Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Відновне судочинство як альтернатива кримінальному:огляд його у великій Британії та інших країнах прецедентної системи права

Відновне судочинство як альтернатива кримінальному:огляд його у великій Британії та інших країнах прецедентної системи права

Назва:
Відновне судочинство як альтернатива кримінальному:огляд його у великій Британії та інших країнах прецедентної системи права
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,27 KB
Завантажень:
267
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Відновне судочинство як альтернатива кримінальному:огляд його у великій Британії та інших країнах прецедентної системи права


Новою і актуальною у багатьох країнах світу сьогодні є теорія “Відновного судочинства” (далі ВС) (вживають також терміни відновлювальне, поновлююче, однак запропонований в цій роботі варіант видається лаконічнішим і максимально передає зміст поняття).
Відновне судочинство, яке переважно відбувається у формі зустрічей і конференцій, на відміну від традиційного кримінального судочинства, слугує не протиставленій сторони одна одній (що передбачає принцип змагальності сторін), а примиренню; закликає не до покарання як відплати за злочин, а до усвідомлення злочинцем своєї провини, щирого вибачення та відшкодування завданої злочином шкоди. Вважають, що відновне судочинство краще задовільняє жертву та її потреби, обіцяє компенсувати матеріальну та моральну шкоди, відновити почуття безпеки, зруйновані відносини, гідність та самоповагу 8,. 101; 9, с. 43]. Головними принципами відновного судочинства є визнання своєї вини злочинцем та добровільна участь у зустрічах і конференціях обох “сторін”: жертви і злочинця.
У цій статті спробуємо дати визначення поняття відновного судочинства, коротко аналізувати його процесуальні форми, наголосивши на деяких спірних питаннях, причини і аргументи актуальності та новизни відновного судочинства у деяких країнах світу, зробити висновки і відшукати теми для подальших досліджень, а також можливу його цінність для розвитку кримінально-процесуальної науки в Україні.
Поняття “Відновного судочинства” як більш-менш сформованої теорії виникло в кінці 70-х – на початку 80-х років 20-го століття, хоча своїм корінням ця теорія завдячує досягненням людської думки ще в Стародавній Греції та Римі, германських народів та індійських хінді, а також традиціям Буддизму та Конфуціанства. Пік популярності відновного судочинства збігся в часі з виникненням і розвитком кримінологічних ідей про необхідність звернення до потреб потерпілих від злочину; ідей про те, що злочин за своєю суттю є конфліктом особистісним між злочинцем і жертвою; що реагуючи на злочин, ми насамперед повинні поставити злочинця у відомість про заподіяну ним шкоду, змусити його усвідомити і взяти на себе відповідальність за виправлення шкоди жертві 3, с. 27.
Великою мірою теорія відновного судочинства отримала свій розвиток через практику конференцій по виправленню злочинців, кругів по засудженню злочинця, зустрічей жертви із злочинцем за посередництвом спеціалістів проведення таких засідань тощо. Як результат цього, в теорії немає єдиного визначення щодо відповідного судочинства. Тоні Маршал пропонує таке визначення відновного судочинства: “це процес, в якому небайдужі до злочину особи (жертва та її сім’я, злочинець та його сім’я, члени громади, що постраждала від злочину) за допомогою колективних зустрічей вирішують як вчинити з наслідками злочину та роблять висновки на майбутнє”.
Крізь визначення відновного судочинства, запропонованого ООН, чітко проглядається те, що саме конференції (про них йтиметься нижче) є ключовим елементом ВС: “це процес, у якому жертва, злочинець та/або інші особи чи члени громади, що потерпіла від злочину, активно беруть участь у розв’язанні конфлікту, що виник в результаті вчинення злочину” 12.
Ключовими цінностями відновного судочинства його захисники вважають шанобливий і ввічливий діалог, вибачення та пробачення, відповідальність за власні дії, зрештою й те, що відновне судочинство намагається виправити, а не завдати болю та виправити і загладити завдану шкоду, а не нанести її злочинцю. Отже, маючи на увазі відновне судочинство, ми розуміємо “загоєння” жертви, виправлення злочинця та загладжування шкоди громаді 1, с. 11.
Сферою застосування відновного судочинства є переважно нетяжкі злочини, злочини, вчинені неповнолітніми, злочини проти особи (нанесення легких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень), проти власності (крадіжки, грабежі), також рідше – проти статевої свободи особи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Відновне судочинство як альтернатива кримінальному:огляд його у великій Британії та інших країнах прецедентної системи права

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок