Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Загальна теорія держави і права до питання про поняття та структуру вітчизняної антропології права (стаття І)

Загальна теорія держави і права до питання про поняття та структуру вітчизняної антропології права (стаття І)

Назва:
Загальна теорія держави і права до питання про поняття та структуру вітчизняної антропології права (стаття І)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,64 KB
Завантажень:
367
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Загальна теорія держави і права до питання про поняття та структуру вітчизняної антропології права (стаття І)


Проблема людини, так чи інакше, присутня у всіх науках, хоча науками і не обмежена. „Антропологи не завжди належно оцінювали той факт, що антропологія існує не тільки у торговій крамниці, у форту в горах, у погоні за вівцями, але й у книзі, у статті, в лекції, в музейній експозиції і останнім часом навіть у фільмі”, – зазначає К. Гірц [9, с. ]. Фактично, сучасна антропологія становить систему різнопредметних (якщо не вважати єдиним предметом антропології людину, а виділяти в якості предмета її дослідження ті чи інші закономірності людського існування) дисциплін, котрі розвиваються у двох парадигмальних площинах: у першій – позитивістсько-орієнтовані антропологічні дослідження, методологія яких головним чином заснована на етнолого-антропологічному дослідницькому підході, а в другій – метафізично-орієнтовані антропологічні дослідження, методологія яких базується, передусім, на підході філософсько-антропологічному.
Слід зазначити, що у науках антропологічна проблематика відображена по-різному: в деяких вона головна, у деяких – одна з багатьох, проте така, що за відповідних соціальних умов може стати основною і звернути на своє вирішення всі зусилля представників певної сфери наукового знання. Так і виникають нові різновиди антропології.
І одним з таких різновидів є антропологія права (за іншою термінологією – юридична антропологія, правова антропологія, етнологічна юриспруденція, правове людинознавство, юридична чи правова етнологія або юридична чи правова етнографія), стосовно визначення якої, як і щодо багатьох інших галузей антропологічного знання, вчені не мають єдиної позиції. Проте спільним у їхніх підходах є те, що вказаний вид антропології переважно пов’язується зі спробою висвітлення особливостей, засад, засобів і способів впорядкування людського життя у різних типах суспільств [25], зокрема, у примітивних, хоча цією проблематикою і не обмежується. Водночас, існує консенсус вчених стосовно полідисциплінарного характеру антропології права та її евристичних можливостей [4, с. ]. При цьому право розуміється нею як світовий феномен – явище, що: 1) охоплює суспільство в цілому; 2) спроможне бути головним регулятором конфліктів інтересів, які виникають у соціальній практиці; 3) є домінуючим засобом контролю у суспільстві порівняно з іншими засобами [26,. 451-452]. Як зазначає Н. Рулан, якби юристи детальніше досліджували своє власне суспільство, вони би краще розуміли, що правові явища набагато багатші, ніж ті уявлення, до яких часто зводиться юридичне знання [17, с. ].
В. Бігун вказує на три підходи до визначення антропології, що розвивається в юриспруденції: 1) змістовно-етимологічний (за походженням змісту слів); 2) проблемно-оглядовий (на основі історичного та змістовного огляду проблематики); 3) практико-функціональний (на основі осмислення практичної ролі цієї галузі юридичних знань) [6, с. ].
Стосовно першого підходу зауважимо, що проблема змістовно-етимологічного визначення антропології в юриспруденції, котра не дозволяє однозначно вирішити питання місця вказаної антропології у системі юридичних наук, зумовлена, на наш погляд, такими чинниками: а) багатоманітністю термінів, які використовуються науковцями на позначення однієї й тієї ж галузі знань; б) неоднозначним розумінням у літературі терміно-понять „правовий” і „юридичний”; в) відсутністю чітких меж між філософією права, загальною теорією держави та права, юридичною соціологією (соціологією права) й антропологією права. Розглянемо деякі з них детальніше.
На перший погляд, філологічне тлумачення поняття „антропологія права” дозволяє дійти однозначного висновку про те, що ми маємо справу з „наукою про людину права”, а точніше, про правову (юридичну) людину, як називають останню В. Нерсесянц, С.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Загальна теорія держави і права до питання про поняття та структуру вітчизняної антропології права (стаття І)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок