Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Воля як психологічна категорія. Аналіз і класифікація вольових дій

Воля як психологічна категорія. Аналіз і класифікація вольових дій

Назва:
Воля як психологічна категорія. Аналіз і класифікація вольових дій
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,62 KB
Завантажень:
340
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Воля як психологічна категорія. Аналіз і класифікація вольових дій


Волею називають ту особливу характерологичеськоє властивість людини, яка допомагає йому реально долати різні утруднення і перешкоди на шляху до мети. Багато учених розуміють під волею здатність регулювати і направляти (самодетермініровать) свою діяльність, підпорядковувавши собі (по можливості) зовнішні обставини, а не підкоряючись їм, тобто діяти всупереч труднощам, перешкодам і т.д. Воля - це «цілеспрямоване саморегулювання людиною своєї поведінки, виражене в здатності свідомо долати перешкоди і труднощі при здійсненні дій і поступков».
Вольові дії виникають або із смутного внутрішнього відчуття, або з чіткого усвідомлення-переконання людини, що він повинен зробити те або щось інше. Воля цей намір, «оп-редмеченноє» і реалізоване в діяльності. «Мені треба, я повинен, зобов'язаний зробити це не дивлячись на те, чи хочу я цього або не хочу» - така психологічна логіка вольових дій, що найчастіше зустрічається. Вона може усвідомлюватися або не усвідомлюватися людиною, але у будь-якому випадку вона реально існує. Саме так розумілася воля ще за часів античності, так тракто-
' Селіванов В. І. Понятіє воля в психології: Матеріали Другої міжвузівської наукової конференції по проблемі психології волі. - Рязань, 1967. - З. 5. 27
валась вона Арістотелем: дія повинна бути зроблене - якщо воно розумне і правильне - незалежно від його мотівацион-ной забезпеченості. На схожих позиціях стояв і Сократ, що визначав волю як здатність «розумної істоти» поступати відповідно нормам моралі і моральності; останні ж виводяться індивідом завдяки Розуму і тому володіють достатньою міцністю.
Отже, воля виявляється у тому, що людина скоює ті дії і вчинки, які він повинен зробити, поза залежністю, хоче він їх зробити чи ні. Можливий і протилежний варіант: людина через якісь причини не робить того, що хотів би зробити, утримується від чогось, говорить собі «немає». Тут також має місце прерогатива волі, на цей раз її гальмівної функції, що виконує не менш важливу роль в життєдіяльності людини, ніж функція спонукальна.
Вольовий посил (імпульс) може поступати або з сфери свідомості людини, будучи в цьому випадку цілеспрямованим, інтелектуально обгрунтованим і регульованим («я твердо усвідомлюю, що повинен поступити саме так, а не інакше»), або з області підсвідомості. У другому випадку дії людини носять найчастіше стихійний, інтуїтивний характер, виявляють собою безпосередню реакцію на ситуацію, що склалася, яку індивід не зумів продумати, осмислити, «прорахувати».
Крім цієї дихотомії існує, зрозуміло, безліч взаїмопереходов і проміжних ступенів, коли індивід скоює вольові дії більш менш усвідомлено («полусознательно»), перебуваючи в тій хиткій, лабільній, не має чітких меж зоні, яка пролягає між свідомістю і підсвідомістю.
Вольові дії проявляють себе або на «тактичному», або на «стратегічному» рівні. У першому випадку мають місце короткочасні («сьогохвилинні»), локальні прояви волі; у другому - пролонгована, протяжна у просторі та часі вольова діяльність, що включає складні комплекси дій, вчинків, звершень і т.д. не виключено, зрозуміло, і безліч проміжних ступенів між цими полюсами; їх гущавині всього і доводиться бачити в реальній життєвій практиці.
Психологи ділять вольові феномени на прості і складні. Простими вважаються ті, з якими можна зустрітися в найзвичніших, буденніших ситуаціях. Примусити себе взятися за яку-небудь справу, наприклад: узятися за роботу, коли немає бажання займатися нею; примусити себе подолати, «подолати» ту або іншу технічну трудність в розучуваному музичному творі; добитися від учня (або групи учнів, класу, колективу музикантів і т. д.) виконання даного конкретного зада-
28
нія, причому зробити це без зайвих роздумів, рефлексій, майже автоматично - такі приклади «простих», одновимірних вольових дій. Кількість таких прикладів, природно, можна було б умножати до безкінечності. «Я знаю, - розказував Л. Н. Оборін, - що добитися точного втілення хай навіть нескладного звукового нюансу вимагає певного вольового зусилля».

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему: Воля як психологічна категорія. Аналіз і класифікація вольових дій

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок