Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Держава і право в складі Австро-Угорщини та Російської імперії”

Загрузка...

Держава і право в складі Австро-Угорщини та Російської імперії”

Назва:
Держава і право в складі Австро-Угорщини та Російської імперії”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,21 KB
Завантажень:
356
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат
На тему:
“Держава і право в складі Австро-Угорщини та Російської імперії”Зміни в державному устрої, суспільному ладі
і праві Російської імперії та їх запровадження
в Україні
У першій половині XIX ст. більша частина території України входила до складу Російської імперії, а менша (Східна Галичина, Північна Буковина й Закарпаття) — до Австро-Угорської. Попри це, суспільний лад на її землях в основному залишався незмінним.
Поширивши 1785 р. на Лівобережну Україну дію «Жалува-ної грамоти дворянству» і зрівнявши козацьку старшину й українську шляхту в правах з російським дворянством, царсь-кий уряд звільнив їх від обов'язку служити державі, а також від податків, різних повинностей, зокрема рекрутської, від тілесних та інших покарань.
Старшина й шляхта, ставши дворянами, набули особистої і майнової недоторканності. Позбавити дворянина соціаль-ного статусу чи майна можна було лише за рішенням суду, за-твердженим царем.
Дворяни мали свої органи управління, які створювалися на повітових і губернських зібраннях. Важливим привілеєм було виключне право дворян володіти населеними землями, а також кріпаками, які на них проживали. Щодо останніх вони мали широке право вотчинної юстиції.
На Україну було поширено дію Табеля про ранги — право-вого акта Петра І від 24 січня 1722 р., який встановлював бю-рократичну ієрархію чинів в армії, на військово-морському флоті й у державному апараті. Цей табель поділяв усі чини й посади на 14 рангів (класів). Так, до 1-го рангу в цивільних установах належав канцлер, в армії — генерал-фельдмаршал, на флоті — генерал-адмірал; до найнижчого рангу відповідно — колезький реєстратор, прапорщик, мічман. Надання того чи іншого чину давало право для призначення на певну посаду. Табель про ранги встановлював зверхність військових чинів над цивільними чинами того ж рангу.
Шлях вихідця з нижчого стану до дворянства був непрос-тим. Він міг стати потомственим дворянином, отримавши на цивільній службі чин 5-го рангу (тобто статського радника), а на військовій — 8-го рангу (майора). Представники недворян-ських прошарків на цивільній службі від 14-го до 10-го рангу, як правило, отримували звання почесного громадянина.
Категорію почесних громадян було створено для оформ-лення проміжної ланки між дворянством і міською біднотою. Представники цього прошарку, сподіваючись вибитися в дво-ряни, підтримували кріпосницьку політику царизму.
Почесне громадянство поділялося на особисте й спадкове. Особистого почесного громадянства могли набути ті, хто закінчив університет, Академію художеств або заручився кло-потанням міністерства. В Правобережній Україні право на таке громадянство надавалося і представникам колишньої шляхти в містах. Це звання передавалося у спадок дітям, якщо батько як почесний громадянин мав 7-й військовий чин. По-чесні громадяни звільнялися від подушного податку, рек-рутської повинності, тілесних покарань (у разі вчинення ними злочину), а також мали право брати участь у виборах і бути обраними на міські громадські посади. Почесне громадянство й пов'язані з ним права скасовувалися лише за судовим рішенням, або в разі вступу громадянина до ремісничого цеху.
Технічний прогрес, розвиток промисловості, зародження капіталістичних відносин, поява почесного громадянства, а згодом і нових станів — буржуазії та пролетаріату — все це поступово змінювало суспільний лад і життя міського насе-лення (ремісників, купецтва, робітних людей).
В Україні здавна були міцними цехові звичаї і традиції. В більшості міст цехові люди становили окрему соціальну групу, яка поповнювалася за рахунок міщан і державних селян. У містах Лівобережжя і степової частини України цеховий лад і правовідносини між членами цехів регулю-валися загальноімперським законодавством, зокрема Реміс-ничим положенням 1785 р. і Статутом про цехи 1779 р. В Правобережній Україні до 1840 р. цеховий лад регулювався в основному місцевим правом. Але й тут невдовзі почали поширюватися загальноімперські правові норми.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему: Держава і право в складі Австро-Угорщини та Російської імперії”

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок