Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Особитісна рефлексія як предмет психології

Особитісна рефлексія як предмет психології

Назва:
Особитісна рефлексія як предмет психології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,79 KB
Завантажень:
102
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Особитісна рефлексія як предмет психології


У психології рефлексія досліджується в межах чотирьох аспектів: кооперативного, комунікативного, інтелектуального та особистісного. Відповідно до цього визначені її типи. Так, психологічні знання про кооперативний аспект рефлексії забезпечують проектування спільної діяльності індивідів з урахуваням координації їх професійних позицій і групових ролей (Н.Г. Алексєєв, В.В. Рубців, А.Т. Тюков, Г.П. Щедровицький). Соціально-психологічні дослідження специфіки комунікативного аспекту рефлексії визначають її як складову розвинутого спілкування та міжособистісного сприймання (Г.М. Андрєєва, Я.Л.Коломінський, Л.А. Петровська, В.А. Петровський, Т. Шибутані). У контексті вивчення когнітивних процесів ведуться дослідження інтелектуального аспекту рефлексії як вміння виділяти, аналізувати і співвідносити з предметною діяльністю власні дії (Є.В.Бодрова, В.В. Давидов, О.З. Зак, В.Е. Мільман, Н.І. Поливанова, В.Г. Романко).
У дослідженнях, спрямованих на визначення особистісного аспекту рефлексії, робиться акцент на активізацію принципу саморозвитку особистості. Згідно з ним культивується рефлексія, що забезпечує самоорганізацію і самомобілізацію особистості в різних умовах її існування. Рефлексія виступає як процес осмислення особистісних змістів (образів особистості, з якими ототожнює себе ”Я”), який призводить до їх поступальних змін і породжує новоутворення особистості в різних умовах її існування. Поняття ”особистісна рефлексія” у цих дослідженнях розглядається в одному синонімічному ряду з поняттям ”саморефлексія” (Н.І.Гуткіна, І.Д.Бех, В.К. Зарецький та інші).
Особистісна рефлексія вивляється в процесі переосмислення особистістю своєї внутрішньї суті. При цьому рефлексія розглядається як спрямування пізнання людини на себе, свій внутрішній світ, як оцінка своїх якостей і станів. Почуття рефлексії широко використовується також у дослідженнях з саморегулювання особистості (К.О.Альбуханова-Славська, Л.І.Анциферова, Ю.М.Кулюткин та інші), коли індивід по відношенню до самого себе водночас виступає і як об’єкт рефлексії, і як її суб’єкт, що регулює свої власні дії і вчинки.
На важливу роль рефлексії у становленні підростаючої особистості вказували ще класики психологічної науки. Так, Л.С. Виготський підкреслював, що нові типи взаємозв’язків психічний функцій, які утворюються на основі розвитку рефлексії, необхідно розглядати у віковому аспекті.
Водночас у віковому аспекті рефлексія визначається у взаємозв’язку із самостановленням, яке, на думку окремих дослідників, є визначальним чинником конструктивної особистісної рефлексії (С.Р.Пантелєєв). Самостановлення за своєю психологічною природою – складна система, яка не зводиться до емоцій, самооцінки та інших “власне психічних” характеристик особистості. Це особистісне утворення, що може бути зрозумілим як безпосереднє феноменологічне вираження особистісного смислу “Я” для самого суб’єкта. За умови негативного ставлення до себе, на тлі незадоволення собою, недовіри до себе рефлексія є засобом самопригнічення. І навпаки, при позитивному ставленні, коли особистість приймає себе і переживає це ставлення як цінність, рефлексія функціонує як самодостатній засіб саморозвитку.
Гегель пов’язував феномен рефлексії з визначенням її форм, які співвідносяться з етапами вікового становлення самосвідомості загалом. Це покладальна, порівняльна і визначальна рефлексія.
Покладальна рефлексія здійснює найперше розрізнення самості суб?єкта від його життєдіяльності у широкому спектрі її можливих проявів. Виникнення цієї первинної форми рефлексії співпадає з початковим зародженням самосвідомості у дитини. Основою цього процесу є переживання неспівпадання суб’єктивності і суб’єктності. У реальному житті дитина постійно зустрічається зі своєю нерозумністю, несвободою, безпорадністю. Суперечність буття і свідомості вимагає подолання, спосіб якого повинен одночасно бути і джерелом бажаних дій та ставлень, і засобом їх досягнення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Особитісна рефлексія як предмет психології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок