Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Співвідношення понять “фінансово-правова відповідальність” і “фінансова санкція”

Співвідношення понять “фінансово-правова відповідальність” і “фінансова санкція”

Назва:
Співвідношення понять “фінансово-правова відповідальність” і “фінансова санкція”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,53 KB
Завантажень:
454
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Співвідношення понять “фінансово-правова відповідальність” і “фінансова санкція”


Необхідною умовою забезпечення законності, дисципліни, правопорядку в країні є існування відповідальності. Вона відіграє особливу роль у політичному, економічному, соціальному житті держави, суспільства. Безумовно, відповідальність – метод безпосе-реднього впливу на правопорушення, тобто, правовий засіб тримання на відповідному рівні дисципліни та правопорядку в державі, умова існування законності, виховання громадян у дусі неухильного дотримання та поваги до закону.
В основному вчені приділяють увагу кримінальній, адміністративній та цивільній від-по-відальності. Але не можна залишити без розгляду, особливо в наш час, фінансово-правову відповідальність, яка має специфічні ознаки, особливості. Однією із основних ознак такої відповідальності є фінансовий характер відносин, що забезпечуються її заса-дами. Тобто фінансова відповідальність виступає засобом реалізації фінансово-правових норм. Звичайно, як і будь-яка відповідальність, вона носить виховний, каральний харак-тер.
Актуальність проблеми, що досліджується, пов’язана з виділенням фінансової відпові-даль-ності в окремий вид юридичної, оскільки вона є одним із найголовніших способів забезпечення стабільності законності в сфері фінансової діяльності держави. І як справед-ливо зазначає С.М Братусь, питання про співвідношення санкції та відповідаль-ності є актуальним не лише в цивільному та адміністративному, але й має важливе значення для фінансового права [3, с. 121].
Неточне тлумачення окремих понять призводить до нечіткості визначення інших науково-правових категорій, негативно впливає на застосування діючого законодавства.
Отже, метою даної публікації є аналіз позицій вчених щодо співвідношення понять “фінан-сова санкція” та “фінансово-правова відповідальність”, висловлення власної дум-ки щодо цього, з’ясування характеру фінансових санкцій і фінансово-правової відпові-дальності.
Дослідження співвідношення зазначених вище понять дозволить проводити подальші розробки такого специфічного інституту фінансового права як фінансово-правова відпо-відальність, виявити співвідношення даного виду відповідальності з іншими видами юри-дич-ної відповідальності.
З аналізу юридичної літератури видно, що одні вчені взагалі не вказують на існування фінансово-правової відповідальності [14, с. 437], інші також заперечують наявність відповідальності, а щодо фінансових санкцій висловлюють думку, що санкцію можна вважати фінансовою лише в наукових цілях і використовують термін “фінансова санкція” лише для визначення специфіки застосування адміністративних, кримінальних, цивільно-правових санкцій як заходів державного примусу за порушення фінансово-правових норм діючого законодавства [11, с. 3].
Проблеми взаємозв’язку і взаємообумовленності відповідальності та санкції привер-тали увагу як теоретиків, так і практиків, які розглядали їх не тільки на загальнотеоретич-ному рівні, а і в межах окремих галузей права, в тому числі фінансового.
Деякі вчені, досліджуючи проблему співвідношення зазначених понять прийшли до висновку про їх тотожність. Так, Ю.А. Венедіктов, А.М. Черепахін формують відпові-даль-ність як встановлену державою систему мір впливу (санкцій) на інтереси суспільства з метою усунення небажаних наслідків, які стали результатом порушення встановленого порядку здійснення діяльності і керівництва нею, а також кінцевими незадовільними результатами діяльності [5, с. 5].
Якщо погодитися з думкою вчених про тотожність даних понять, то саме поняття фінан-сово-правової відповідальності зводиться до санкції. А це не правильно, оскільки відповідальність цілком ґрунтується на найважливішій і специфічній властивості права – примусовості. Право є ніщо без апарату, здатного примушувати до дотримання норм, тобто головне призначення відповідальності полягає у примусі.
Лейст О.Е. стверджує, що між санкцією та відповідальністю існує зв’язок, а саме – без санкції не існує відповідальності.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Співвідношення понять “фінансово-правова відповідальність” і “фінансова санкція”

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок