Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Ціннісне обґрунтування прав людини в офіційній антропології католицизму: людська гідність

Ціннісне обґрунтування прав людини в офіційній антропології католицизму: людська гідність

Назва:
Ціннісне обґрунтування прав людини в офіційній антропології католицизму: людська гідність
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,33 KB
Завантажень:
419
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Ціннісне обґрунтування прав людини в офіційній антропології католицизму: людська гідність


Розуміння людини як суб’єкта природних прав, передусім ґрунтується на аксіотичних засадах, на тій етичній цінності, якою є людина взагалі, а отже, і кожна людина зокрема, незалежно від своїх індивідуальних атропологічних чи психофізіологічних ознак. Видається, що саме з тієї причини в обгрунтуванні прав людини, поданому в Міжнародному Біллі про права людини, основоположне місце посідає категорія людської гідності. Це поняття є також одним із засадничих у сучасному католицькому вченні про природні права людини. Д. Голенбах слушно зазначає, що "у римо-католицькій традиції відповідь на запитання про основи прав людини зводиться до однієї єдиної фрази: гідність людської особистості"5, с. .Аналогічні думки висловлені М. Шупаком 25, с. , С. Ладивіровою 16, с. , Й. Мазуреком 27, с. .
Категорія людської гідності в контексті проблематики прав людини у соціальній доктрині католицизму вперше з’являється в енцикліці Лева ХІІI "Rerum novarum" ("Нові речі", 1981 р.). Тут вона постає як гідність людського "духу", який, в свою чергу, є "тим, що носить образ і подобу божу", і як спільна ознака всіх людей, що відображає їхню рівність в аспекті загального духовного покликання 9, с. . У соціальному вченні Пія ХІІ ідея людської гідності набуває статусу формалізованої доктринальної засади католицької теорії прав людини. Пій ХІІ зазначає, що гідність людської особистості полягає у сукупності її прав 18, с. . У документах Івана ХХІІІ, ІІ Ватиканського Собору, ПавлаІ та Івана Павла ІІ концепція гідності набуває свого подальшого підтвердження і розвитку 12, с. . Так, в енцикліці "Pacem in terris" ("Мир на землі", 1963), Іван ХХІІІ далі утверджує богословську концепцію гідності людської особистості, що ґрунтується на біблійній ідеї спокутування . Глава перша Душпастирської конституції про церкву в сучасному світі "Gaudium et spes" ("Радість і надія", 1965) присвячена розкриттю католицького розуміння гідності людини, яке постає з християнсько-персоналістичного бачення людської особистості. Згідно з цим, бачення у соборовій конституції подані як богословські, так і філософсько-етичні засади людської гідності. Богословська аргументація ґрунтується на тому, що людина, створена за образом Божим (наділення людини гідністю), з самого початку історії зловжила своєю свободою (гріхопадіння людини, яке не дає можливості реалізуватися її гідності). Однак Ісус Христос став людиною і викупив гріх роду людського (відновлення і розкриття найвищої гідності людини через боговтілення і викуплення).У філософсько-етичному аспекті, який у "Gaudium et Spes" нерозривно поєднаний із богословським, гідність людини розкривається крізь призму гідності окремих складових людського буття: гідності розуму, морального сумління і свободи людини. Ці онтичні сутності також розглядаються Собором крізь призму християнського об’явлення. Отже, у пастирській конституції зроблено висновок, що найглибший смисл людської гідності міститься у божественному покликанні людини 20, с. . Папа ПавлоІ у своєму зверненні з нагоди Соціальних тижнів в Італії 14 вересня 1968 р. заявляє, що з одвічного та історичного змісту гідності людської особистості можна вивести практичний зміст поняття спільного блага людських спільнот 21, с. . Іван Павло ІІ неодноразово повторює про притаманну людині "трансцендентну гідність", наголошує на необхідності пошани невід’ємної гідності людини як про один із головних стовпів людської цивілізації (промова перед діячами політики, культури, науки та підприємництва в Києві 23 червня 2001 р.) 23, с. . Характерним є те правове значення, якого понтифік надає поняттю гідності людини, визнаючи її "джерелом права".
Як відомо, поняття гідності людини в етиці виступає як аксіологічна категорія, яка відображає позитивне значення об’єкта оцінювання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Ціннісне обґрунтування прав людини в офіційній антропології католицизму: людська гідність

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок