Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Міжнародна правосуб’єктність європейського союзу

Міжнародна правосуб’єктність європейського союзу

Назва:
Міжнародна правосуб’єктність європейського союзу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,25 KB
Завантажень:
44
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Міжнародна правосуб’єктність європейського союзу


Проблеми міжнародної правосуб’ктності є одними з найактуальніших у теорії міжнародного права. Особливо гостро вони постають, коли йдеться про аналіз правового статусу сучасних міжнародних організацій, які внаслідок волевиявлення їх держав – членів (через передачу певної частки суверенітету) набувають щоразу більше наддержавних ознак.
Саме таким правовим феноменом, який не має аналогів у світі і привертає до себе увагу багатьох дослідників, є Європейський Союз (ЄС), який став результатом тривалого історичного процесу європейської інтеграції.
Європейський Союз виник як наслідок послідовного злиття трьох Європейських Співтовариств: Європейського об’єднання вугілля і сталі (ЄОВС), Європейського економічного співтовариства (ЄЕС) та Європейського співтовариства з атомної енергії (Євроатом), які юридично продовжують існувати і, власне, їх правосуб’єктність є предметом дослідження даної статті. Передусім оцінка міжнародної правосуб’єктності Європейських Співтовариств (а особливо необхідно виділити Європейське економічне співтовариство) має значення для наукового аналізу, в подальшому – міжнародної правосуб’єктності Європейського Союзу.
Пошуки федеративних рис у міжнародних організацій, порівняння їх з федеративними утвореннями почалися одразу з початку діяльності та розвитку Європейських Співтовариств. Серед науковців існували й існують різноманітні погляди щодо їх правової природи.
Зокрема, виділяючи великі відмінності у правовому статусі Співтовариств від традиційних міжнародних організацій, все ж визнає їх такими відомий учений-міжнародник З.Клепацький [1, с.148]. У свою чергу В.Моравецький вважає їх утвореннями на межі між міжнародною організацією і функціональним (у певних галузях) союзом держав [3, с.427].
Підтримуючи думку, що Європейські Співтовариства є міжнародними організаціями, необхідно зазначити, що міжнародні організації створюються на основі багатостороннього міждержавного договору, який відіграє роль конститутивного акта. Він встановлює особливі, відмінні від держав – членів, цілі і завдання організації, її функції, компетенцію, порядок взаємовідносин між організацією та державами – членами. Саме на підставі договору і встановлюється обсяг міжнародної правосуб’єктності організації.
Держави – засновниці в ст.210 Договору про утворення Європейського економічного співтовариства [5] зафіксували положення, що “Співтовариство є юридичною особою”. (Аналогічні норми закріплені в ст.6 Договору про утворення ЄОВС і ст.184 Договору про утворення Євроатома).
У зв’язку з цим необхідно відзначити, що Комісія міжнародного права ООН визначила критерії правосуб’єктності міжнародної організації. Одним з них, зокрема, є здатність укладати міжнародні договори, що регулюється міжнародним правом. (До цих критеріїв, звичайно, входять елементи активного і пасивного права посольства, а також можливість користуватися привілеями та імунітетами відповідно до міжнародного права).
І все ж необхідно погодитись з І.І.Лукашуком, що право укладати міжнародні договори є практично найпереконливішою ознакою наявності в організації міжнародної правосуб’єктності, оскільки, якщо в тих чи інших межах не визнавати за міжнародною організацією правосуб’єктності, то вона не вправі укладати і здійснювати міжнародні договори [2, c.152].
Подібно до більшості міжнародних організацій ЄЕС може діяти тільки на основі принципу “наданих повноважень”, тобто в рамках відповідних норм свого статуту (Римського договору). Це свідчить про те, що, за словами Ю.М.Юмашева, Співтовариство створювали відповідно до класичних канонів міжнародного публічного права. В той же час воно володіє характерними рисами, які відрізняють його від типових міжнародних організацій [7, c.13]. Серед них учений виділяє значну самостійність Співтовариства, порівнюючи з державами – членами. Зокрема, в ЄЕС є власні фінансові засоби і спільно розвинута інституційна система, а також воно не може припинити існування тільки за власним розсудом держав – членів і без участі своїх керівних органів, які наділені правом приймати певні рішення більшістю голосів, а не одноголосно.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Міжнародна правосуб’єктність європейського союзу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок