Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Характеристика розвитку на українських землях еволюції процесуального права

Характеристика розвитку на українських землях еволюції процесуального права

Назва:
Характеристика розвитку на українських землях еволюції процесуального права
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,56 KB
Завантажень:
494
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
РЕФЕРАТ
на тему:
“Характеристика розвитку
на українських землях еволюції
процесуального права”


ПЛАН
1. Українське процесуальне право 14-17 ст.
2. Розвиток процесуального права у 17-18 ст.
3. Еволюція радянського процесуального права на теренах України
Список використаної літератури
1. Українське процесуальне право 14-17 ст.
Процесуальне право не знало істотних відмін-ностей між цивільними та кримінальними справами. Причому в українських землях тривалий час зберігався обвинувально-змагаль-ний процес, основні риси якого закріплені у давньоруському праві.
Судочинство починалося за заявою заінтересованої сторони — потерпілого або його родичів. Увесь процес мав позовний характер. Позивач був повинен самостійно зібрати усі докази, пред'явити їх суду і підтримувати обвинувачення. На будь-якій стадії процесу він мав право відмовитись від позову або обвинувачення, укласти мирову угоду. Однак щодо найбільш тяжких злочинів (наприклад, державного характеру, проти церкви) слідство і суд були обов'язко-вими незалежно від заяви сторони. Тут практикувалися доноси, застосовувалися катування, додержувалася таємниця судочинства, тобто виявлялися риси слідчого процесу.
У цілому обсяг процесуальних повноважень сторін був досить значним, але залежав віл того, у якому суді розглядалася справа, від класової та станової залежності сторін. Представниками сторін на суді могли були професійні адвокати, що знаходилися при судах. У деяких справах їх участь була обов'язковою. За послуги адвокату платили. Без адвокатів не обходився майже жодний процес, бо центральне місце на ньому займала "розмова сторін", як тоді називалась процедура словесних змагань сторін. Потреба в адвокаті для людини, що не розумілася в тонкощах права, була конче необхідною. Наприклад, лише через один Луцький суд у 30-40-х pp. XVII ст. проходило щороку до сотні правиників Яковекко Н. Бояри-шляхта із Заушшя // Старожитності. — 1991. —4.9.—С. 13..
Надзвичайно важливе значення мала система доказів, що засто-совувалися в судах. Згідно з теорією формальних доказів вони підроз-ділялися на досконалі та недосконалі ("повні" і "неповні"). Кількість та якість доказів встановлювались для кожної категорії справ. Литов-ські статути містили перелік найважливіших доказів: показання свід-ків, речовий доказ ("поличне"), присяга тощо. Для здобуття зізнання підозрюваного у деяких випадках застосовувалися катування.
У привілейованому становищі знаходилась шляхта. Присяга шляхтича визнавалася "доводом", тобто безсумнівним доказом. Коли не було свідків злочину шляхтича або його не було спіймано на гарячому, він міг очиститися присягою. Коли ж звинувачувався у Друге, він очищався присягою двох свідків, а втретє — шістьох свідків. 1 тільки після такої процедури винного шляхтича можна було судити, і це міг зробити лише державний сул, куди шляхтича викликали позовами Чубатий Н. Огляд історії українського права. — С. 140..
Найбільш поширеними доказами були показання свідків. Ста-тути визначали коло осіб, які могли бути свідками. Присяга і клятва вважалися додатковими доказами. Вищою мірою вірогідності були свідчення духовенства й службових осіб. У майнових спорах велике значення надавалося письмовим доказам, оскільки закон вимагав укладати деякі угоди тільки у письмовій формі.
Практикувалося і попереднє слідство, яке здійснювали службові особи державного апарату: старости, їх намісники, замкові судді. Вони виїжджали на місце злочину, допитували свідків і підозрюва-них, записували їх показання і передавали до суду. На попередньому слідстві були присутні поняті ("два шляхтича віри годні").


2. Розвиток процесуального права у 17-18 ст.
У період, що досліджується, в Україні існували дві форми процесу: обвинувально-змагальний та слідчий (інквізиційний). Як і раніше, не було чіткого розподілу процесу на кримінальний та цивільний, хоча вже намітилися тенденція розглядати цивільні справи в межах обвинувально-змагального, а кримі-нальні — в межах слідчого процесу.
На початку XVIII ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Характеристика розвитку на українських землях еволюції процесуального права

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок