Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Історія держави і права джерела права галицько-волинської держави (1199 – 1349 рр.)

Історія держави і права джерела права галицько-волинської держави (1199 – 1349 рр.)

Назва:
Історія держави і права джерела права галицько-волинської держави (1199 – 1349 рр.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,06 KB
Завантажень:
397
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Історія держави і права джерела права галицько-волинської держави (1199 – 1349 рр.)


У процесі становлення і розвитку Галицько-Волинського князівства формувалося і розвивалося право як важлива ознака держави.
Головними джерелами права в Галицько-Волинському князівстві були звичаї, Руська правда, князівське законодавство, маґдебурзьке право, церковне право. Правотворення в Галицько-Волинській державі мало свої особливості, які полягали у внесенні змін в чинні руські джерела права, а також в прийнятті нових нормативних актів. Зміни в правовій системі були зумовлені інтенсивним розвитком соціально-економічних відносин та особливостями суспільно-політичного розвитку Галицько-Волинського князівства [5, с. ].
Галицько-Волинське князівство було тісно пов’язане за соціально-економічними відносинами і державним устроєм з іншими удільними князівствами, які утворилися внаслідок розпаду Київської Русі, тому логічно, що існували риси права, спільні для них. Безумовно, його правова система була досить розвинута, але не могла охопити усі суспільні відносини, тому певною сферою цих відносин все ж керували звичаї, які регулювали поведінку людей. До найпоширеніших норм звичаєвого права Галицько-Волинського князівства належали норми, які регулювали порядок здійснення кровної помсти, здійснення певних процесуальних дій (присяга, ордалії, оцінка покарань свідків). Довший час у Галицько-Волинському князівстві діяла усна форма звичаєвого права. Згодом норми звичаєвого права знайшли своє відображення в статтях Руської Правди [2, с. ].
Деякі дослідники вважають, що з появою письмових джерел права чинність правових звичаїв нівелювалася. Як видається, ця думка є помилковою. Правові звичаї міцно вкоренилися в суспільні відносини, продовжуючи їх регулювати. Яскравим прикладом незмінності юридичної сили цих джерел є регулювання на їхній підставі кримінального процесу в общинних судах.
Історичні джерела права свідчать, що звичаєве право в Галицько-Волинській державі було гуманнішим, ніж існуюче в цей період у інших народів. Це одна з головних причин збереження національних правових традицій. Звичаєве право відігравало позитивну роль у Галицько-Волинському князівстві, оскільки ототожнювалося із правом, що мало загальну підтримку населення.
Звичаєві правові традиції мають вплив і на сучасне суспільство, потрапляючи через санкціонування у національне законодавство сучасної України (наприклад, ст. чинної конституції України: “Перше засідання Верховної Ради України відкриває найстаріший за віком народний депутат України”).
Як незалежна держава Галицько-Волинське князівство зберігало на своїй території дію норм Руської правди, але дещо змінених, що було зумовлено розвитком економічних відносин. Як стверджував польський дослідник С. Соханевич, “найстарішим тут до 1340 р. було “Руське право” (мається на увазі Руська правда – І.Б.), яке було загально зобов’язуючим і поширювалося воно на цілу територію Галицько-Волинської держави, і було основою влади, нормувало всі суспільні і приватні відносини. І тому на Русі в часи її незалежності в основному керувалися цим правом [7, c. ].
В Галицько-Волинському князівстві в різні часи діяли відомі редакції Руської правди: коротка, поширена і скорочена. Ця найвидатніша пам’ятка середньовічного права Київської Русі діяла там в її Поширеній редакції, адже час її укладення майже збігається з часом утворення Галицько-Волинського князівства. Норми Руської правди виражали інтереси феодалів і значно посилювали їх правове становище в державі порівняно з Короткою редакцією. Такий процес був закономірний, адже цей історичний період супроводжувався інтенсивним розвитком нових економічних відносин. Це й зумовило формування нової соціальної групи – бояр у Галицько-Волинському князівстві.
Поширена редакція Руської правди захищала власність феодалів на землю, визначала обмеження майнових та особистих прав феодально залежного населення на користь феодалів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Історія держави і права джерела права галицько-волинської держави (1199 – 1349 рр.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок