Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Неблагополучна родина як фактор інвективізації лексики підлітків

Неблагополучна родина як фактор інвективізації лексики підлітків

Назва:
Неблагополучна родина як фактор інвективізації лексики підлітків
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,53 KB
Завантажень:
175
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Неблагополучна родина як фактор інвективізації лексики підлітків


Вивчення психологічних проблем підлітків, у тому числі й проблеми їх комунікативної компетентності, залишається й сьогодні актуальним завданням. Відтак воно, як і раніше, перебуває в центрі уваги психологів, педагогів, соціальних працівників, юристів.
Основна мета нашого дослідження – виявлення і вивчення причин соціально-психологічних особливостей вживання ненормативної лексики підлітками з неблагополучних родин. Насамперед відзначимо, що родина є основним агентом соціалізації, а тому є необхідність зупинитися на її значенні в житті дитини.
„Родина, – пише Т. Бессонова, – це перший стійкий колектив у житті кожної людини. В процесі формування особистості родина відіграє чільну роль. Тут дитина здобуває уміння і навички в спілкуванні та людському взаєморозумінні, тут починає формуватися моральне обличчя і відбувається професійне самовизначення” [1, с. 39].
На ранніх етапах психічного розвитку механізмом соціалізації є наслідування, а тому часто дитина копіює, віддзеркалює особливості життя дорослих, що її оточують, у всіх його проявах, як соціально схвалюваних, так і негативних.
Показово, що в засвоєнні дитиною соціального досвіду важливу роль відіграють імітація та ідентифікація, тобто наслідування поведінки значимих для неї інших людей, що обумовлює прийняття їх цінностей, настановлень, норм поведінки. Так, якщо у дитини неблагополучне середовище, в якому превалює асоціальна спрямованість особистості дорослих, панують соціально несхвалювані орієнтири, а дитина полишена сама на себе, то дуже скоро вона „всотує” усі вади такого середовища. Джерело цих вад – дефіцит справжніх людських цінностей. Називають це по-різному: аморальність, цинізм, соціальна занедбаність. Саме соціальна занедбаність відбиває байдужність суспільства до долі тих, хто сьогодні особливо потребує допомоги й підтримки – неповнолітніх дітей.
На думку В. Нефедова, діти не народжуються поганими, але стають такими, якщо перед їхніми очима щодня негативний приклад батьків [2]. Вони нічого не забувають, і це все залишає глибокий слід у душі. Саме ці „сліди” формують фундамент душі дитини.
Середовище неблагополучної сім’ї травмує психіку дитини і визначає якісно іншу стадію її вікової еволюції. Потрібнісно-мотиваційна сфера, що складає ядро особистості, у дитини з такої родини недостатньо розвинена й до того ж зазнає змін у негативному напрямку. Л. Божович пише, що таким дітям властиве негативне ставлення до навчання, що визначається бідністю і вузькістю мотивів, несформованістю навчальної діяльності, невмінням діяти в пошукові рішень, тривожністю, напруженістю. Пізнавальна сфера цих дітей відзначається неорганізованістю. Через невміння керувати своєю увагою діти стають імпульсивними. В цілому можна говорити про нерозвиненість пізнавальної сфери таких дітей: відчуття, сприйняття, пам’яті, мислення, уяви, уваги [3].
Психологічні дослідження підтверджують думку, що в підлітків з неблагополучних родин уже сформовані гедонічні настановлення. Такі підлітки прагнуть постійно розважатися, відчути незвичайний стан, що, до речі, активно підтримується сьогодні зарубіжною теле- і кінопродукцією та суспільною безвідповідальністю. Побутове пияцтво в присутності дітей розглядається як щось природне, характерне для нашої культури і не знаходить у суспільстві гідної протидії. Ставлення дітей до цього явища стає теж позитивним.
Керуючись метою нашого дослідження, зупинимося на проблемі вживання ненормативної лексики підлітками з неблагополучних родин. Нині, коли триває трансформація громадського життя в країні, коли міняються пріоритети діяльності і розвитку особистості в суспільстві, коли криміналізація досягла небувалого розмаху, часто вживається велика кількість сленгів, жаргонів, арготизмів, а тому проблема вживання ненормативної лексики підлітками стає все актуальнішою.
Як було зазначено, родина – це перший стійкий колектив у житті дитини, і саме там відбувається формування її особистості.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Неблагополучна родина як фактор інвективізації лексики підлітків

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок