Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Особистісний вибір: психологія відчаю та надії

Особистісний вибір: психологія відчаю та надії

Назва:
Особистісний вибір: психологія відчаю та надії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,61 KB
Завантажень:
353
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему:
Особистісний вибір: психологія відчаю та надії


План
1. Психологічні ролі і соціальне буття людини
2. Рольовий конфлікт як рушійна сила розвитку особистості
3. Локус рольового конфлікту і стратегія особистісного вибору
4. Психотерапевтичне розв'язання рольових конфліктів
Використана література


1. Психологічні ролі і соціальне буття людини
Людина є біосоціальною істотою. Це означає, що їй притаманні не лише психофізичні та психічні якості, як то властивості нервової системи, темперамент, індивідуально-психологічні особливості мислення, сприймання тощо, але й характеристики, що визначаються соціальними параметрами, міжособовими стосунками, позицією в соціумі і ставленням її до суспільних феноменів. Соціальне буття людини нагадує театральне дійство. Ще В. Шекспір помітив подібність виконання людиною різних соціальних функцій театральним ролям. Саме тому соціологи в свій час ввели поняття соціальна роль, запозичивши театральну термінологію. Сучасна психологія використовує поняття "роль" в ширшому контексті, розглядаючи не лише соціальні, а й інші різновиди психологічних ролей.
Слово "роль" походить від латинського слова rotulus, що буквально означає паперовий згорток, тобто рулон паперу, на якому записаний текст сценічної ролі для актора. Театральна роль - це перш за все текст, а також система дій, що їх театральній актор має говорити і здійснювати в драматичному дійстві. Про близькість змісту понять роль і особистість свідчать дані сучасної психолінгвістики, психосемантики, семіотики тощо, згідно з якими свідомість людини, її досвід мають природу, близьку до природи тексту. В структурному психоаналізі вважається, що несвідоме людини структуроване як текст і може описуватися лінгвістичними закономірностями. Зміст театральної ролі є фіксованим, записаним раз і назавжди.
На перший погляд здається, що реальна поведінка людини не така, що особистість здійснює вчинки на свій власний розсуд. Але виявляється, що життєві ситуації, в які потрапляє індивід, дуже часто певним чином запрограмовані, що робить їх схожими на драматичні сцени, описані в сценарії. В психології існує поняття "життєвий сценарій", згідно з яким на поведінку людини впливає інформація, що міститься в несвідомому людини (щось схоже на текст театральної ролі). Це означає, що людина в своїй поведінці не завжди є вільною, що вона не в кожній ситуації може здійснити по-справжньому вільний особистісний вибір. Часто буває так, що людина повторює одні й ті самі помилки, або інші неконструктивні дії, наприклад, жінка алкоголіка, наважившись на розлучення, повторно виходить заміж знову за алкоголіка. Ці незрозумілі на перший погляд дії пояснюються тим, що в життєвому сценарії людини "записано", що певні речі їй обов'язково потрібно робити (наприклад, завжди прагнути до досконалості, або будь що критикувати інших за зроблені ними помилки), а інші речі робити заборонено (наприклад, не можна висловлювати певні почуття, або брати ініціативу, або вірити людям). Людина, що живе за сценарієм, не є автономною, тобто її дії продиктовані не вільним вибором, а сценарними, неусвідомлюваними настановами і заборонами. На цілком слушне в такому контексті питання "Чи можна позбутися впливу власного сценарію?" ми спробуємо відповісти на сторінках цього розділу.
Для того, щоб зрозуміти, яким чином ситуація особистісного вибору пов'язана з такими феноменами як роль, життєвий сценарій, психологічні ігри, почнемо з аналізу базового поняття "психологічна роль". Людина грає в своєму житті багато ролей, всі вони досить різні і за характером, і за змістом. Узагальнюючи дані різних психологічних праць, де вивчаються типології ролей та рольової поведінки, ми розробили наступну класифікацію психологічних ролей (табл.).
Таблиця
Приклади різних типів психологічних ролей
Соціальні ролі | Особистісні ролі
Ситуативні (тимчасові соціальні групи) | Групові (постійні соціальні групи) | Міжособистісні | Життєві (внутрішньособистісні)
Споживач послуг (глядач, пасажир, покупець)
Хворий (знаходячись у лікарні)
Член випадкової групи | Професійні ролі Навчальні ролі
Ролі членства в різних групах (партіях, клубах, сектах тощо)
Офіційний лідер | Статусні ролі
Професійні (стильові) ролі
Неформальний лідер
Друг, подруга
Коханець | Статеві ролі
Гендерні ролі
Сімейні ролі
Професійні (смислові) ролі
Соціальні типи характеру
Як бачимо, всі ролі можна розділити на 2 великі групи: соціальні та особистісні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Особистісний вибір: психологія відчаю та надії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок