Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Що означає категорія “причина і наслідок”?

Загрузка...

Що означає категорія “причина і наслідок”?

Назва:
Що означає категорія “причина і наслідок”?
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,20 KB
Завантажень:
128
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат
на тему:
Що означає категорія “причина і наслідок”?


Категорія “причина і наслідок” проявляється через причинність – генетичний звязок між одним станом видів і форм матерії в процесах її руху і розвитку. Слід зазначити, що категорія “причина і наслідок” більше відноситься до діалектики, яка розглядає явища в процесі їх розвитку.
Виникнення будь-яких обєктів і систем і зміни їх властивостей в часі мають свої підстави в попередніх станах матерії; ці підстави називають причинами, а викликані ними зміни – наслідками.
Сущність причинності – породження причиною наслідоку; наслідок, визначаючись причиною, здійснює зворотній вплив на неї. Причинність обєктивна і всезагальна.
Діалектичний матеріалізм заперечує ідеалістичне трактування причинності як субєктивної, “впорядковуючої” категорії пізнання або як прояв “обєктивного духу”, “ідеї”. На основі причинності організується матеріально-практична діяльність людини, виробляються наукові прогнози.
Як співвідноситься духовне в людині?
Поняття духовне, духовність завжди мали у філософії фундаментальне значення, ві-діграють визначну роль у ключових проб-лемах: людина, її місце та призначення у сві-ті, зміст її буття, культура, суспільне життя тощо.
Без розкриття змісту понять неможливо осягнути зміст духовного життя людини та сус-пільства, тому що духовне життя і людина є формами прояву та реа-лізації духовності, людського духу.
Поняття духовне, духовність є по-хідними від слова «дух», що зустрічається уже в античній культурі та означає рухливе повітря, повівання, дихан-ня, носія життя, його енергетичний, активно-творчий початок.
У філософському досвіді осягнення духу, духовності склалася та продовжує розвиватися традиція їх висвітлення у бутті, в індивідуальному духовному досвіді. Чи, як сказав Микола Бердяєв, шляхом пізнання змісту, прилучення до нього. Зміст найбільш випукло зафіксовано у релігії, мистецтві, мові. Смислові обриси духовності виступають як здатність та потреба орієнтуватися на вищі, універсальні цінності Істини, Добра, Краси у їх єдності. У такому розумінні духовність виявляється як ідеал, до якого прагне людина та людство у духовному самовдосконаленні.
Духовність не обмежується лише ставленням до універсальних цінностей (абсолюту), включає і ціннісне ставлення до світу, а також до себе, які передбачають розвиток людської душі.
Отже, духовне та душевне життя людини генетично взаємопов'язані. У культурі за поняттям «душевний» закріпився такий зміст, сповнений щирої приязні.
Душевність розкривається як любов до ближнього, що розпочинається з любові до себе (полюби ближнього як самого себе), як терпимість та щиросердність, здатність до співчуття та милосердя (якщо до іншого ставимось як до себе, а себе сприймаємо як цінність, то не будемо безжалісними, байдужими, неповажливими, брехливими). Душевність співвідноситься зі світом соціально-моральних почуттів людини, за змістом не тотожна духовності, але й не відривна від неї. Ґрунтом зростання бездуховності є бездушність, суспільне нерозвинута чуттєвість - її зведення до елементарних потягів чи відмова від неї у формі аскетизму, ханжества. Так само і бездушність зростає на ґрунті бездуховності. Філософ Іван Ільїн підкреслював, що там, де духовних необхідностей немає, а душевні можливості незчисленні, відбувається розпад особи, перетворення її на жертву дурних пристрастей та обставин.
«Людина, яка духовно дефективна з дитинства, може виробити для себе навіть особливий душевний лад, який при поверховому спостереженні можна прийняти за характер та особливі погляди, які помилково приймаються за переконання. Насправді, людина безпринципна та безхарактерна залишається завжди рабою власних дурних пристрастей, полоненою вироблених душевних механізмів, що тримають її і є всесильними у її житті, які не мають духовних вимірів і утворюють криву її огидної поведінки.
Людина не виявляє опору їм, а примушує наївних людей сприймати її злу одержимість за волю, ЇЇ інстинктивну хитрість за розум, поривання її дурних пристрастей за почуття».
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Що означає категорія “причина і наслідок”?

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок