Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Поняття і суть заборони “Повороту на гірше” в судових стадіях кримінального процесу України

Поняття і суть заборони “Повороту на гірше” в судових стадіях кримінального процесу України

Назва:
Поняття і суть заборони “Повороту на гірше” в судових стадіях кримінального процесу України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,53 KB
Завантажень:
233
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Поняття і суть заборони “Повороту на гірше” в судових стадіях кримінального процесу України


Згідно із ст.3 Конституції України, людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визначаються найвищою соціальною цінністю, а утвердження і забезпечення прав та свобод людини проголошується головним обов’язком, визначальним принципом діяльності держави. Важлива роль у системі правових засобів, якими охороняються і забезпечуються права та законні інтереси людини, належать кримінально-процесуальним гарантіям. Саме вони найбільше істотно впливають на правове становище осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві. В сучасних умовах здійснення судово-правової реформи, основна мета якої – створення судочинства охоронного типу, особливої актуальності набувають питання розширення і зміцнення процесуальних гарантій правосуддя та прав особи в кримінальному процесі.
Особливе місце в системі цих гарантій займає заборона “повороту на гірше”, яка є важливою гарантією правосуддя і водночас надійною гарантією прав та законних інтересів обвинуваченого (підсудного) й інших учасників кримінального процесу (потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача та ін.).
Питання заборони “повороту на гірше” в кримінальному судочинстві завжди привертали увагу вітчизняних і зарубіжних учених-процесуалістів. При цьому переважна більшість учених-юристів розглядають указану заборону як гарантію права обвинуваченого (підсудного) на захист від необрунтованого погіршення його становища у випадку зміни обвинувачення і покарання [1, с.23-24; 2, с.6; 3, с.131; 4, с.27]. Проте таке визначення цього поняття є однобічним, не розкриває реального змісту багатогранного явища. Адже заборона “повороту на гірше” виступає також і як важлива гарантія правосуддя, оскільки є засобом виявлення порушень закону та недоліків у діяльності слідчих органів і судів. Вона зобов’язує органи попереднього слідства, прокурора і суд в разі виявлення обставин, які вказують на вчинення обвинуваченим (підсудним) більш тяжкого злочину або злочинів, що тягнуть за собою істотну зміну обвинувачення за фактичними обставинами порівняно з обвинуваченням, яке було інкримінованим йому на попередніх стадіях процесу, повернути справу на додаткове розслідування або новий судовий розгляд (ст.ст.231, 245, 277, 365, 394, КПК України). Додаткове розслідування всебічно, повно та об’єктивно перевіряє фактичні обставини в умовах гласності, безпосередності й змагальності процесу з тим, щоб забезпечити обвинуваченому право на захист від попереднього обвинувачення, і лише на підставі одержаних доказів вирішити питання про винність або невинність обвинуваченого й призначити йому справедливе покарання. Цим самим заборона “повороту на гірше” сприяє правильному застосуванню закону, встановленню істини в кримінальній справі і успішному виконанню завдань кримінального судочинства.
Разом з тим суть заборони “повороту на гірше” цим не обмежується. Вона розглядається у більш широкому значенні – як процесуальна гарантія охорони прав та законних інтересів потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача й інших учасників кримінального процесу.
Зумовлено це тим, що така заборона є засобом реалізації в кримінальному процесі одного з демократичних принципів українського законодавства – принципу зворотної сили закону. Цей принцип уперше закріплений в Конституції України (ст.22) і служить надійною гарантією від протиправного обмеження або скорочення належних особі прав та свобод.
Ураховуючи важливість цього конституційного положення в забезпеченні прав учасників кримінально-процесуальної діяльності, доцільно було б у новий КПК України ввести норму, яка б регулювала зворотну силу кримінально-процесуального закону, оскільки це має місце в чинному кримінальному і адміністративному законодавстві України. Водночас, формулюючи цю норму, слід враховувати особливості регулювання суспільних відносин даною галуззю права.
Адже на відміну від кримінального матеріального права дія кримінально-процесуального закону в часі регулюється дещо іншими правилами і полягає в тому, що при провадженні по кримінальній справі застосовується закон, який діє відповідно під час дізнання, попереднього слідства або судового розгляду справи (ч.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Поняття і суть заборони “Повороту на гірше” в судових стадіях кримінального процесу України

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок