Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Зміст понять "Людина" і "Громадянин" у конституції України

Зміст понять "Людина" і "Громадянин" у конституції України

Назва:
Зміст понять "Людина" і "Громадянин" у конституції України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,33 KB
Завантажень:
148
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Зміст понять "Людина" і "Громадянин" у конституції України


За змістом категорії людина і громадянин є багатоаспектними. Найважливіший з цих аспектів теорія конституціоналізму пов’язує з правовим становищем особи. Правове становище людини, громадянина визначається й такими феноменами, як суспільство і держава, ознаками змісту яких взаємно виступають категорії людина та громадянин.
Основою суспільства є людина. Саме людина визначає поняття суспільство, оскільки без людей суспільство не може існувати. Разом з входженням у суспільство людина вносить і свою природничо-соціальну якісність. Тому виникнення та розвиток суспільства є, по суті, перетворення природничо-соціальних начал особи в елементи суспільної дійсності. Отже, людина в силу свого народження має певні права, тобто природничі права. Для вираження, реалізації, захисту своїх прав люди об’єднуються в окремі групи на основі необхідності співпраці, а відтак виникає і розвивається суспільство. Об’єднувальним елементом тут виступає інтерес (моральний, матеріальний, професійний, віковий тощо).
Отже організуючий аспект життєдіяльності людей, зароджується на рівні суспільства. Звідси, на нашу думку, організоване суспільство – це сфера дії приватних (особистих) інтересів, системи суспільних інституцій (об’єднання людей, у тому числі партії, суспільні організації, асоціації, рухи, товариства, спілки тощо), за посередництвом яких задовольняються різноманітні, зумовлені історичним етапом розвитку суспільства, інтереси індивідів та їхніх груп. Відтак організоване суспільство ґрунтується на засадах самоорганізації людей. Власне наявність такого суспільства є підґрунтям створення цивілізованої держави як основної форми організації суспільства.
Держава виступає як політико-правова організація суспільства, яка є якісно новим етапом розвитку суспільства, характерною ознакою існування держави. Властивою для держави категорією є громадянин, статус якого визначається позитивним правом. Однак, позитивні права громадян, у тому числі основні права і основні обов’язки, закріплені в конституції держави, виражають природничо-правове начало, тобто ґрунтуються на правах людини. Конституційні права є трансформацією природничо-правових засад у позитивно-правові інститути. Державно-правове визнання прав людини (право на життя, рівність, на повагу до гідності людини, на свободу та особисту недоторканність, на вільний розвиток своєї особистості та інші) є гарантією їх реалізації з боку держави.
Пріоритетність людини як найвищої соціальної цінності є змістом другого розділу Конституції України, що має назву "Права, свободи та обов’язки людини і громадянина". Інтересам людини, захистові її прав і свобод підпорядкована чітка організація державної влади та місцевого самоврядування. Держава відповідає перед громадянами за свою діяльність.
За своєю сутністю Конституція України виходить із загальнолюдських, загальнонародних інтересів і потреб. Це акт, який на найвищому правовому рівні закріплює певний баланс інтересів усіх соціальних верств суспільства, націй, етнічних груп. Усі люди є вільними і рівними у своїй гідності та правах, підкреслюється у ст. Конституції. Отже, закріплюючи принципи правового статусу особи, Основний Закон виходить із не відчуженості людських прав, права громадянина на вільний розвиток своєї особистості, рівності перед законом. Конституція не допускає жодних привілеїв чи обмежень за ознаками раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження тощо.
Виходячи із політико-правової важливості Основного Закону, держава правомірно має назву конституційної, чим визначається її сутність як інституції, яка формує, виражає загальнолюдський інтерес, що своєю чергою становить зміст публічного інтересу, охоронюваного державою, чим і досягається гармонія свободи і суспільного розвитку. Ось чому не можна погодитися з визначеннями держави, що трапляються в літературі, згідно з якими держава виражає інтереси певних (домінуючих) груп суспільства.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Зміст понять "Людина" і "Громадянин" у конституції України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок