Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Держава і право України в період Визвольної війни

Держава і право України в період Визвольної війни

Назва:
Держава і право України в період Визвольної війни
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,58 KB
Завантажень:
19
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат
На тему:
“Держава і право України в період Визвольної війни ”


ЗАГАЛЬНИЙ ІСТОРИЧНИЙ ОГЛЯД
Посилення соціального, національного і релігійного гніту на україн-ських землях привело до початку народно-визвольної війни, яка об'єктив-но стала єдиною можливістю здобути свободу і незалежність, відстояти своє право на існування як народу, так і держави.
Повстання очолив колишній писар Війська Запорізького чигиринський сотник Богдан-Зіновій Хмельницький. Природжений дипломат, таланови-тий полководець він мав високий авторитет серед козаків. Хмельницький був добрим знавцем військової справи. Він розумівся на тактиці та стра-тегії, вмів своєчасно скористатися фортифікаційними засобами, знав, коли треба наступати, а коли слід перейти до оборони, був добре обізнаний з військовою тактикою поляків і татар. Роздуми переконали його в тому, шо без союзузтатарами, без їхньої військової підтримки, особливо кіннотою, яка у запорожців була дещо слабкою, він не доб'ється успіху. Правильний розрахунок Хмельницького щодо залучення татар на свій бік справив силь-чий вплив на успішний розвиток подій Визвольної війни, особливо в її Дебюті.
На початку 1648 р. Богдана Хмельницького було обрано гетьманом. На його бік перейшли реєстрові козаки, які стояли на Запоріжжі.
Ча час виступу із Запорізької Січі військо Хмельницького налічувало -1 тис. чоловік. Назустріч йому рухалося не менше чисельністю польське військо. В травні 1648 р. в битвах на Жовтих Водах і під Корсунем Хмель-ницький вщент розбив польсько-шляхетські збройні сили, якими коман-дував гетьман Потоцький.
Деякі історики звинувачують Хмельницького в тому, шо після перемо-ги під Корсунем він не скористався з ситуації і не став рухатись у Західну Україну для остаточного розгрому поляків, а, відійшовши до Чигирина, два місяці чогось очікував. Але справа в тому, що гетьману потрібен був час, щоб організувати своє військо, добити розрізнені шляхетські з'єднан-ня на визволеній території і вияснити, який міжнародний резонанс ви-кличуть перемоги на Жовтих Водах і під Корсунем.
У липні 1648 р. козаки вирушили на захід. А вже у вересні під Пилявця-ми сталась грандіозна битва, де селянсько-козацька армія отримала блис-кучу перемогу.
Польський король Ян Казимир намагається приборкати козаків. 28 лип-ня 1649 р. він видає універсал, яким позбавляє Хмельницького гетьман-ства, оголошує його поза законом і визначає за його голову винагороду в 10 тис. злотих. Польські збройні сили вирушають в похід проти українських повстанців, але вже через декілька днів козаки і татари вдалим маневром оточили поляків під Зборовом. Зрозумівши, шо битва буде програна, Ян Казимир 5 серпня надіслав листа до українського гетьмана та кримського хана про перемир'я. Але останній вже домовився за спиною у Хмель-ницького з польським королем про вигідний для себе мир, і Хмельни-цький іде на переговори сам, по суті, випускаючи з рук повну перемогу над ворогом.
Зборівський договір. 7 серпня 1649 р. у Зборові відбулися українсько-польські переговори. Козацька старшина висунула 18 вимог, головними з яких були: 1) збереження всіх давніх козацьких вольностей, зокрема, "де б не знаходилися наші козаки і хоч би їх було лише три, два повинні судити одного"; 2) реєстр Запорізького Війська встановлювався у 40 тис. чол.; 3) євреям-державцям і орендарям заборонялось жити на козацькій тери-торії; 4) визнати козацьку територію, на якій би ніхто з іноземців не мав права і не наважувався брати податків; 5) Берестейська унія повинна бути скасована; 6) усі посади на козацькій території повинні бути надані особам не римської, а грецької віри; 7) усі сеймові ухвали, що урізають права і воль-ності Війська Запорозького, треба скасувати; 8) щоб духовенства римської віри в Києві не було.
8 серпня 1649 р. була обнародувана "Декларація його королівської ми-лості війську Запорізькому...", яка отримала назву Зборівський договір-Цим документом межа козацько-української території визначалась по лінії: Дністер — Ямпіль — Брацлав — Вінниця — Погребище — Паволоч ~ Корис-тишів — Горностайпіль — Димер — Дніпро — Остер — Чернігів — Ніжин — Ромни.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
Реферат на тему: Держава і право України в період Визвольної війни

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок