Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психолого-педагогічні аспекти формування особистості фахівця

Психолого-педагогічні аспекти формування особистості фахівця

Назва:
Психолого-педагогічні аспекти формування особистості фахівця
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,92 KB
Завантажень:
109
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Психолого-педагогічні аспекти формування особистості фахівця
План
1. Психологічна характеристика професійної діяльності
Діяльність можна визначити як специфічно людську, регульовану свідомістю активність, породжувану потребами і спрямовану на пізнання та перетворення зовнішнього світу і самої людини. В діяльності формується, розвивається, проявляється так або інакше уся система процесів, станів і властивостей індивіда, котрі прийнято позначати як психічні. В трудовій діяльності людини можна виділити два логічно протилежні різновиди: професійну і непрофесійну діяльність. Професійна діяльність визначається як професія, тобто як вид трудової діяльності людини, що володіє комплексом спеціальних теоретичних знань і практичних навичок, набутих в результаті спеціальної підготовки, досвіду роботи. Отже, непрофесійна діяльність може бути визначена “від зворотного” як трудова діяльність, яка не потребує спеціальних знань і умінь, а являє собою просте витрачання людської робочої сили. Практичним критерієм відмінності між професійною і непрофесійною діяльністю може бути тривалість професійної підготовки і її професійність. Тоді будь-яка праця, займатися якою можна без підготовки або після короткотермінової (від декількох днів до декількох місяців) підготовки може будь-яка здорова (працездатна) людина і повинна бути віднесена до непрофесійної праці.
Коли мова йде про психологічне вивчення професійної діяльності, то зазвичай мається на увазі діяльність індивіда або індивідуальна діяльність.
Загальна культура праці людини і її професійна майстерність визначається рівнем розвитку знань, умінь і навичок. Але цим професійна майстерність не вичерпується. Необхідна її складова – творчість, яка проявляється в практичному мисленні.
Аналізуючи будову професійної діяльності, необхідно відповісти на питання: що спонукає людину ставити цілі і домагатися їх здійснення? Для відповіді потрібно звернутися до понять “потреби” і “мотиви”.
Потреба – це внутрішній стан об’єктивної необхідності в чомусь, залежність від конкретних умов існування.
Мотив визначається як предмет потреби. За упредметненням потреби і появою мотиву різко змінюється поведінка, вона набуває спрямованості. Мотив – це те, заради чого здійснюється вчинок. Предмет потреби (мотив) може бути ідеальним, наприклад, невирішена професійна, управлінська задача. Один й той самий мотив може збуджувати різні дії, а також одна й та сама дія може спричинятися різними мотивами.
Мотив і мета утворюють свого роду “вектор діяльності”, що визначає її напрямок, а також умови, що створюються суб’єктом для її виконання.
Те, якою саме буде діяльність, що виходить з якого-небудь конкретного мотиву, визначається метою. Мотив належить до потреби, яка спонукає до діяльності, мета – до об’єкта, на який спрямована діяльність і який повинен бути в ході її виконання перетворений у продукт. Мотив і мета можуть повністю співпадати, значно розходитися або навіть протиставлятися один одному.
Вектор “мотив – мета” є вищим регулятором діяльності і включених в неї психічних процесів, визначає вибірковість сприйняття, особливості уваги і пам’яті, способи перетворення інформації в мисленні.
2. Мотиваційні, пізнавальні, емоційні та вольові компоненти готовності особистості до професійної діяльності
Психологічна придатність до професії – це властивість особистості, про яку можна судити по двох критеріях: успішному оволодінню професією і ступеню задоволеності людиною своєю працею. Обидва критерії відносні, а часом й суб’єктивні. Тим не менш тільки ці критерії дозволяють підійти до психологічної характеристики професійної придатності.
Оскільки професійна придатність є властивістю особистості, вона як й інші особистісні властивості, формується в процесі навчально-професійної й трудової діяльності. Очевидно, професійна придатність формується в самій праці, однак навряд чи можна заперечувати необхідність вивчення природних передумов професійної придатності, вивчення всіх її фізіологічних, психологічних і соціальних факторів, що й дозволяє в кожному випадку намічати прогноз і шляхи досягнення оптимальних результатів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Психолого-педагогічні аспекти формування особистості фахівця

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок