Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> реферат: Конституційно-правові засади охорони національної культурної спадщини в східноєвропейських державах

Конституційно-правові засади охорони національної культурної спадщини в східноєвропейських державах / сторінка 2

Назва:
Конституційно-правові засади охорони національної культурної спадщини в східноєвропейських державах
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,27 KB
Завантажень:
300
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
“Кожний має право на участь у культурному житті і користування заходами культури, на доступ до культурних цінностей”, – зазначено у ст.44, ч.2 Конституції Російської Федерації від 12 грудня 1993 року [4, с.620]. “Кожний має право користуватися національними і загальнолюдськими культурними цінностями”, встановлює ст.54 Конституції Республіки Болгарія. У Конституції Словацької Республіки від 1 жовтня 1992 року відповідне положення формулюється так: “Право доступу до культурних багатств гарантується на умовах, встановлених законом” (ст.43) [1, с.326]. Це положення, яке містилося, очевидно, у спільній ще Чехословацькій Конституції, дослівно перенесено в ст.34 Конституції Чеської республіки від 16 грудня 1992 року [1, с.488].
Третя група – це конституційні обов’язки громадян щодо дбайливого користування культурною спадщиною, її збереження і захисту. Так словенська Конституція (Основна конституційна хартія самостійності і незалежності) містить спеціальну ст.73 “Охорона природної і культурної спадщини”, в якій, зокрема, встановлюється, що “кожний зобов’язаний відповідно до закону берегти визначні природні місця і цінності, а також пам’ятки культури” [1, с.379]. У Російській Федерації права і обов’язки громадян щодо користування культурними цінностями вміщено в одній і тій же ст.44, ч.3, яка встановлює, що “кожен зобов’язаний піклуватися про охорону історичної і культурної спадщини, берегти пам’ятки історії і культури” [4, с.620]. У словацькій Конституції обов’язки щодо дбайливого ставлення до культурних цінностей пов’язуються, зокрема, з правом власності: “Здійснення права власності не повинно завдавати шкоди здоров’ю людей, природі, пам’яткам культури і навколишньому середовищу понад норми, встановлені законом” [1, с.319]. Це положення розвивається в ст.44, де сказано, що “ніхто не має права, понад встановлені законом норми, створювати загрозу або завдавати шкоди навколишньому середовищу, природним ресурсам і пам’яткам культури” [1, с.327]. Цитований вже проект білоруської Конституції містить ст.54 такого змісту: “Громадяни зобов’язані зберігати історичні пам’ятки та інші культурні цінності” [2].
Окремо визначимо, що історична спадщина в найширшому розумінні цього поняття в деяких із розглянутих Конституцій (переважно в їх преамбулах) використана як засіб підвищення національної самосвідомості громадян. У Вступі естонської Конституції читаємо: “Народ Естонії, виражаючи волю зміцнювати і розвивати державу (…), яка покликана забезпечити збереження естонської нації і культури на віки” [4, с.520]. Хорватська Конституція містить окрему, першу частину, під назвою “Історичні основи”, в якій простежується історія державності хорватів, починаючи від напівлегендарних хорватських князівств VII століття [1, с.420]. Конституція Словаччини починається словами: “Ми, словацька нація (…) в розумінні духовної спадщини Кирила і Мефодія та історично заповіту Великої Моравії…” [1, с.313].
Дослідження історико-культурної проблематики в Конституціях посткомуністичних країн Європи допомагає об’єктивніше оцінити вирішення відповідних питань у нашій власній Конституції 1996 року. Загалом кажучи, можна стверджувати, що в Конституції України питання збереження, охорони та використання національної спадщини відображене на належному професійному рівні. Ст.54. (ч.ч.4 і 5) Конституції України проголошує:
“Культурна спадщина охороняється законом.
Держава забезпечує збереження історичних пам’яток та інших об’єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів до повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами” [5, с.19].
Варто зауважити, що положення про повернення в країну з-за її меж культурних цінностей міститься тільки в Конституції України. Зауважимо також, що тільки в польській Конституції є положення про те, що “Польська Республіка надає допомогу полякам, що проживають закордоном, у збереженні їх зв’язків з національною культурною спадщиною” (ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Конституційно-правові засади охорони національної культурної спадщини в східноєвропейських державах

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок