Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Структура прогностичного компонента та його роль в управлінській діяльності

Структура прогностичного компонента та його роль в управлінській діяльності

Назва:
Структура прогностичного компонента та його роль в управлінській діяльності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,66 KB
Завантажень:
278
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Структура прогностичного компонента та його роль в управлінській діяльності


Сучасні соціальні та економічні умови висувають особливі вимоги до навчальних закладів: складність і динамічність процесів перехідного періоду, часта корекція законів і нормативних актів, що регламентують діяльність освітянських установ, динамізм технологічних змін та нові запити суспільства обумовлюють виникнення нових, часто несподіваних можливостей. В такій ситуації керівники освітніх організацій повинні постійно оцінювати перспективи своєї діяльності, розвитку очолюваного ними навчального закладу, визначати пріоритети у своїй роботі, максимально використовувати нові можливості.
Нині постійно чуємо про проблеми виживання освітніх організацій, при цьому слово „виживання” навантажується негативним змістом і асоціюється з жалюгідним функціонуванням і постійною загрозою загибелі, яка сприймається як неминучість (це може пов’язуватися з незадовільним фінансуванням шкіл, скороченням дітонародження, що призводить до зменшення кількості учнів у школах, тощо). Тим часом у західній літературі виживання розглядається чи не як основний критерій позитивності організаційних змін.
Нерідко виживання розглядається як характеристика функціонування, що стосується стабільності організації і пов’язується з сьогоденням, а ефективність – як характеристика розвитку, що обумовлює організаційну гнучкість і пов’язується з майбутнім станом організації. Так, у концепції К. Вейка співвідношення виживання й ефективності подається як „співвідношення адаптивності організації і її здібностей до адаптації в майбутньому” [16, с. 115].
Важливим чинником вдосконалення функціонування навчальних закладів, зокрема й шкіл, є ефективне прогнозування в структурі управлінської діяльності директора школи, оскільки в післядипломних освітніх закладах та на підготовчих курсах менеджерів шкіл навчають лише основам управлінської діяльності, а психологія управління посідає малопомітне місце в загальному курсі підготовки.
Під ефективним прогнозуванням в структурі управлінської діяльності розуміємо, перш за все, уміння приймати правильне рішення при виборі оптимальної стратегії дій з кількох варіантів. У зв’язку з проблемою правильного прогнозування на основі вибору оптимального варіанту рішення слід звернути увагу на такий феномен, як „ефект Хіндсайта”, який є „тенденцією перебільшувати здатність передбачати, як все відбудеться, після того, як результат стає відомим” [9, с. 90]: цей феномен може призвести до згубних наслідків, оскільки таке ставлення викликає переоцінку власних інтелектуальних здібностей.
Н. Коломінський зазначає, що хоча „реалізувати прогностичний компонент управління в умовах ринкової економіки в освіті досить непросто, однак діяльність керівника освіти, який не враховує тенденцій розвитку керованого об’єкта, є волюнтаристською, а тому – малоефективною” [11, с. 7]. Директору школи необхідно вміти передбачати можливі тенденції розвитку школи з врахуванням соціально-економічних, освітянських, регіональних особливостей, а також традицій, звичаїв, потреб місцевого населення.
Досить часто підручники з теорії організації управління „грішать” тим, що в них приймається позиція методологічного універсалізму і норматизму, тобто „визначається ідеальний тип стратегії управління” [16, с. 108] та прийняття рішень, а менеджерам-практикам пропонується його дотримуватися й реалізовувати. Ми ж говоримо про прийняття рішень менеджером освіти як про сферу вільного вибору, себто здійснення ним прогностичної функції управління: директор школи при виконанні своїх обов’язків має дотримуватися принципу еквіфінальності, що полягає у запереченні існування єдино правильного шляху досягнення цілей організації.
Прогнозування (з грець. prognosis – передбачення) є випереджаючим відображенням дійсності, конкретним науковим дослідженням перспектив певного явища; це – „виявлення вищої форми випереджаючого відображення в процесі мислення як передбачення очікуваного майбутнього на основі урахування динаміки прогнозованого явища” [11, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Структура прогностичного компонента та його роль в управлінській діяльності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок