Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Механізми інтеріоризації в когнітивній психології.У.Найссер, Ж.Брунер, Дж.Гібсон та інші

Механізми інтеріоризації в когнітивній психології.У.Найссер, Ж.Брунер, Дж.Гібсон та інші

Назва:
Механізми інтеріоризації в когнітивній психології.У.Найссер, Ж.Брунер, Дж.Гібсон та інші
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,40 KB
Завантажень:
401
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
РЕФЕРАТ
На тему:
Механізми інтеріоризації в когнітивній психології.
У.Найссер, Ж.Брунер, Дж.Гібсон та інші


Галузь чи напрям? Загальна теорія психіки чи теорія пізнавальних про-цесів? А може, це галузь (як, зокрема, спортивна психологія), котра, маючи теорію, що пояснює поведінку людини в цілому, стає справжнім напрямом? Значущість галузі, окремої проблеми (наприклад, гепггальту — у сприй-манні) піднімає дослідження до рівня напряму зі своїми методологічними екскурсами. Те ж саме відбулось і з дослідженнями особистості, на ґрунті яких виникли персоналізм В.Штерна та персонологія Г.Маррея, а ще раніше — інтенціональна психологія. Цей загальний закон розвитку психо-логії стосувався рефлекторної теорії та теорії асоціативної.
Мова йде про те, щоб дослідити, яким чином інтерес до окремої пробле-ми перетворюється на тлумачення психіки в цілому і відтак виникає новий науковий напрям. У цьому сенсі постає питання, що ж сталося з когнітивною психологією? Мабуть, вона мала більше підстав стати напря-мом, адже підняла до рівня загальної теорії цілий комплекс пізнавальних здатностей людини. Виникла психологічна теорія пізнання, яка намагалася вирішувати питання навіть спеціальної поведінки людини.
Когнітивна психологія виступила як широка дисципліна, що містила в собі значну кількість підрозділів, підпроблем, усі з яких передбачали глибо-кий інтерес до розумових процесів та їхніх продуктів. Вона виступила нау-кою про когнітивний акт, оточена такими галузями психології, як штучний інтелект, психолінгвістика, психофармакологія, нейробіологія. В будь-якому випадку її об'єктом є дослідження людського розуму, хоч для цього вона має отримувати дані з боку як живого, так і штучного інтелекту. Багато тра-диційних розділів психології — вивчення перцепції, пам'яті, мови, навчан-ня, дитячого розвитку — привернули увагу когнітивної психології. В когнітивному плані ці феномени тлумачаться як такі, що здійснюють експліцитне нагадування розумових процесів.
Когнітивна психологія — відносно нова дисципліна. Книжка У.Найссера "Когнітивна психологія" (1967) часто визначається як наріжний камінь цього спрямування. Невдовзі до нього прилучилися такі психологи, як Д.Лусубель, Ж.Брунер, К.Ховленд, Дж.Міллер, А.Ньтвелл, Ж.Піаже і Г.Саймон. Окрім їхніх праць, протягом 1975—1978 pp. було видано шість томів наукових статей, присвячених проблемам навчання та пізнання. Гант (1987) подав огляд когнітивної науки, написаний доступною мовою. Андерсон (1980) видав хрестоматію для студентів з когнітивної психології, Сачмен і Баттерфіпд (1979) у своїх дослідженнях звернули увагу на інформаційні процеси, вивчення яких має домінуючий вплив у когнітивній психології.
Метою дослідження інформаційних процесів є здійснення ідеї побудови моделі людських когнітивних процесів, звичайно, за допомогою комп'ютерних програм. Ці моделі намічалося застосувати в дослідженні нервових елементарних інформаційних процесів (тобто таких, що стосують-ся пам'яті, простих символів) або вищих розумових процесів (таких, як рішення проблем). Значна кількість праць Саймона була присвячена спро-бам моделювати вищі розумові процеси.
Познер і Маклеод (1982) виокремили елементарні розумові операції, ко-ли робили огляд поточних досліджень, якими перевірялися специфічні типи проблем (читання, слухання, розглядання малюнків, розумова арифметика). Ліпдсей і Норман (1977) здійснили спробу інтегрувати різні теми, які мож-на було б тлумачити з цієї точки зору: сприймання, візуальні та аудиторні системи, нейронна мережа, взірці пізнавання, уваги, пам'яті, навчання, пізнавального розвитку, вирішення проблем стресу, емоцій і навіть соціальних взаємодій. Проте чимало цих тем мали стосунок до інших когнітивних інтерпретацій, крім тих, що пов'язані з інформаційними проце-сами.
Значна кількість досліджень елементарних розумових операцій мала до-сить точні виміри часу реакції суб'єкта (час відповіді в різний спосіб на специфічну ситуацію). Так, дослідження, проведені Гаптом, Девїдстюм і Сансманам (1981), було присвячено виміру часу реакції на предмети для вирішення задачі про їхню належність до тих чи інших категорій або у ви-падку, коли два слова належать до однієї і тієї ж категорії (наприклад, яблу-ко — персик), або у випадку, коли два поняття мають одну й ту ж назву (date — date: фінік — число).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Механізми інтеріоризації в когнітивній психології.У.Найссер, Ж.Брунер, Дж.Гібсон та інші

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок