Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психологічна дистанція як фактор організаційного клімату

Психологічна дистанція як фактор організаційного клімату

Назва:
Психологічна дистанція як фактор організаційного клімату
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,86 KB
Завантажень:
297
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Психологічна дистанція як фактор організаційного клімату


У статті розглядаються результати теоретичного та емпіричного дослідження психологічної дистанції як фактора організаційного клімату. Визначаються компоненти психологічної дистанції суб’єктів взаємодії, показано взаємозв’язок конфліктності та дистантності.
У процесі життя в суспільстві в кожної людини формується складна динамічна система відносин. Її можна описати як багатомірний суб’єктивний міжособистісний простір, що не завжди збігається з простором соціальних відносин, де особистість перебуває об’єктивно. Протиріччя між об’єктивною суспільною позицією особистості та її суб’єктивними відносинами, якщо воно виникає, вимагає перебудови діяльності і спілкування (форм, методів, способів, активності тощо). Зміна становища особистості повинна супроводжуватися корекцією її суб’єктивних відносин. Якщо цього не відбувається, то можуть виникати труднощі в оволодінні новою соціальною функцією (або роллю), конфліктами з оточенням або внутрішній розлад.
Більшість людей адекватно сприймає об’єктивну реальність з досить високим ступенем одноманітності повсякдення [17]. Цю одноманітність, очевидно, можна пояснити тим, що соціальна поведінка визначається переважно відносинами між групами, характер яких, у свою чергу, обумовлюється (здебільш) усталеними правилами міжгрупової поведінки [2; 8]. Думка людини про членів якоїсь соціальної групи, ймовірно, буде точнішою, якщо ця група відіграє строго визначену роль, і чим сильніше виявляються тенденції до одноманітності поведінки і схильність членів даної групи сприймати членів іншої групи як безликих її представників, тобто недиференційовано.
Окремі компоненти ставлення особистості до різних соціальних груп можуть відрізнятися. Однак при цьому зберігається психологічна дистанція. Це означає, що дана група належить до однієї соціальної категорії.
Взаємодіючи із соціальними групами і використовуючи свій досвід, людина формує психологічні відносини і до цих груп, і до суб’єктів, що їх складають. Ці відносини мають емоційне забарвлення і не завжди піддаються емоційному осмисленню. Проте на імпліцитному рівні нюанси відносин добре розрізняються [12]. На вибір стратегій поведінки і відносин особистості впливає психологічна дистанція.
Мета: полягала в операціоналізації поняття „психологічна дистанція” і визначенні її ролі у формуванні організаційного клімату.
Аналіз результатів дослідження
Концепція психологічної дистанції (ПД) може бути представлена як розвиток і узагальнення певних ідей психологів щодо особливостей міжособистісних стосунків. Вона відкриває нові можливості психологічного аналізу системи міжсуб’єктних взаємодій шляхом:
· по-перше, визначення руху суб’єкта в системі міжсуб’єктної взаємодії в соціальному й інтимному просторі від соціальних до сексуальних ролей;
· по-друге, введення міри ансамблю цих взаємодій і окремої дефініції в контексті організаційного (психологічного) клімату.
Особливість психологічної дистанції полягає в її відносній відокремленості від фізичних параметрів руху суб’єкта як результат особливої властивості міжсуб’єктних взаємодій.
У соціумі діють свої закономірності, дослідження яких виявляє, власне, психологічні механізми взаємодії: посилення або послаблення контактів і конфліктів, впливу, зараження, наслідування тощо. Тут припускається і зміна спектра взаємодій, що цілком очевидно в контексті організаційного аналізу: і заміщення ролей, і створення організації, і кар’єрний рух тощо. Усе це створює клімат, який буде реальною чи віртуальною множиною елементів. Разом із системою індикаторів цих елементів виникає своєрідна метрика [3]. В такому випадку можуть бути визначені можливі і дозволені траєкторії руху суб’єкта у множині міжсуб’єктних відносин: приязні – ворожості, довіри – недовіри, надійності – ненадійності, формальності – неформальності. Саме ці переміщення характеризують особливості життєвого шляху суб’єкта, що проходить через соціальні ролі, норми та форми поведінки, які схвалюються або ні [10].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Психологічна дистанція як фактор організаційного клімату

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок