Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Структура самосвідомості у підлітків з поведінковими розладами

Структура самосвідомості у підлітків з поведінковими розладами

Назва:
Структура самосвідомості у підлітків з поведінковими розладами
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,97 KB
Завантажень:
110
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Структура самосвідомості у підлітків з поведінковими розладами


Згідно з Десятою міжнародною класифікацією психічних і поведінкових розладів, у підлітковому віці до них відносять розлади соціальної поведінки, обмежені рамками родини, розлади соціальної поведінки поза соціальними зв’язками, а також змішані розлади соціальної поведінки та емоцій.
Як засівдчують наші дослідження, таким підліткам властиві невміння працювати у внутрішньому плані свідомості, невміння контролювати власну поведінку і співвідносити її з усталеними в суспільстві нормами і правилами [1; 2]. Відомо також, що рівень розвитку самосвідомості у підлітків з поведінковими розладами є прогнозуючим фактором при таких розладах. Саме тому в нашому дослідженні особлива увага звертається на вивчення самосвідомості та її структури у підлітків з поведінковими розладами.
Постановка проблеми
Самосвідомість особистості вивчали такі відомі психологи, як В. Столін, І. Кон, Л. Виготський, В. Аверін та інші [3; 4; 5]. Становлення самосвідомості є складовою процесу становлення особистості – це необхідна умова її існування. У цьому зв’язку зрозуміти структуру самосвідомості, етапи її формування можна в ході становлення і розвитку самої особистості, починаючи з перших років її життя.
Однак численні емпіричні дослідження у сфері самосвідомості проводяться нескоординовано, відтак їх методологія не завжди досить чітка, понятійний апарат неоднозначний, а альтернативні емпіричні й теоретичні концепції не вдається звести до спільного знаменника. Самосвідомість часто-густо розглядається як пізнання індивідом власних якостей. Так, автори одних досліджень описують самосвідомість як „Я-концепцію”, інші – як „Я-образ”, треті ототожнюють самосвідомість із самооцінкою [3; 4; 5].
У зв’язку з цим пропонуємо свій погляд на проблему, грунтуючись, у першу чергу, на вікових етапах формування самосвідомості особистості та її становлення в соціумі. Етапи формування самосвідомості будемо розглядати відповідно до етапів психічного розвитку дитини, тобто становлення її інтелектуальної та особистісної сфер, що розгортаються від народження до підліткового віку включно.
Крім вікових етапів самосвідомості виокремлюємо три рівні формування самосвідомості в соціальному середовищі. Перший рівень – тілесний, пов’язаний зі змінами схеми тіла; другий – особистісний, що включає зміни, які стосуються тільки особистості самої дитини та її внутрішнього світу; третій рівень – психосоціальний, що описує взаємини з однолітками й дорослими, а також особливості поведінки підлітка в соціумі та її регуляцію.
У межах дослідження будемо розглядати структуру самосвідомості як певну систему, що складається з певних рівнів і, відповідно, з їх елементів, що виникають на кожному віковому етапі і змінюються один за одним.
Так, у дитинстві формування самосвідомості пов’язане зі схемою тіла – суб’єктивного образу взаємного положення, стану рухів частин тіла в просторі. Відчуття, що виникають у дитини на основі пропріоцептивної та кінестетичної інформації, створюють у неї емоційно забарвлене враження комфорту чи дискомфорту, тобто те, що можна назвати самопочуттям організму. Отже, схема тіла – це перший елемент самосвідомості, що виникає на тілесному рівні в дитинстві.
У раннім дитинстві дитина може вже оцінити своє тіло, починає усвідомлювати світ за допомогою ходьби. Вона спостерігає своє відображення в дзеркалі, розуміє, що вже відокремлена від навколишнього світу. На цьому віковому етапі чітко формуються уявлення про себе як про когось, хто відрізняється від іншого. В цей період мають місце такі рівні становлення самосвідомості, як тілесний та психосоціальний.
У дошкільному віці переважають особистісний та психосоціальний рівні. На особистісному рівні у дитини формується основна потреба бути визнаною й оціненою позитивно, а на психосоціальному основним механізмом формування самосвідомості є рольова гра (за її допомогою дитина прагне самоствердитися, зрозуміти, що вона значима для оточення і самої себе).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Структура самосвідомості у підлітків з поведінковими розладами

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок