Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Скачати: О.С. Нілл та психоаналіз З.Фрейда

Загрузка...

О.С. Нілл та психоаналіз З.Фрейда

Скачати:* Captcha
* - щоб завантажити роботу, введіть в поле код з картинки і натисніть кнопку "Завантажити"

Загрузка...Назва:
О.С. Нілл та психоаналіз З.Фрейда
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,10 KB
Завантажень:
65
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
О.С. Нілл та психоаналіз З.Фрейда


Особливий інтерес викликає педагогічна концепція відомого британського педагога та психолога - Олександра Саттерленда Нілла (1883 - 1973), прибічника вільного виховання та засновника школи Саммерхілл.
Після закінчення Единбургського університету зі ступенем магістра мистецтв з англійської мови, О.С. Нілл почав серйозно вивчати психологію, а особливо один з її напрямів - психоаналіз, який став відправною точкою його роботи директором школи. Він писав про свою школу Саммерхілл: „Фрейд показав, що несвідоме безкінечно більш важливе й більш могутнє, ніж свідомість. Я сказав собі - у моїй школі не буде цензури, покарань, моралізаторства, ми дозволимо дитині жити відповідно до її глибинних імпульсів" [1, 118].
На момент створення своєї авторської школи О.С. Нілл був добре підготовленим психоаналітиком. Британський педагог використовував передові ідеї психології в галузі вивчення особистості для їх практичної реалізації у вільному просторі своєї школи. Він хотів створити навчальний заклад, який своєю терапевтичною атмосферою міг позитивно впливати на дітей.
Величезний вплив на О.С. Нілла справили теоретичні погляди відомого психолога - З. Фрейда. Однак О.С. Нілл не вважав себе послідовником якогось психологічного вчення й використовував лише той фактичний матеріал, який був йому необхідний у практичній діяльності його школи.
О.С. Нілл дотримувався моделі особистості за Фрейдом, яка включає в себе: Воно (Ід), Я (Его) і Над-Я (Супер Его).  
Спостерігаючи за дітьми в школі Саммерхілл, британський педагог часто у своїх книгах наводить приклади, які ґрунтуються на прояві різних комплексів - Едипа, кастрації, Електри та ін., які є найважливішими концепціями фрейдівського психоаналізу. У теорії З. Фрейда Едипів комплекс був відправною точкою для розуміння виникнення неврозів, релігії, моральності й культури. Цей комплекс означає прояв дитиною несвідомих потягів і супроводжується амбівалентним ставленням до своїх батьків: хлопчик відчуває сексуальний потяг до матері й агресію до батька, а дівчинка (комплекс Електри) виявляє ніжні почуття до батька й хоче позбавитись матері, щоб зайняти її місце в стосунках з батьком [2, 231 - 232]. У випадку витіснення або фіксації Едипового комплексу в несвідомому відбувається невротизація дитини. О.С. Нілл, так само, як і З. Фрейд, вважав, що подолання цього комплексу веде до нормального шляху розвитку індивіда.
О.С. Нілл вважав, що основною заслугою З. Фрейда було введення розуміння несвідомого, що означає сукупність психічних утворень, функціонування яких суб'єкт не усвідомлює. Фрейд намагався показати, що свідоме життя індивіда є малою частиною всього ментального життя людини. На його думку, процеси свідомості суворо визначені несвідомими чинниками. Саме в несвідомому Фрейд і О.С. Нілл вбачали рушійну силу розвитку особистості, у якому приховані інстинкти, потреби й психічна енергія, яка справляє суттєвий вплив на поведінку індивіда.
О.С. Нілл погоджується з твердженням Фрейда, що забуті, придушені мотиви й наміри лежать в основі всіх психічних процесів, що відбуваються в людини. На думку британського педагога, головною метою психолога є: виявлення причин фрустрації й невротичних станів, доведення цих мотивів до свідомості дитини, а також психоаналітична діяльність, спрямована на їх усунення. Саме з цією метою британський педагог організував у своїй школі особисті психологічні уроки, головною метою яких було позбавлення від різноманітних комплексів, створених авторитарним вихованням у сім'ї й школі [3, 35 - 43]. На початку своєї педагогічної діяльності О.С. Нілл багато часу присвячував психоаналітичному лікуванню дітей. Але з часом він став приділяти менше уваги аналізу, оскільки багаторічні спостереження переконали його в терапевтичному впливі вільної атмосфери школи.
О.С. Нілл цілком погоджувався із З. Фрейдом, що багато людей, а також діти, які зазнають фрустрації, вираженої саном тривожності, психічним напруженням, відчаєм.

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: О.С. Нілл та психоаналіз З.Фрейда

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок