Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Скачати: Держава і право Стародавнього Риму

Держава і право Стародавнього Риму

Скачати:* Captcha
* - щоб завантажити роботу, введіть в поле код з картинки і натисніть кнопку "Завантажити"Назва:
Держава і право Стародавнього Риму
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,25 KB
Завантажень:
391
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Держава і право Стародавнього Риму


ПЛАН
1. Поняття та основні риси магістратури як державного інституту Стародавнього Риму
Виборність
Колегіальність
Недовгочасність
Відповідальність перед народом
Безоплатність
2. Окремі магістратури
2.1. Ординарні (звичайні) магістратури
2.2. Есктраординарна (надзвичайна) магістратура
Використана література


1. Поняття та основні риси магістратури як державного інституту Стародавнього Риму
Магістратура як державний інститут виник внаслідок впровадження у життя реформ Сервія Туллія. З'явився він не відразу, не водночас, а поступово, "неструктурно". Магістрати — це службові особи держави, урядовці — вищі, середні, нижчі — уповноважені представляти Римську державу і від її імені здійснювати державні акти в галузі управління і судочинства. Магістрат, як засвідчує зміст цього слова (magister — начальник), очолює народ, разом з народом є носієм державної "величі". Образа його, зневага прирівнювалися до образи всього римського народу. Під час перебування на посаді магістрат не міг бути притягнений до відповідальності або усунутий, зміщений з неї. Виконання обов'язку магістрату — не служба, a honor — честь, пошана История Древнего Рима /Под ред. В.И.Кузищина. М., 1981. – С. 183.
Магістратури поділялися наординарні (звичайні) й екстраординарні (надзвичайні). Магістрати не були наділені законодавчою владою, бо право видавати закони належало тільки Народним зборам. Не мали вони й права змінювати, виправляти чи доповнювати закони.
Інститут магістратури характеризується певними загальними рисами: 1) виборність; 2) колегіальність; 3) недовгочасність; 4) відповідальність перед народом; 5) безоплатність.
Виборність. Усі магістрати, за двома винятками, обирались Народними зборами — центуріатними або трибутними.
Центуріатні коміції. Цей вид Народних зборів виник внаслідок реформ Сервія Туллія і був, по суті, зборами війська. Вони збиралися за межами міста (вважалося, що військо не може диктувати свою волю у священному місті Римі) на так званому Марсовому полі. Всі присутні на зборах воїни шикувалися за центуріями, яких налічувалося 193. Кожна центурія мала один голос (голосував її командир — центуріон, попередньо обговоривши питання на зборах центурії).
Центуріатні збори невдовзі стали основним, найважливішим видом Народних зборів у Римі, оскільки саме воїни вирішували долю народу, країни загалом, захищаючи її від ворогів, оберігаючи свій край, його населення від поневолення, захоплюючи нові землі, рабів тощо.
До компетенції центуріатних зборів належали такі питання:
а) обрання вищих магістратів (консулів, преторів, цензорів);
б) розв'язання питань про оголошення війни, укладення миру;
в) прийняття нових общин, племен чи народів до складу Риму, надання громадянства;
г) прийняття законів, обговорення законодавчих пропозицій магістратів і прийняття з цього приводу рішень;
д) розгляд скарг на вироки про смертну кару;
е) інші справи Тит Ливии. История Рима от основания города: В 3 т. М., 1989-1993. Т.1-3.
.
Ухвали з винесених питань приймалися за більшістю голосів. Як зазначалося, голосування починалося з центурій вершників, потім І розряду та ін. Викликали ім'я центуріона кожної центурії, і він подавав голос "за" чи "проти". Якщо було набрано 97 голосів ("за" чи "проти"), голосування припинялось, бо ця кількість становила більшість.
У IV-III ст. до н.е. центуріатна система була реформована. У IV ст. згідно з реформою, запропонованою цензором Аппієм Клавдієм, до розрядів і центуріїв введено не тільки землевласників, а й інших громадян, котрі мали будь-яке майно зазначеної вартості (100, 75, 50, 25 і 11 тис. асів).
VIII ст. була проведена ще одна реформа. Кількість центурій у розрядах змінили: кожному розряду надано по 70 центурій. Збережено 18 центурій вершників, 2 — музикантів і 2 — ремісників та 1 — проле-таріїв. Отже, кількість центурій зросла до 373. Ця реформа ліквідувала домінанту вершників і І розряду.

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Держава і право Стародавнього Риму

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок