Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Деякі питання реалізації заборони "Повороту на гірше" при зміні обвинувачення прокурором у стадії досудового слідства

Деякі питання реалізації заборони "Повороту на гірше" при зміні обвинувачення прокурором у стадії досудового слідства

Назва:
Деякі питання реалізації заборони "Повороту на гірше" при зміні обвинувачення прокурором у стадії досудового слідства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,31 KB
Завантажень:
458
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Деякі питання реалізації заборони "Повороту на гірше" при зміні обвинувачення прокурором у стадії досудового слідства


Побудова правової держави потребує посилення правового захисту людини і громадянина як найвищої соціальної цінності, надійного забезпечення охорони правопорядку і зміцнення законності у всіх сферах державного і суспільного життя.
Особливе місце в системі правових засобів, якими охороняються і забезпечуються права та законні інтереси людини належить кримінально-процесуальним гарантіям, що найістотніше впливають на правове становище осіб, котрі беруть участь у кримінальному судочинстві. І це не випадково. Адже саме у сфері кримінального судочинства можуть бути істотно обмежені права особи і передусім конституційні права і свободи громадян, що потребує створення в законодавстві надійних гарантій їхнього забезпечення та охорони.
Важливе місце в системі таких гарантій посідає заборона "повороту на гірше" в процесі реалізації прокурором наглядних повноважень під час затвердження ним обвинувального висновку. Вона спрямована на забезпечення ефективного виконання завдань кримінального судочинства, надійної охорони як інтересів судочинства, так і прав та законних інтересів осіб, які беруть участь в процесі, і передусім, на забезпечення одного з найширших і найважливіших прав обвинуваченого – його права на захист.
Закріплюючи правило цієї заборони, у разі необхідності внесення прокурором змін у пред’явлене обвинувачення під час затвердження обвинувального висновку, законодавець у ч. ст. КПК України встановив підстави, що ведуть до погіршення становища обвинуваченого і порушення його права на захист. Такими підставами є "застосування статті кримінального закону з більш тяжкою санкцією" та "істотна зміна обвинувачення за фактичними обставинами". За наявності вказаних підстав справа підлягає поверненню прокурором або його заступником слідчому для проведення додаткового розслідування і пред’явлення нового обвинувачення. Поряд з цим, установивши правила такої заборони, законодавець невиправдано, як видається, обмежив її дію лише випадками застосування статті кримінального закону з більш тяжкою санкцією та істотною зміною обвинувачення за фактичними обставинами. У більшості випадків питання про те, який кримінальний закон слід вважати менш тяжким або більш тяжким при порівнянні санкцій кримінально-правових норм труднощів не викликає. Зокрема, можна визнати очевидним, що новий закон, який вносить зміни в санкції, є більш м’яким, якщо він:
а) встановлює менш тяжкий вид основного покарання;
б) знижує нижчу або вищу межу покарання, не змінюючи, відповідно, другої межі;
в) виключає найтяжче (із вказаних в альтернативі) основне покарання;
г) не змінючи основного покарання, відмовляється від одного або декількох додаткових покарань;
д) зберігаючи основне і додаткове покарання, вводить альтернативно менш суворі види основного покарання;
е) вказує менш тяжкий вид додаткового покарання;
є) замість обов’язкового передбачено факультативне додаткове покарання;
ж) зменшує мінімальну і (або) максимальну межі додаткового покарання [1, с. ].
Крім того, більш м’яким необхідно вважати закон, в якому нові види покарань за порівняльною тяжкістю розміщуються між найбільш суворим і найменш суворим покараннями попереднього закону. У такому випадку судові надається ширший вибір для призначення покарання. Разом з тим проведені з цього питання дослідження показують, що погіршення становища обвинуваченого може набувати найрізноманітніших форм і пов’язувати його лише із застосуванням статті кримінального закону з більш тяжкою санкцією було б неправильно. Це зумовлено тим, що центральне місце в системі норм, які забороняють погіршувати становище обвинуваченого і порушувати його право на захист займають правила, пов’язані із зміною обвинувачення. Передусім це пояснюється значенням змісту того обвинувачення, яке пред’явлено обвинуваченому. Адже тільки в межах цього обвинувачення може бути правильно вирішено основне питання кримінального процесу – питання про винність або невинність обвинуваченого (підсудного) і застосування чи незастосування до нього кримінального покарання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Деякі питання реалізації заборони "Повороту на гірше" при зміні обвинувачення прокурором у стадії досудового слідства

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок