Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Державно-правові погляди і правління Ярослава Мудрого

Державно-правові погляди і правління Ярослава Мудрого

Назва:
Державно-правові погляди і правління Ярослава Мудрого
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,30 KB
Завантажень:
48
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
 
Р Е Ф Е Р А Т
на тему:
“Державно-правові погляди і правління Ярослава Мудрого”
 


Ярослав Володимирович — великий князь Київської Русі, прозваний давньоруським народом за особливо плідну державну діяльність, за безустанну турботу про поши-рення християнства, і освіти Мудрим, прожив 76 років. Усе повнокровне тривале творче життя Ярослава було віддане державотворенню Київської Русі. При правлінні Ярослава вона стала найбільшою і сильною державою Європи. Успіхи Київської Русі у внутрі-шньому державному, економічному і культурному розвитку, у військовій сфері і зов-нішній політиці нерозривно пов'язані з іменем Ярослава Мудрого.
Якщо Володимиру, щоб добитись визнання тогочасною Європою і одружитись з візантійською принцесою доводилось брати штурмом Херсонес Таврійський, то Ярослав отримав прізвисько "тестя Європи" — так багато було бажаючих отримати "руку і серце" його дочок серед європейських монархів.
Ярослав Мудрий засновував міста, будував церкви та монастирі, домагався від константинопольської патріархії канонізації перших святих Київської Русі. Важливим компонентом ідеологічної програми Ярослава Мудрого були заходи щодо розвитку літератури і книжкової справи. Піклуванням великого князя при Софійському соборі утворилась своєрідна академія — гурток добре підготовлених книжників та вчених, зайнятих не лише перекладами з грецької, а й укладанням нових літературних творів, покликаних втілити й пропагувати теоретичну платформу доби... Визначним лідером академії був Іларіон, який 1051 року став митрополитом.
Іларіон був пресвітером княжої церкви у Берестові, визначним ученим, громадським діячем, близьким соратником Ярослава Мудрого. Саме завдяки старанням останнього, навіть в супереч волі константинопольської патріархії, собор єпископів Київської Русі 1051 року обрав Іларіона митрополитом — першим на цій посаді вихідцем з русичів.
Приділяючи велику увагу проблемам державного будівництва, Ярослав дуже багато зробив у становленні і розвитку давньоруського права. Не випадково найстародавнішу частину Короткої Редакції — першого Збірника права Київської Русі, що дійшов до нас, — "Руської Правди" в народі справедливо називали "Услав Ярослава" або "Правда Ярослава".
У цей збірник правових норм ввійшли статті, що різко обмежили традиційний інститут "кревної помсти", сферу застосування смертної кари, більшість покарань мало характер грошових та майнових штрафів.
"Правда Ярослава" ввійшла складовою частиною "Руської Правди", яка, у свою чергу, стала основою карного кодексу Великого Князівства Литовського — Литовського статуту, норми якого використовували сільські суди в Україні аж до початку XIX сторіччя.
Ідеал князя-правителя створений Іларіоном у "Слові про закон і благодать" більше підходить не до реального великого князя Володимира Святославовича, а, швидше, до його сина і благодійника самого митрополита — Ярослава Мудрого, що носив християнське ім’я Георгій і якому також відведене певне місце в повному списку твору: "Добрий і вірний спадкоємець твого благочестя — син твій Георгій, котрого Господь зробив наступником твого володарювання. Не порушує він твоїх уставів, але укріпляє, не розтрачує скарбів твого благовір’я, але ще більше примножує, не говорить, але діє, завершуючи недокінчене тобою, як Соломок діла Давидові". Адже саме він, проводячи курс на упорядкування суспільного і державного життя не лише сприяв розробці ідеологічного обґрунтування своїх дій, а й створив перший відомий нам кодекс писаного карного права - "Правду Ярослава".
Однією з головних причин створення "Повісті минулих літ" і "забування" літописцями попередніх літописних зводів вважається прагнення Ярослава Мудрого і його наступників підвести ідеологічну базу під виключність прав роду Рюриковичів на володіння Київською Руссю. Тому представникам саме цього роду в "Повісті" приписувалась першість у діях державного значення, яка їм часом не належала. Одним з таких епохальних актів є визнання християнства державною релігією Київської Русі і хрещення її жителів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Державно-правові погляди і правління Ярослава Мудрого

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок