Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Поняття "посадова особа": основні етапи дослідження в адміністративно-правовій науці і законодавстві

Поняття "посадова особа": основні етапи дослідження в адміністративно-правовій науці і законодавстві

Назва:
Поняття "посадова особа": основні етапи дослідження в адміністративно-правовій науці і законодавстві
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,44 KB
Завантажень:
43
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Поняття "посадова особа": основні етапи дослідження в адміністративно-правовій науці і законодавстві


У процесі проведення адміністративно-правової реформи в Україні значної уваги потребує дослідження категоріального змісту низки понять і відповідне їх закріплення у законодавстві. Особливої актуальності набуло тлумачення поняття "посадова особа", оскільки вони є центральним суб’єктом у здійсненні управління і відіграють вирішальну роль у забезпеченні необхідних умов та можливостей для реалізації громадянами своїх прав і свобод.
У радянський період поняття посадової особи розглядалось у вузькому розумінні – у межах державної служби. Серед науковців були вироблені деякі позиції щодо виділення окремих етапів у розвитку державної служби, в межах якої досліджувалося і поняття "посадова особа". Найвагоміший внесок зробили Васильев А.С., Горшенев В.М., Петришин О.В., Петухов Г.Е., [1, с.40-48; 2, с.9-16]. Проте розвиток сучасного законодавства потребує нових концептуальних підходів у дослідженні цієї проблематики. Їх брак є причиною прогалин у правовому регулюванні статусу цих осіб і службово-правових відносин у цілому. Тому з метою з’ясування змісту цього поняття і усунення існуючих прогалин у законодавстві важливо досконало дослідити ці питання. На підставі аналізу науково-теоретичних джерел і досвіду нормативно-правового регулювання досліджуваного питання можна визначити перспективи його вирішення і його правове оформлення.
Різні підходи щодо визначення поняття "посадова особа" та деякі спроби правової регламентації елементів правового статусу посадових осіб свідчать про історію розвитку цієї проблематики. Так у загальноправовій науці склалося два протилежні підходи у тлумаченні поняття "посадова особа" – широкий і вузький. Найчіткіше вираження вони знайшли в адміністративно-правовій і кримінально-правовій науках.
Тривалий час у вивченні поняття "посадова особа" переважали дослідження у кримінально-правовій науці. Це було зумовлено особливістю кримінальної відповідальності у сфері службової діяльності. Кримінальне право завжди виходило із широкого розуміння поняття "посадова особа" і розглядало посадову особу як суб’єкта, протиправні дії якого становлять підвищену суспільну небезпеку. Цей підхід мав значний вплив і на розвиток інституту адміністративної відповідальності посадових осіб.
На відміну від такого підходу головна увага представників адміністративно-правової науки сконцентровувалась на особливостях правового статусу посадової особи як обов’язкового учасника управлінських відносин. Проте дослідження змісту поняття посадової особи в адміністративному праві відбувалися у межах державної служби, внаслідок чого посадовими особами визнавалися лише державні службовці державних органів. Відтак у визначенні цього поняття не було єдиної позиції, що значно утруднювало практику реалізації законодавства і постійно викликало гострі дискусії як серед науковців, так і практиків.
Окремі питання державної служби, правового положення посадових осіб, принцип субординації у службових відносинах мали відповідне правове закріплення ще на початку ХVІІІ ст. Досліджуючи поняття посадової особи, важливо згадати про Конституцію Пилипа Орлика (5 квітня 1710 р.), яка заклала деякі принципи управління та діяльності органів державної влади. Це сприяло вирішенню питань, пов’язаних з недопущенням концентрації влади у руках однієї особи, і запобігало проявам зловживання цією владою. Цей принцип має важливе значення під час розподілу управлінських функцій між посадовими особами державних органів.
Значний впли на формування державної служби ХVІІІ ст. мав "Табель про ранги" Петра І (4 лютого 1722 р.), який привів у систему й уніфікував усі чини імперії у трьох основних сферах службової діяльності: сухопутній, військово-морській і цивільній службах. Прийняті акти встановлювали вимоги та порядок прийняття і просування по службі, принципи взаємовідносин по службі, визначали коло обов’язків службовців кожного рангу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Поняття "посадова особа": основні етапи дослідження в адміністративно-правовій науці і законодавстві

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок