Головна Головна -> Реферати українською -> Право -> Кримінально-правова реституція (за законодавством України та деяких інших європейських держав)

Кримінально-правова реституція (за законодавством України та деяких інших європейських держав)

Назва:
Кримінально-правова реституція (за законодавством України та деяких інших європейських держав)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,04 KB
Завантажень:
431
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Кримінально-правова реституція (за законодавством України та деяких інших європейських держав)


Кримінально-правова реституція (лат.еstitutіо – поновлення) – це поновлення прав і законних інтересів потерпілого від злочину шляхом відшкодування обвинуваченим, підсудним чи засудженим завданої потерпілому матеріальної та моральної шкоди.
Основою кримінально-правової реституції є restitutio іп іпtergrит – поновлення у початковому становищі як форма захисту порушених прав у римському цивільному праві, що застосовували у випадках, коли угоду було укладено внаслідок, зокрема, обману чи погрози. На відміну від цивільно-правової реституції кримінально-правова реституція не може бути двосторонньою. Проте, в цивільному праві України одностороння реституція також застосовується, зокрема, у разі визнання недійсною угоди, укладеної внаслідок обману, насильства, погрози, у зобов’язаннях, що виникають через заподіяння шкоди або із безпідставного набуття майна тощо 5.
В Україні та інших постсоціалістичних державах питання цивільної відповідальності у разі вчинення злочину традиційно належить до сфери кримінально-процесуального, цивільного і цивільного процесуального права, а тому у кримінальних законах майже не відображене, і фахівці з кримінального права цих питань, як правило, уникають.
Практично єдиним фахівцем саме з кримінального права, хто досліджував це питання, є А.М. Бойко. Він звертався і до досвіду зарубіжних держав, що, між іншим, дало йому змогу сформулювати слушні висновки про те, що кримінально-правовий обов’язок відшкодування заподіяної злочином шкоди:
1) за кримінальним законодавством різних держав використовують як вид покарання (основного чи додаткового), як умову для застосування умовного засудження та відстрочки виконання вироку (і в цій якості є найефективнішим засобом досягнення цілей ресоціалізації та спеціального попередження), у разі дострокового зняття судимості, а добровільне здійснення такого відшкодування оцінюють як позитивну посткримінальну поведінку підсудного під час призначення йому покарання;
2) є кримінально-правовим засобом впливу на засудженого;
3) може бути ефективним засобом покарання, але тільки щодо неповнолітніх;
4) пов’язаний з виконанням, насамперед, пенальних і лише, у другу чергу, компенсаційних функцій;
5) у разі покладення його на засудженого має узгоджуватися судом з накладеним покаранням у вигляді штрафу, щоб не погіршувати можливостей здійснення відшкодування; при цьому можливе застосування штрафу на пільгових умовах (зокрема частинами);
6) може бути виконаний засудженим за допомогою інших осіб тощо 1, с. , .
Ці висновки є справедливими і на сьогодні, за винятком того, що насправді обов’язок відшкодувати заподіяну злочином шкоду як вид покарання не застосовується. Він застосовується як вид, так званого, „заходу” („заходу безпеки”), але покарання і „захід” – не одне й те саме [12,. 368-389, 599-605]. Як окремий вид покарання примусова кримінально-правова реституція застосовується хіба що в Англії. Відповідно до ст. Закону про кримінальне судочинство суд може наказати правопорушникові сплатити відшкодування потерпілому за образу його особи або втрачене майно. Місцеві (магістратські) суди можуть призначити відшкодування до 2 тис. фунтів стерлінгів за будь-яке одиничне правопорушення [3, с. ].
У кримінальному законодавстві відшкодування заподіяної злочином шкоди розглядають в двох аспектах – як добровільне і як примусове. З цього випливають і різні правові наслідки такого відшкодування.
Добровільна кримінально-правова реституція може полягати у відверненні винним шкідливих наслідків вчиненого злочину (наприклад, повернення викраденого майна) та/або відшкодуванні завданих збитків (відшкодування вартості поховання або лікування потерпілого – витрати на медикаменти, лікувальне харчування, відшкодування вартості знищеного чи викраденого майна тощо) чи усуненні заподіяної шкоди (заміна пошкодженої речі на аналогічну, її ремонт тощо).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Кримінально-правова реституція (за законодавством України та деяких інших європейських держав)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок