Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Структура пам'яті

Структура пам'яті

Назва:
Структура пам'яті
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,37 KB
Завантажень:
207
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Структура пам'яті
Наші відчуття та образи, сприймання, думки і почуття, рухи та дії не зникають безслідно, а запам'ятовуються нами, закріплюються у нашому мозку, поступово утворюючи наш індивідуальний досвід. Цей досвід більш або менш тривало зберігається і при потребі відтворюється. Дещо при цьому забувається.
Процеси запам'ятовування, зберігання, відтворення й забування різноманітного досвіду і складають пам'ять людини.
Отже, структурними елементами пам'яті є запам'ятовування, зберігання, відтворення і забування. Запам'ятовування - це закріплення образів сприймання, уявлень, думок, дій, переживань і зв'язків між ними. Через контакти нових даних з набутим раніше досвідом. Запам'ятовування буває мимовільним і довільним.
Мимовільне запам'ятовування -- це досить продуктивна форма, яка до того ж не вимагає спеціальних зусиль для засвоєння. Запам'ятовування здійснюється в процесі виконання завдань ніби саме по собі. Активно діючи з об'єктами, людина мимохідь їх загам'ятовує. Якщо запам'ятовування ще й пов'язане з досягненням мг і и діяльності, то його ефективність значно зростає.
Незважаючи на ефективність мимовільного запам'ятовування, провідною формою запам'ятовування вважається довільне. Воно дає змогу запам'ятати те, що треба в даний момент, і настільки, щоб забезпечити успіхи в навчанні, розвитку, виконанні завдань. Це вимагає часу й додаткових зусиль, проте забезпечує похідний рівень готовності індивіди до виконання певних завдань.
За характером зв'язків, що встановлюються між окремими частинами матеріалу і знаннями, вже набутими в минулому досвіді, виділяють два способи
запам'ятовування: механічне і осмислене. При механічному запам'ятовуванні встановлюються асоціації шляхом багатократного повторення. Осмислене запам'ятовування основане на встановленні смислових зв'язків нового з вже відомим матеріалом і між частинами даного матеріалу.
Механічне запам'ятовування матеріалу приводить до формального засвоєння знань. Крім того, воно неекономне, оскільки вимагає значно більше часу, ніж запам'ятовування осмислене. Однак в певних випадках воно необхідне (наприклад при запам'ятовуванні слів іноземної мови).
Збереження - це процес утримання в пам'яті відомостей, одержаних у ході набування досвіду. Великою мірою він залежить від якості та глибини запам'ятовування, використання матеріалу пам'яті в своїй діяльності.
Забування - це природний процес. Подібно збереженню й запам'ятовуванню, воно має вибірковий характер. Забувається перш за все те, що не має для людини життєво важливого значення, не викликає інтересу, не відповідає її потребам, не займає суттєвого місця в її діяльності і тому не отримує достатнього підкріплення. Вибірковість забування проявляється і в тому, що деталі забуваються швидше, довше зберігаються в пам'яті загальні положення, висновки.
Проте неможливість згадати який-небудь матеріал ще не означає, що він цілком і назавжди втрачений і більше не є надбанням досвіду індивіда. Адже часто ми згадуємо речі, які вважали остаточно забутими. Загальновідомі факти згадувань людьми далеких подій у періоди піднесення і потрясінь, під час сну і в гіпнотичному стані, під впливом нагадувань тощо. Цікавими є також згадування в старечому віці окремих відомостей із життя періоду дитинства та юності. Відомо, що забутий матеріал відновлюється значно легше й швидше, ніж запам'ятовується вперше. Тому ймовірно, що запам'ятовуваний, матеріал не стирається при забуванні повністю, як з магнітної плівки звукозапису, а стає якоюсь мірою неусвідомлюваним і вимагає для відновлення певних умов.
Обидва процеси - збереження і забування - перебувають у певній динамічній рівновазі. З одного боку, до ^пам'яті постійно надходять нові матеріали запам'ятовування. Раніше засвоєні знання взаємодіють із новими, вступають у нові
зв'язки, уточнюються,; диференціюються, узагальнюються і перекодовуються. З іншого - матеріали пам'яті забуваються, стають1 непридатними для практичного використання. Досвід у свідомості успішно зберігається, якщо він поновлюється і збагачується, інакше дані досвіду втрачають сенс, притуплюються і зникають, коли боротьба цих двох процесів відбувається не на користь збереженню.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Структура пам'яті

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок