Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Про застосування судово-психологічної експертизи в цивільному процесі України

Про застосування судово-психологічної експертизи в цивільному процесі України

Назва:
Про застосування судово-психологічної експертизи в цивільному процесі України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,86 KB
Завантажень:
284
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Про застосування судово-психологічної експертизи в цивільному процесі України


“Для з’ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки або ремесла, суддя порядком забезпечення доказів та під час підготовки справи або суд під час розгляду справи може призначити експертизу.” (ст.57 ЦПК)
Законодавець не дає визначення поняття “судова експертиза”. У спеціальній літературі під судовою експертизою розуміють самостійний вид дослідження експертом, результатом якого є висновок, що обґрунтовується відповідно до встановленого законом порядку. Експерт, що проводить відповідне дослідження, – це спеціаліст у відповідній галузі науки, який володіє професійними знаннями цієї галузі, фахово застосовує її наукові методи та методики.
Залежно від предмета дослідження розрізняють експертизи психологічну, психіатричну, лінгвістичну, почеркознавчу, балістичну та ін. Кожне таке дослідження має свої особливості, що і зумовлює його виділення в окремий вид експертизи. Ми зупинимось на аналізі призначення і проведення судово-психологічної експертизи в цивільному процесі України.
Підставами для призначення судово-психологічної експертизи може послужити одна з таких обставин:
відставання рівня психічного розвитку від вікової норми;
перенесення особою, що бере участь у справі, або наявність у неї психічного захворювання чи психопатологічного стану (при її дієздатності);
перенесення чи наявність соматичних захворювань (особливо хронічних чи невиліковних) в осіб, що беруть участь у справі;
наявність особливостей, які свідчать про виняткову неурівноваженість, емоційність, агресивність; порушень у таких психічних процесах, як сприйняття, увага, запам’ятовування, мислення;
нерозуміння чи неналежна оцінка соціальної, моральної сутності і значимості своїх дій;
сумніви у правдивості показів свідка чи однієї з сторін, коли явно простежується їх невідповідність характерові ситуації, іншим даним;
сумніви в авторстві письмового тексту [3, с.20-21].
На підставі цього орієнтовного переліку, що не є вичерпним, суд на власний розсуд чи за клопотанням сторін, що беруть участь у справі, приймає ухвалу про призначення експертизи. В ухвалі повинно бути зазначно час, місце складання ухвали, посаду і прізвище особи, що прийняла дану ухвалу та номер справи (вступна частина), обставини справи, що мають значення для ознайомлення експерта при проведенні експертизи, обґрунтування рішення про призначення експертизи (описова частина), назва закладу, працівникам якого доручено проведення експертизи, перелік запитань, що даються експерту на його вирішення, а також перелік документів і об’єктів, що направляються судом на експертизу (результативна частина).
Складаючи ухвалу про призначення експертизи, особливу увагу слід приділяти формулюванню запитань, які повинен вирішити експерт. У спеціальній літературі вказується на ряд правил щодо змісту формулювання цих запитань, які можна виділити в такі положення:
1. Дотримання логічної послідовності.
Кожне наступне запитання повинно випливати із попереднього і бути його логічним продовженням (спочатку ставляться запитання, які мають більш загальний характер і від позитивного вирішення яких залежить вирішення наступних, конкретніших).
2. Об’єктивність.
Запитання треба формулювати без упередженої позиції, без звинувачувального чи оправдувального нахилу. Слід ставити всі запитання, які стосуються проведення дослідження, незалежно від того, чи будуть дані на них відповіді виправдовувати дії правопорушника чи, навпаки, звинувачувати його у скоєнні правопорушення.
3. Визначеність.
Запитання повинні бути конкретними, що позбавляє можливості неоднозначно тлумачити їх зміст експертом чи іншими особами, що беруть участь у справі.
4. Безпосередній зв’язок з обставинами справи.
Запитання повинні логічно випливати з обставин події, спрямовані на необхідність з’ясування факту, наявність якого повинен встановити суд.
5. Спеціальний характер запитань.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Про застосування судово-психологічної експертизи в цивільному процесі України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок