Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Теоретичні засади криміналістичної ідентифікації гладкоствольної вогнепальної зброї

Теоретичні засади криміналістичної ідентифікації гладкоствольної вогнепальної зброї

Назва:
Теоретичні засади криміналістичної ідентифікації гладкоствольної вогнепальної зброї
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,06 KB
Завантажень:
440
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Теоретичні засади криміналістичної ідентифікації гладкоствольної вогнепальної зброї


В процесі розслідування злочинів, вчинених із використанням вогнепальної зброї, в тому числі гладкоствольної, нерідко, виникає потреба в проведенні ідентифікаційних судово-балістичних експертиз.
Ідентифікація (від лат.identifico) означає ототожнення, тобто встановлення тотожності об'єкта за якимись ознаками, властивостями. Ідентифікувати, ототожнити - означає вирішити питання, чи є певний об'єкт розшукуваним. Наприклад, чи являється вилучена мисливська рушниця тією зброєю, що застосовувалась під час вчинення розслідуваного злочину. Ідентифікацією прийнято називати і сам процес ототожнення, порівняльного дослідження, що є основою вирішення питання про тотожність [3, с.27].
На думку М.В.Салтевського, ідентифікацію, як загальний метод, що використовується у різних галузях знання, треба відрізняти від криміналістичної ідентифікації як окремого методу криміналістики. Як зазначає М.В.Салтевський, криміналістична ідентифікація - це специфічний метод, що дозволяє виконувати вузькі ідентифікаційні завдання, сутність яких зводиться до встановлення тотожності конкретного об'єкта, що має стійку зовнішню форму [5, с.29].
Методологічну основу криміналістичної ідентифікації становлять такі положення матеріалістичної діалектики та логіки як інструмента пізнання, а саме:
а) загаль-ний взаємозв'язок явищ у природі та суспільстві (якщо є наслідок, то обов'язково існувала причина, немає наслідку без причини, немає злочинів без слідів);
б) усі об'єкти матеріального світу індивідуальні ("немає двох ре-чей, котрі були б однакові" - Гегель); будь-який об'єкт, подія, явище інди-відуальні і можуть бути ототожнені;
в) всі об'єкти рухаються та видоз-мінюються, таким чином об'єкт залишається самим собою тільки деякий час, який залежить від швидкості змін; час, протягом якого об'єкт залишається відносно незмінюваним і його можна ототожнювати, називають ідентифікацій-ним періодом. 
В основі теорії і практики криміналістичної ідентифікації знаходяться поняття індивідуальності об'єктів та їх тотожності. Індивідуальність - це якісна та кількісна визначеність об'єкта, яка відрізняє його від всіх інших об'єктів. Говорячи про індивідуальність, потрібно не забувати, що з плином часу стан любих предметів та їх ознак певним чином змінюється. Саме цьому матеріалістична діалектика виходить з відносного характеру тотожності, включаючи до нього також відмінності та зміни [2, с.38].
В судовій балістиці для індивідуалізації вивчаються не всі ознаки зброї, а лише ознаки її зовнішньої будови, оскільки поверхня каналу ствола та деталей, контактуючих з гільзою, завжди мають певний рельєф. Рельєфність слідоутворюючих поверхонь деталей вогнепальної зброї, в тому числі гладкоствольної, мається навіть у абсолютно нових екземплярів, що витікає з характеру виробничого процесу та чистоти обробки деталей [4, с.35].
Вогнепальна зброя ототожнюється за слідами, які містять відображені ознаки. До ознак відносяться різноманітні конструктивні особливості, нерівності мікрорельєфу самої вогнепальної зброї (слідоутворюючого об'єкту),  а також відображення вказаних нерівностей мікрорельєфу зброї у слідах на снарядах та гільзах.
Загальні ознаки властиві всім екземплярам зброї даної системи, і тому вони дають підставу для розподілу зброї на системи та в свою чергу в середині системи зброї на групи. Класифікація загальних ознак в значній мірі сприяє індивідуалізації зброї, але будь-яка їх сукупність недостатня для ідентифікації зброї.
Індивідуальними або особистими ознаки в балістиці являються окремі дрібні нерівності та дефекти поверхні слідоутворюючих деталей. В слідах тертя ці ознаки відображаються у вигляді трас-борозенок та валиків. В слідах натискання індивідуальними ознаками являються дрібні особливості форми та конфігурація окремих вм'ятин і опуклостей [2, с.40].
Поняття встановлення індивідуальної тотожності гладкоствольної вогнепальної зброї може включати в себе [1, с.160]: - ідентифікацію гладкоствольної зброї, що застосовувалась на місці події за слідами на снарядах (наприклад, кулях, шроті, картечі, клейтухах-концентраторах та їх замінниках) і стріляних гільзах; - приналежність кулі та гільзи одному набою; - встановлення єдиного джерела походження набоїв і їх елементів за місцем їхнього виготовлення, застосовуваним інструментам для їх спорядження.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Теоретичні засади криміналістичної ідентифікації гладкоствольної вогнепальної зброї

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок