Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Феноменологічна теорія К. Роджерса

Феноменологічна теорія К. Роджерса

Назва:
Феноменологічна теорія К. Роджерса
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,51 KB
Завантажень:
484
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Феноменологічна теорія К. Роджерса
Теорія Роджерса демонструє феноменологічний підхід до особистості. Даний підхід вважає реальним для індивіда те, що існує в його внутрішній системі координат, або суб'єктивний світ людини, тому суб'єктивне сприйняття і переживання є основою для дій людини. Психічна реальність феноменів, згідно феноменологічного підходу — є виключно функцією того, як вони сприймаються людьми. Почуття людини не є прямим відображенням реальності, дійсна реальність це та, за якою спостерігає і яку інтерпретує реагуючий організм, тобто кожна людина інтерпретує реальність відповідно до її суб'єктивного сприйняття і її внутрішній світ уповні є доступним лише для неї самої.
Ведучи мову щодо прогнозування поведінки людини, Роджерс наголошував, що людина діє відповідно до свого сприйняття подій, що відбуваються в даний момент.
Заперечуючи Скіннера про поведінку як реакцію організму на стимул, він вважав, що це швидше інтерпретація ситуації, яка впливає на поведінку людини. Виходячи з цього, Роджерс наголошує, що ніхто не має права вважати, що його почуття реальності є більш правильним, ніж у когось іншого, він немає права протиставляти свою реальність реальності інших. На питання, що заставляє людину чинити вороже, Роджерс відповідає — вона розглядає середовище як небезпечне місце, вважає, що її не люблять і не можуть полюбити, на відміну від Фрейда, котрий би сказав, що не результат негативного досвіду, що зберігся ще з дитинства.
Вважав, що особистість слід вивчати не в контексті минуле-теперішнє, а навпаки — теперішнє — майбутнє.
Стверджував, що людину можна зрозуміти лише коли звертатися до людини цілісної, тобто як інтегрований організм.
Я-концепція.
З попереднього можемо зробити висновок, що Я-концепція-є визначальною в підході Роджерса, тому деякі науковці називають теорію Роджерса як "ТЕОРІЮ-Я"
Він будує свою теорію в термінах самості, тому, що саме його клієнти допомогли йому прийти до такого розуміння. З їх допомогою він усвідомив, що самість є значущим елементом у досвіді людини і що метою пацієнта було досягти своєї "реальної сутності". Самість або "Я-концепція" терміни взаємозамінються у Роджерса. Він дає таке визначення самості:
Організований, послідовний концептуальний гештальт, що формується з сприйняттів "Я", або "мене" і сприйняттів взаємовідносин "Я" або "мене" з іншими людьми або аспектами життя, а також цінності, пов'язані з цими сприйняттями. Це гештальт, котрий доступний для усвідомлення, хоча не обов’язково усвідомлюваний. Таким чином "Я" — це диференційована частина феноменального поля, або поля сприйняття людини. Це концепція про те, якою людина себе уявляє у співвідношенні з різними ролями, які вона грає в житті. Тому "Я" концепція може включати деякий набір образів "Я" - батька, чоловіка, студента, спортсмена тощо.
Іншими словами це набір сприйняттів, що відображають численні специфічні ролі, які грає людина в різних життєвих контекстах.
"Я" - це те, якими ми хотіли б бути, тому одним з компонентів "Я" є "Я-ідеальне", тобто "Я", яке людина найбільше цінує, і до якого прагне.
Роджерс не розробляв стадій розвитку "Я, на відміну від Фрейда, Адлера, Еріксона. Він лише акцентував, що оцінка індивіда іншими людьми, особливо в немовлячому і ранньому дитинстві, сприяє розвитку негативного або позитивного образу себе.
Немовля не усвідомлює себе як окрему істоту, існує лише цілісне, всеохоплююче недиференційоване феноменальне поле. Однак в результаті загальної тенденції до диференціації, яка є частиною процесу актуалізації, дитина поступово починає виділяти себе від інших.
Саме цей процес диференціації феноменального поля в таке, яке починає визнаватися і відчуватися як окремий об'єкт і пояснює виникнення "Я-концепції" в теорії Роджерса.
Надалі структура Я формується через взаємодію з оточенням, особливо зі значущими особами (батьки тощо).
Чим більше дитина стає соціально сприйнятливою, і розвиваються її когнітивні і перцептивні здібності, її "Я-концепція" все більше розвивається і диференціюється, тобто вона є продуктом процесу соціалізації.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Феноменологічна теорія К. Роджерса

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок