Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психологія етнічних спільностей і груп. Від перших наукових розвідок до сучасних напрямів досліджень

Психологія етнічних спільностей і груп. Від перших наукових розвідок до сучасних напрямів досліджень

Назва:
Психологія етнічних спільностей і груп. Від перших наукових розвідок до сучасних напрямів досліджень
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,81 KB
Завантажень:
413
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему:
Психологія етнічних спільностей і груп. Від перших наукових розвідок до сучасних напрямів досліджень
 


Етнічні спільності і групи відіграють важливу роль в становленні та розвитку особистості, в історичному прогресі. Під етнічною групою розуміємо стійку спільність людей, що склалася історично на певній території і якій властиві відносно стабільні особливості мови, усвідомлення єдності і відмінності від інших утворень (самосвідомість етносу), відмінні від інших груп характеристики (спосіб життєдіяльності, традиції, норми, правила і звички, побут, матеріальна і духовна культура, метод господарсько-екологічної діяльності, внутрішня формальна організація тощо). Вона формується і розвивається природно-історичним шляхом і може існувати як реальна (компактна) сукупність людей, яка, завдяки відносній цілісності, є самостійним суб’єктом історичного і соціального процесу.
Йдучи від простого до складного, можна констатувати, що рід і плем’я – це перші соціальні спільності людей, головна мета яких полягала в задоволенні найважливіших потреб у харчуванні, одязі, захисті. В процесі соціальної взаємодії, повсякденного спілкування формувалися спільні уявлення про оточення, складалися звичаї, ритуали, традиції, вірування, які згуртовували людей і водночас відтворювали специфіку їх об’єднання. Все це надавало стійкості й міцності роду, племені й ставало основою у формуванні колективної свідомості.
До поняття „рід” близька інша дефініція – „клан”, яка в сучасній літературі трактується як група людей, котрі вважають себе спільниками в певному виді діяльності. В окремих кланах поширені звичаї родового устрою. Передусім такі, як кровна помста, кругова порука тощо.
На основі роду і племен історично будувалося особливе утворення, яке дістало назву „народ”. Етнічна спільність, що сформувалась у процесі взаємодії родів, племен, кланів, могла змінюватися, однак при цьому вона мала свої звичаї, вірування, норми, цінності, спільну мову, постійну територію, яку вперто захищала. На певних етапах розвитку тут формується спільна самосвідомість.
До найбільш узагальнених понять належить поняття „етнос”, яке трактують як стійку спільноту людей, що склалася історично, об’єднану спільним ареалом проживання. Вона представлена племенем, народністю, нацією чи групою націй і національностей, наділена загальними культурно-психологічними і поведінковими рисами [1; 2; 9; 16].
В процесі історичного розвитку етноси можуть втратити єдність території, однак зберігають мову, норми поведінки, звичаї, культуру. На вищій стадії більшість етносів утворюють стійку соціально-економічну цілісність – націю, тобто культурну, соціальну спільність, що історично склалася, і володіє власною мовою, традиціями, нормами поведінки, системою етнічних цінностей.
До понять „народ”, „нація” близьким є поняття „народність”, під яким розуміють спільність людей, яка має свою мову і склалася історично, територіально, економічно і культурно.
Існує ще одна спільність, яку називають „расою”. Це утворення є продуктом біологічного розвитку. Це надвеликі групи людей, що склалися історично, пов’язані спільним походженням, яке виражається у загальних спадкових морфологічних і фізіологічних ознаках (колір шкіри, очей, волосся, форма черепа тощо) [9].
У наш час існує окрема галузь науки, що виникла на перетині етнографії і соціальної психології — етнопсихологія, котра описує і пояснює особливості поведінки та її мотиви всередині спільності й між етносами, що живуть століттями в одному історично усталеному просторі. Ця наука вивчає етнічні особливості психіки людей, етнічні конфлікти і стереотипи, етнічну специфіку соціалізації особистості [5; 11; 16]. Тривалий час у конкретних етнопсихологічних дослідженнях увага приділялась переважно проблемі психології націй – попри те, що нації, як форми етнічної спільності людей, склалися на відносно пізньому етапі історичного розвитку — у період становлення капіталізму. Щоправда, вони і в сучасних суспільствах є найпоширенішою формою етнічної спільності, але крім них існують й інші етнічні спільності — народності, національні групи тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Психологія етнічних спільностей і груп. Від перших наукових розвідок до сучасних напрямів досліджень

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок