Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Позови римського права

Позови римського права

Назва:
Позови римського права
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,23 KB
Завантажень:
372
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
План
Вступ.
1. Склад і система позовів
2. Речовий та особистий позови у Римському праві
3. Позов строгого права
4. Позов за аналогією
5. Позов за фікцією
Список використаної літератури.


Вступ
У римському праві позов позначався терміном actio. Смисл терміна actio в епоху легісакційного процесу, як уже відомо, означав певну процесуальну діяльність особи, яка зводилися до виконання встановленого ритуалу. У класичному римському праві позов - actio визначався як передбачений едиктом магістрату засіб домогтися за допомогою судового процесу рішення, яке відповідало б інтересам даної особи. Інакше кажучи, позов - це звернення до суду за захистом схюго порушеного права.
В епоху формулярного процесу судові магістрати, переважно претори, мали право в силу своєї влади - imperium давати судовий захист новим відносинам, враховуючи принципи справедливості і добросовісності, а не наявні норми цивільного права. Тому практично першорядне значення мало питання, чи надає претор у даному випадку позов. Відповідь на це запитання можна було знайти в преторському едикті. Поступово формули позовів у практиці преторів типізуються, тобто виробляються типові форми для окремих категорій позовів.


1. Склад і система позовів
У класичному римському праві позов є правом до-магатися через суд того, що тобі належить, тобто по-зов — це звернення до суду за захистом своїх порушених прав. Під час дії формулярного процесу претор мав право дава-ти позов, виходячи з принципу добра, справедливості, а не з наявності норми права. Була розроблена ціла система по-зовів. У преторських едиктах постійно публікувалися фор-мули окремих позовів, розроблених щодо відносин, які от-римали правовий захист з боку претора. Такі позови були створені для захисту від правопорушень основних приват-ноправових інститутів і приведені до певної системи .Роз-глянемо найтиповіші з них.
Складається чітка система позовів. Розглянемо найтиповіші з них: позови речові (actio in rem) і позови особисті (actio in personam).
Римляни вважали, що право власності, сервітутне, заставне таїнше речове право може бути порушено будь-якою третьою особою. При цьому заздалегідь невідомо, хто саме буде можливим порушником права. Тому римляни говорили, що для захисту такого права позов дається проти будь-якої третьої особи, яка буде порушником права певної особи. Позов у такому випадку називається actio in rem - речовий позов. Термін actio in rem показує, що відповідачем за цим позовом може бути кожний, у кого виявиться чиясь річ, або той, хто по-сягне на дану річ. Захист за допомогою речового позову дістав назву абсолютного захисту. Серед речових позовів найпоширеніші віндикаційні та негаторні позови, про які детальніше мова йтиме у наступному розділі.
2. Речовий та особистий позови у Римському праві
Якщо предметом спору є право на річ, то це — речовий позов. Захист засобом речового позову на-зивається абсолютним захистом.
Коли предметом спору є певна дія, право вимагати вико-нання якої належить позивачеві, — це особистий позов. Захист за допомогою особистого позову дістав назву відносного захисту. Розрізнялися позови суворого права і позови доброї совісті. Основна їх відмінність в тому, що при розгляді позовів су-ворого права суддя керується буквою договору чи закону і не може від цього відступити, навіть коли припустилися помилки. При розгляді позовів доброї совісті суддя поглиб-лювався у зміст договору, в справжню волю сторін, з'ясову-вав передусім, до чого сторони прагнули при укладенні до-говору, а не що було виражено в букві договору чи закону.
За обсягом і метою майнові позови поділялися на три види:
1 Позови для поновлення порушеного майнового права.
2. Штрафні позови, що мали на меті піддати відповідача певному приватному покаранню — штрафу.
З Позови, спрямовані на відшкодування заподіяних збитків і покарання відповідача
Захист права власності має різноманітні способи, методи, форми. Розглянемо лише речево-правові засоби цього захисту, які римське право розробило досить ґрунтовно.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Позови римського права

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок