Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Історичні передумови сучасного кримінального законодавства Франції

Історичні передумови сучасного кримінального законодавства Франції

Назва:
Історичні передумови сучасного кримінального законодавства Франції
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,74 KB
Завантажень:
309
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Історичні передумови сучасного кримінального законодавства Франції


Франція, батьківщина так званої континентальної системи права, дала світові значні надбання в галузі правової науки. Найвідоміші серед них – Цивільний кодекс 1804 року та Кримінальний кодекс 1810 року.
Про Цивільний кодекс 1804 року його автор Наполеон говорив так: “Моя слава не в тому, що я виграв сорок битв... Те, що буде жити завжди, це мій Цивільний кодекс”. А один з істориків права назвав його “правом для всіх народів” [4, с.253].
Значення та роль кримінального закону найбільш точно виражають слова Луве: “У цивільного закону не було б першої і найбільш сильної санкції, коли б не існувало кримінального закону, здатного, якщо не попередити, то покарати порушення закону цивільного” [3, с.49]. А якщо до цього додати, що, крім охорони “священного права приватної власності”, завданнями французького кримінального законодавства є охорона та забезпечення прав особи, її життя, здоров’я, честі, гідності, недоторканості та безпеки, охорона інтересів нації, держави та суспільного порядку, лише тоді можна мати повне і точне уявлення про роль та значення кримінального закону.
З 1 березня 1994 року у Франції почав діяти новий Кримінальний кодекс, прийнятий в 1992 році, що ознаменувало перехід держави на якісно новий рівень розвитку кримінального законодавства. Новий Кодекс, на думку експертів, увібрав у себе найцінніші надбання кримінально-правової доктрини та судової практики Франції, здобутки теорії і практики інших держав, а також міжнародного права.
Хоч новий Кодекс 1992 року і містить багато новел, проте він твердо спирається на традиції французького кримінального законодавства, наслідуючи багато в чому його історичну структуру, а в деяких випадках і норми з незначним їх редагуванням або взагалі без усякого втручання.
Щоб краще зрозуміти суть сучасного Кримінального кодексу Франції, проаналізуємо історичні передумови його виникнення, історичні джерела французького кримінального законодавства.
Уже з феодальних часів у Франції відомі такі поняття, як “злочин” та “покарання”. Зокрема, перелік злочинів та покарань ХІІІ ст. можна знайти в книзі знаменитого легіста Ф.Бомануара “Кутюми Бовезі”. Крім роздумів про мету правосуддя, автор пише про відповідальність за тяжкі злочини: вбивства, зраду, лжесвідчення, звалтування, викрадення жінки, підпал, крадіжку, фальшивомонетництво, віровідступництво. Покарання за них були шибениця або спалення, а як додаткову міру могли призначати конфіскацію майна [4, с.83].
Однак, незважаючи на те, що вже в ті часи були відомі поняття, які мають безпосередню причетність до кримінального законодавства, говорити про його існування в феодальній Франції було б помилкою.
Проте в останній період французького феодального права простежується спроба “впорядкування” кримінального законодавства. Зокрема, був прийнятий ордонанс 1670 року, за яким злочинні діяння отримують своє визначення, накреслюється чітке прагнення відмежувати злочини від проступків, що тягнуть за собою меншу відповідальність, бажання класифікувати злочини за ступенем їх тяжкості, обмежити застосування смертної кари тощо. Тобто фактично відбувається спроба законодавчого закріплення кримінально-правових понять.
Однак, незважаючи на таке своєрідне “впорядкування” кримінального права, воно залишилось бездієвим. Свавілля органів юстиції, доповнене свавіллям короля і його адміністрації, залишилось непорушним [6, с.174].
Буржуазна революція XVIII ст. – переломна віха в історії Франції. Її вплив відчутно торкнувся всіх сфер життя країни, в тому числі й права, зокрема цивільного та кримінального.
Існуючу феодальну систему права в ході революції піддано докорінній реформі. Попередні інститути та норми сміливо й рішуче скасовували, натомість вводили нові за характером і змістом.
Основні начала і принципи нового за характером права знайшли своє закріплення в конституційних актах, зокрема в “Декларації прав людини та громадянина” від 26 серпня 1789 року, яку вважають діючою до сьогодні і яка є одним з джерел сучасного французького кримінального законодавства.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Історичні передумови сучасного кримінального законодавства Франції

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок