Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Особливості сприйняття студентами музичних радіо – і телепередач

Особливості сприйняття студентами музичних радіо – і телепередач

Назва:
Особливості сприйняття студентами музичних радіо – і телепередач
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,73 KB
Завантажень:
117
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Особливості сприйняття студентами музичних радіо – і телепередач


Значна кількість соціологічних досліджень, спрямованих на вивчення особливостей спілкування молоді з музичною масовою інформацією, показують високий престиж, що мають радіо і телебачення в середовищі молоді[1;2;9]. Практично у всіх студентів є точки місцевої радіотрансляційної мережі, радіоприймачі, телевізори. На питання про слухання і перегляд ними музичних передач, як правило, дослідники одержують позитивні відповіді, що підтверджує зацікавленість опитуваних інформаційними програмами.
Проте дані про наявність у представників молодіжній аудиторії джерел радіо – і телепередач не можуть бути достатніми аргументами в аналізі особливостей їх сприйняття. Адже прослухування і перегляд музичних програм не завжди мають характер активного інформаційного спілкування. Деякі передачі чи їх фрагменти сприймаються цілеспрямовано та уважно, інші суб’єкт майже “не помічає” у широкому інформаційному ряду. В цьому разі дієвість масової інформації виявляється ілюзорною, а інколи й протилежною заданим цілям.
За умови одночасного, нерідко паралельного звучання різнопланових музичних передач, що розраховані на задоволення різноманітних інтересів суб’єктів і мають різне функціональне навантаження, особливого значення набуває підготовка молоді до усвідомленого вибору програм, певного способу їх слухання і перегляду, що залежить від “інтелігентності, культури, чуйності та психологічного настрою особи"
Автори наукових праць [1,4,9] диференціюють інформаційне спілкування здебільшого на два типи: активне й пасивне сприйняття. За цією ознакою до першої групи відносимо студентів, для яких типовим є чітко виражений інтерес до музики у всьому її розмаїтті, висока якість смакових уподобань, планування прослухування й перегляду музичних передач. Друга група – це студенти, котрим бракує справжнього інтересу до музики, їхні контакти з масовою інформацією мають ситуативний, незапланований характер, у них спостерігається орієнтація лише на розважальні музичні програми. Чисельність саме останньої групи молоді свідчить про необхідність удосконалення педагогічної роботи у напрямку формування в юнаків і дівчат музичної культури.
Суттєвою проблемою підготовки студентів до сприйняття музичних передач є розвиток у них цілеспрямованої уваги. Як зазначалась, доступність звучання музики нерідко викликає “знецінювання” музичної інформації, породжує звичку до безперервного звукового фону. Внаслідок цього піднесена атмосфера сприйняття музики принижується до рівня споживання, що відбувається без будь-яких духовних зусиль суб’єкта, як звуковий фон для інших видів діяльності. Наприклад, А.Моль розрізняє три можливі способи слухання радіопередач. Перший – це вибіркове прослуховування програми чи її окремої частини, що наближається до ідеального варіанта. Слухання в цьому разі майже повне, тобто увага радіослухачів повністю поглинута музикою. Другий – фонове або „антуражне” прослуховування. Радіо створює лише музичний фон, котрий ніяк не збагачує духовну культуру суб’єкта сприйняття. Третій – „шукаюче” прослуховування, в якому реципієнт крутить ручку настроювання, аби „піймати що-небудь”, здатне привернути його увагу. При цьому поведінка слухача зумовлена виключно принципом задоволення [4].
Оскільки є можливість “слухати музику, не слухаючи її”, у процесі інформаційного спілкування молоді переважають фонові та комінатні (О.Г.Костюк) форми музичного сприйняття, коли реціпієнт “пунктирно“ усвідомлює те, що тихо звучить із транзисторів. Типовість і поширеність цього явища оцінюються в літературі неоднаково. Так, чимало науковців[ 1, 8] вбачають тут не негативні тенденції у розвитку музичної культури, а певні переваги радіо серед інших засобів масової інформації, якими зумовлена популярність радіопередач. За словами Л. Мерлена, радіо “не відволікає” нас від інших занять, як це робить телебачення. Його можна слухати, занимаючись справами”[6, 40].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Особливості сприйняття студентами музичних радіо – і телепередач

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок