Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Політико-ідеологічні ідентифікації українського студентства: фактори впливу

Політико-ідеологічні ідентифікації українського студентства: фактори впливу

Назва:
Політико-ідеологічні ідентифікації українського студентства: фактори впливу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,79 KB
Завантажень:
351
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Політико-ідеологічні ідентифікації українського студентства: фактори впливу


В умовах посилення ролі і питомої ваги вищих навчальних закладів особливо значний вплив на темпи і напрям соціально-політичних змін може здійснити студентство. Завдяки віку й умовам здобуття освіти студенти найбільш схильні до інновацій. Цій соціальній групі значно легше здійснити перехід від пасивної, виконавчої життєвої установки, що домінувала у свідомості радянських громадян, до активної, самостійної позиції, необхідність якої викликана процесами демократизації.
Cтудентству властиві такі риси, як організованість, згуртованість, високий ступінь мобільності, динамізм, спроможність більш адекватно, ніж інші категорії населення, реагувати на виклик швидкоплинного часу. Наявність цих характеристик вказує на ту значну роль, яку можуть відіграти студенти в подоланні системної кризи.
Емпіричною базою цієї статті є матеріали соціологічного дослідження: «Сучасні університети як осередки формування інтелектуальної еліти українського суспільства», проведеного кафедрою соціології і соціологічною лабораторією Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна в 2000–2003 рр. у вищих навчальних закладах України (керівник проекту – проф. Сокурянська Л.Г.).
Спираючись на концепцію політичної культури американських дослідників Алмонда і Верби, політичні ідентифікації можна визначити як одну з найсуттєвіших складових політичної свідомості, що відображає зміст і якість ставлення суб’єкта до політичних об’єктів і фіксується за виявами причетності індивідів до нації, держави, міста, тих чи тих соціально-політичних угрупувань. Емпіричними показниками виміру політичних ідентифікацій є наступні: оцінювальне ставлення до діяльності різних партій, рухів, організацій; рівень інформованості про партійні програми і ступінь їх підтримки (так звана партійна ідентифікація); відчуття причетності до нації (національна ідентифікація), держави, міста.
У дослідженні «Сучасні університети як осередки формування інтелектуальної еліти українського суспільства» студентам пропонували відповісти на запитання щодо політико-ідеологічних уподобань. Відповіді на це запитання розподілилися наступним чином: більшість опитаних підтримує соціал-демократичний напрям (28%), 20% респондентів обрали серед запропонованих альтернатив націонал-демократичний напрям, 16% – ліберальний, 7% – християнсько-демократичний, 5% – націоналістичний, 3% – соціалістичний і комуністичний. Привертає до себе увагу той факт, що 18% опитаних важко було визначити найближчу для них політико-ідеологічну течію.
Політико-ідеологічна ідентифікація тісно корелює з національною ідентифікацією1. Так, респонденти, які віднесли себе до української національності значно частіше за інших, тобто тих, хто ідентифікували себе або з «росіянами», або одночасно з «українцями і росіянами», обирали націонал-демократичний напрям – 28% (для двох інших груп цей показник становив 10%), тоді як «росіяни» набагато частіше віддавали перевагу соціал-демократичному напряму – 38% (для «українців» цей показник становив 26%, для тих, хто ідентифікує себе одночасно з «росіянами й українцями» – 32%).
Треба також вказати на певний вплив порівняльної оцінки матеріального становища2 на політичні уподобання студентів. Так, наприклад, російські дослідники політичної свідомості молоді зазначають, що молодіжна ідентифікація з певною ділянкою політичного спектру має досить раціональний характер. Відносно благополучна молодь тяжіє до ліберально-ринкових цінностей і, відповідно, підтримує ліберальні політичні сили, менш благополучна частина молоді підтримує націонал-патріотичні сили, неблагополучна – соціалістичні. Результати нашого дослідження певним чином підтвердили цей висновок. Незважаючи на те, що в усіх групах найчастіше вказувався соціал-демократичний напрям, серед студентів, які вважають власне матеріальне становище кращим порівняно з одногрупниками, 22% респондентів обрали ліберальний напрям; серед тих, хто відносить себе до більшості за матеріальним становищем – 16%; а для тих, хто оцінює своє матеріальне становище як гірше, цей показник становив 14%.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Політико-ідеологічні ідентифікації українського студентства: фактори впливу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок