Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Типові ситуації та обставини, пов’язані з дійовим каяттям

Загрузка...

Типові ситуації та обставини, пов’язані з дійовим каяттям

Назва:
Типові ситуації та обставини, пов’язані з дійовим каяттям
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,95 KB
Завантажень:
149
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Типові ситуації та обставини, пов’язані з дійовим каяттям


Упродовж віків вітчизняний і закордонний досвід кримінальної юстиції неодноразово переконував, що одним тільки посиленням засобів покарання неможливо досягнути зниження кількості вчинюваних злочинів та забезпечити їх повне розкриття.
Враховуючи цей досвід, законодавство України суттєво змінюється у напрямі закріплення заохочувальних норм щодо спонукання громадян добровільно припиняти свою злочинну діяльність із гарантуванням їм звільнення від покарання за умови проявів дійового каяття. Мова йде про норми ст. КК України і ст. КПК України.
Згідно з цими нормами, особа, яка вперше вчинила злочин невеликої тяжкості, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення злочину щиро покаялася, активно сприяла розкриттю злочину і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
За наявності цих підстав прокурор, а також слідчий за згодою прокурора вправі своєю мотивованою постановою направити кримінальну справу до суду для вирішення питання про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності.
У цих справах, що надійшли до суду з обвинувальним висновком, суд у судовому засіданні виносить постанову про їх закриття.
Самоочевидно, що для звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям, факт цього каяття необхідно довести. Попередньо це відбувається під час досудового розслідування.
У рамках запропонованого дослідження розглянемо лише декілька із багатьох аспектів процесу встановлення і правової оцінки дійового каяття, а саме – пов’язані з ним типові ситуації та деякі обставини його розслідування.
Загальновідомо, що кожен злочин розслідується у конкретних просторово – часових умовах і взаємозв’язку з об’єктивною дійсністю та поведінкою певного кола людей, залучених у судочинний процес. Від взаємовпливу чинників цього дійства утворюється конкретна обстановка розслідування злочину, яка в криміналістичній науці набула назву "слідча ситуація".
Не вдаючись до аналізу наявних у спеціальній літературі підходів науковців до визначення поняття цієї категорії, в узагальненому вигляді слідча ситуація – це сукупність умов, за яких у конкретний відрізок часу проводиться розслідування в кримінальній справі, тобто та обстановка, в якій відбувається доказування (1, с. ; 2, с. ; 3, с. ; 5, с. ; 8, с. та ін.).
Залежно від обставин справи, періоду провадження, умов перебігу процесу доказування у ній та багатьох інших чинників слідчі ситуації можуть бути різноманітними, зокрема, початковими, проміжковими і завершальними; типовими, окремими і специфічними; одно- та багатоелементними; конфліктними і безконфліктними; сприятливими і несприятливими. На утворення й видозмінення ситуації розслідування у конкретній справі впливають як об’єктивні, так і суб’єктивні чинники, сутність яких у співвідношенні з класифікацією слідчих ситуацій ґрунтовно досліджена в криміналістичній літературі (4, с. ; 6, с. ; 7, с. та ін.).
Вивчення й узагальнення відповідної літератури і практики доказування обставин, які пом’якшують покарання та становлять зміст дійового каяття (п. , 2 ст. КК України) спонукає до висновку, що під час досудового розслідування і судового слідства у кримінальних справах можуть виникати такі типові слідчі ситуації:
1) дійове каяття підозрюваного, обвинуваченого, підсудного (далі – обвинуваченого) виявляється в повному щирому визнанні ними своєї вини у вчиненні злочину, правдивому викладі всіх обставин справи, викритті співучасників у всіх епізодах злочинної діяльності;
2) обвинувачений під виглядом дійового каяття обмовляє себе у вчиненні злочину;
3) неправдиве дійове каяття або імітування каяття, тобто особа визнала вину і покаялась у вчиненні одного чи кількох злочинів з метою пом’якшення або уникнення кримінальної відповідальності за ці або інші (приховані і більш тяжкі) злочини;
4) дійове каяття у вчиненні одного чи кількох злочинів, поєднане з самообмовою у скоєнні інших епізодів злочинів;
5) дійове каяття, поєднане з обмовою інших осіб;
6) каяття у вчиненні лише власних діянь без викриття співучасників;
7) каяття, поєднане з частковою зміною (спотворенням, замовчуванням) показань щодо своєї участі та ролі співучасників у вчиненні злочинів;
8) дійове каяття з наступною повною відмовою від визнання своєї вини у вчиненому і від попередніх показань;
9) дійове каяття, поєднане з тимчасовою відмовою від дачі показань, дачею неправдивих показань і з наступними активними діями, що сприяють розкриттю й розслідуванню злочинів (9, с.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Типові ситуації та обставини, пов’язані з дійовим каяттям

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок