Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Навчання зв'язного мовлення: психологічні засади, система методів

Навчання зв'язного мовлення: психологічні засади, система методів

Назва:
Навчання зв'язного мовлення: психологічні засади, система методів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,34 KB
Завантажень:
436
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Навчання зв'язного мовлення: психологічні засади, система методів


У методиці викладання рідної мови під зв'язним мовленням розуміється «...монологічне мовлення, точніше процес, діяльність мовця, послідовний усний чи письмовий виклад думок, знань. Результатом такої діяльності стає текст, тобто сукупність взаємопов'язаних самостійних речень, об'єднаних спільним предметом (темою) й головною думкою висловлювання за допомогою мовних (лексичних, граматичних та інтонаційних») засобів. У методиці мови ці два поняття — «зв'язне висловлювання» і «текст» — стоять поряд».
Навчання зв'язного мовлення — найголовніше завдання початкового курсу рідної мови, оскільки вільне володіння мовленням забезпечує успішне опанування учнями навчальних предметів, сприяє повноцінному спілкуванню, розвитку пізнавальних і творчих здібностей дітей. Особливість формування вмінь і навичок зв'язного мовлення зумовлена й тим, що всі інші складники системи навчання рідної мови (орфографія, граматика тощо) мають на меті застосування учнями відповідних мовних знань і вмінь, отриманих у процесі побудови зв'язних висловлювань.*
Одиницями зв'язного мовлення в умовах класичного початкового навчання є: розгорнуті відповіді учнів на запитання вчителя, декламування вивчених напам'ять художніх текстів, записи на основі спостережень, різноманітні усні й письмові перекази та твори, імпровізації за змістом творів художньої літератури, інсценізація оповідань і казок, словесне малювання, уявна екранізація прочитаних або власних творів, відзиви про прочитані книжки, листи та ін. У деяких випадках до зв'язного мовлення належать окреме речення, і навіть окреме слово, якщо вони відповідають вимогам закінченості та цілісності (М.Р.Львов).
У сучасній початковій школі передбачено навчання таких одиниць зв'язного мовлення: «...переказ готових текстів і побудова своїх висловлювань на основі прочитаних чи прослуханих творів, переглянутих фільмів; розповідей родичів, знайомих про ті чи інші події, про випадки із повсякденного життя школярів».
Незважаючи на різноманітність зв'язних висловлювань, в основі кожного з них лежать однакові мовленнєві дії, які зумовлюють побудову будь-якого тексту. Фахівці (С.І.Дорошенко, В.Г.Горецький, О.І.Мельничайко, Т.Г.Рамзаєва, О.В.Сосновська та ін.) розглядають таку послідовність реалізації мовленнєвих дій:
1. Докомунікативний етап підготовки повідомлення:
мовленнєва ситуація—життєві обставини (природні або штучно створені), які викликають неусвідомлену потребу висловитися;
мотивація — усвідомлення мети висловлювання;
¦ мовленнєва інтенція (підготовчі дії): вибір адресата мовлення — мовець повинен розуміти, для кого призначене висловлювання; попереднє продумування стильового оформлення висловлювання;
внутрішній план висловлювання, який визначає його зміст —учень повинен чітко уявляти, про що він хоче розповісти і яким способом він викладатиме свої думки, тобто повинен уявити собі хід усієї думки (зробити випереджувальний синтез усього тексту);
семантико-граматичне структурування висловлювання (добір слів; визначення порядку слів у висловлюванні; граматичне узгодження слів).
2. Комунікативний етап:
матеріалізація висловлювання, тобто кодовий перехід на акустичний (усне мовлення) або графічний (писемне мовлення) код;
сприйняття висловлювання співрозмовником;
зворотний зв'язок.
Отже, метою навчання зв'язного мовлення є формування в учнів умінь свідомо й правильно будувати усні та письмові висловлювання, що передбачає «...формування вмінь сприймати текст, відтворювати його та створювати власне висловлювання». Для тексту необхідна єдність трьох сторін — змісту, структури й мовленнєвого оформлення. Методисти (С.І.Дорошенко, В.Г.Горецький, О.І.Мельничайко, Т.Г.Рамзаєва, О.В.Сосновська, М.Г.Стельмахович та ін.) називають такі характерні ознаки тексту: 1) внутрішня логічна зв'язність і точність; 2) смислова та структурна цілісність; 3) тематична закінченість; 4) чітка ясність для широкого кола слухачів; 5) комунікативна доцільність; 6) підпорядкованість нормам мови.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Навчання зв'язного мовлення: психологічні засади, система методів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок