає загальне захоплення старовиною і тільки в ХІХ ст. у США, а згодом і в Європі виникають організовані рухи на захист пам’яток історії і архітектури" [3, с. ].
Стаття "Охорона пам’яток історії та культури" в останньому виданні "Большой Советской Энциклопедии" дотримується такого ж судження.
Ідеї охорони пам’яток історії та культури набули поширення в епоху Відродження разом з зростанням інтересу до античного мистецтва і з розвитком колекціонування. В період Великої французької революції декретами Конвенту пам’ятки історії та культури вперше оголошені всенародним надбанням, було націоналізовано приватні зібрання (декрет про створення Лувра, 1791 р.). У 1795 р. виникла державна служба охорони пам’яток [4, с. 38].
Близька за змістом і відповідна стаття в польській Wielkiej Encyklopedii Powszchnej. Упродовж віків простежуються різноманітні форми охорони пам’яток як вияв турботи про збереження культурного доробку. В старовину охоронялися сакральні об’єкти і твори, нагромаджені в священних скарбах. Вже в епоху середньовіччя певною мірою охоронялися предмети, що торкаються релігійного культу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Роль указів Петра і у становленні законодавства про охорону культурної спадщини в Україні

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок