Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Забезпечення прав цивільного позивача в стадії досудового розслідування

Забезпечення прав цивільного позивача в стадії досудового розслідування

Назва:
Забезпечення прав цивільного позивача в стадії досудового розслідування
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,42 KB
Завантажень:
286
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Забезпечення прав цивільного позивача в стадії досудового розслідування


Визнання особи цивільним позивачем зумовлено наявністю матеріально-правових наслідків у вигляді шкоди, заподіяної злочином. Відповідно до ч. ст. КПК України, цивільним позивачем визнається громадянин, підприємство, установа чи організація, які зазнали матеріальної шкоди від злочину і заявили вимогу – цивільний позов про її відшкодування.
Як зазначається в юридичній літературі, потерпілий і цивільний позивач вправі також пред’явити позов про компенсацію моральної шкоди при провадженні у кримінальній справі [1, с. ]. Це доктринальне положення знайшло своє відображення в проекті КПК, де сказано, що "потерпілий, який зазнав майнової чи моральної шкоди від злочину чи іншого суспільно небезпечного діяння, вправі при провадженні у кримінальній справі пред’явити позов про її відшкодування" і "позивачем визнається фізична чи юридична особа, якій злочином чи іншим суспільно небезпечним діянням заподіяно майнову чи моральну шкоду" Конкретизується, що в кримінальному процесі можуть розглядатися позови про відшкодування шкоди, заподіяної не лише безпосередньо злочином, але й суспільно небезпечним діянням неосудної особи, а також позови про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину.
КПК і проект КПК встановлюють низку основних положень, що характеризують пред’явлення і розгляд цивільного позову у кримінальному процесі та мають важливе значення для цивільного позивача: 1) цивільний позов у кримінальній справі звільняється від державного мита; 2) цивільний позов може бути заявлений як під час досудового слідства й дізнання, так і під час судового розгляду справи, проте до початку судового слідства; 3) доказування цивільного позову відбувається за правилами, встановленими Кримінально-процесуальним кодексом, а якщо певні процесуальні відносини ним не врегульовані, то до них застосовуються норми Цивільного процесуального кодексу, якщо вони не суперечать засадам кримінального судочинства; 4) особа, яка не заявила цивільний позов у кримінальному процесі, а також особа, чий позов судом залишений без розгляду, вправі заявити його в порядку цивільного судочинства; 5) у випадках, коли цього вимагає охорони інтересів держави, а також громадян, які за станом здоров’я чи з інших поважних причин не можуть самі захистити свої майнові права, цивільний позов у кримінальному процесі заявляє прокурор.
КПК не передбачає, в якій формі і на чиє ім’я має подаватися цивільний позов. Питання про адресата цивільно-правових вимог є дискусійним. Вирішуючи це питання, за С.А. Александровим, необхідно поряд з кримінально-процесуальними нормами враховувати вимоги і ЦПК (ст. ), який зобов’язує в позовній заяві зазначати назву суду, назву позивача. Тому автор поділяє думку, згідно з якою позов адресується відповідачу і компетентним органам одночасно [2, с. ]. Думається, що дана позиція не враховує специфіку цивільного позову в кримінальній справі.
Орган розслідування не може залишити позовну заяву без розгляду на тій підставі, що вона не відповідає вимогам названої статті ЦПК. Поява в кримінальній справі цивільного позивача допустима вже тоді, коли особа, яка вчинила злочин, ще не відома, розмір заподіяної шкоди не визначений і про підсудність справи конкретному судові ставити питання передчасно. У початковий період розслідування позовна заява особи, що зазнала шкоди від злочину, може і не містити конкретного відповідача і точної ціни позову. В подальшому слідчий може запропонувати цивільному позивачеві усунути ці недоліки і подати іншу, уточнюючу позовну заяву в додаток до першої [3, с. 92-93].
Під заявленням цивільного позову в кримінальній справі слід розуміти фактичне звернення юридично зацікавленої або іншої уповноваженої особи до судово-слідчих органів із проханням про відшкодування заподіяної їй злочином майнової чи моральної шкоди [4, с. ]. Таке звернення, на думку В.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Забезпечення прав цивільного позивача в стадії досудового розслідування

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок