Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Поняття слідчої дії

Поняття слідчої дії

Назва:
Поняття слідчої дії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,72 KB
Завантажень:
118
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Поняття слідчої дії
Основним змістом процесуальної діяльності є встановлення об'єктивної істини, а основним засобом отримання і перевірки доказів є слідчі дії.
Якщо бути більш лаконічним, то можна дати таке визначення.
Слідчі дії — це регламентовані нормами процесуального права та здійснювані в рамках кримінально-процесуального провадження уповноваженою на те особою, а також забезпечувані заходами державного примусу та супроводжувані необхідним документуванням процесуальні дії, які являють собою комплекс пізнавально-засвідчувальних операцій, спрямованих на отримання, дослідження та перевірку доказів [1].
Іншими словами, слідчі дії — це процесуальні дії, здійснювані для одержання доказової інформації, збирання, дослідження та перевірки доказів. Вони мають пізнавальний характер та процесуально-правову природу.
Основу слідчих дій складають окремі методи пізнання — візуальне спостереження, розпитування, сприйняття, пошук, порівняння (ідентифікація), відтворення, дослідження, які супроводжуються закріпленням (фіксацією та засвідченням) одержаної доказової інформації чи висновків дослідження в відповідних процесуальних документах. Передбачуваний законом для певних випадків метод пізнання втілюється в практичній діяльності слідчого з провадження слідчої дії, а хід і результати пізнання відображаються в протоколі слідчої дії (процесуальному документі).
Інститут слідчої дії— це система правових приписів, що визначають: сферу й об'єкт слідчої дії, його мету і завдання; підстави проведення; коло учасників та їх правовий статус; механізм реалізації ними своїх прав і обов'язків; порядок здійснення і правила провадження пізнавально-засвідчувальних дій; способи і форми їх фіксації; гарантії захисту прав і свобод людини, заходи та межі примусу і відповідальності, які застосовують невиконання положень закону.
Кожна слідча дія є не тільки засобом пізнання, засобом збирання, дослідження та перевірки доказів, а й виступає як акт право застосовної діяльності. Тому інститут слідчої дії має встановлювати певну систему гарантій як встановлення істини, так і забезпечення прав і свобод людини.
Норми, регулюючі слідчі дії, мають загальну правову конструкцію: "гіпотеза", "диспозиція", "санкція".
Гіпотеза вказує на фактичні та юридичні підстави проведення слідчої дії. Диспозиція визначає суб'єкт і коло учасників, а також порядок здійснення слідчої дії (яка поведінка наказується, дозволяється, забороняється), визначає форму проведення та регулює правовідносини учасників слідчої дії, передбачає необхідні гарантії захисту прав і свобод людини. Санкція має вказувати на негативні наслідки невиконання вимог закону.
Кримінально-процесуальний закон передбачає та регламентує проведення таких слідчих дій,
огляд (місця події, предметів, документів, місцевості, приміщень,
трупа);
Освідування;
Обшук (обшук житлових приміщень та інших приватних володінь» обшук службових та інших приміщень);
Виїмка (предметів, документів);
Виїмка поштово-телеграфної кореспонденції;
Зняття інформації з каналів зв'язку;
Накладення арешту на майно;
Накладення арешту на вклади;
Затримання підозрюваного;
Відтворення обстановки та обставин події злочину;
допит (свідка, потерпілого, підозрюваного, обвинуваченого, експерта);
Очна ставка;
Впізнання;
Ексгумація трупа;
Отримання зразків для порівняльного дослідження;
Призначення та провадження експертизи.
Система слідчих дій передбачає такі процесуальні форми здійснення пізнавальних дій, які включають у себе всі необхідні та допустимі методи пізнання і у своїй сукупності дають можливість встановлення об'єктивної істини.
Слідчі дії залежно від мети, яка ставиться перед ними, можуть бути такими, що спрямовані на збирання або перевірку доказів. Слід зазначити, що одна і та сама слідча дія за різних обставин справи, на різних етапах провадження розслідування може бути спрямованою як на збирання нових доказів, так і на перевірку вже зібраних.
Залежно від джерел отриманої інформації слідчі дії поділяються на:
спрямовані на отримання інформації від людей (допит, очна ставка, впізнання та деякі інші);
спрямовані на отримання інформації від матеріальних об'єктів (огляд, обшук, виїмка, експертиза та подібні);
спрямовані н а отримання інформації як від матеріальних об’єктів, так і від людей.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Поняття слідчої дії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок