Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Стереотипи зовнішності: яким має бути людське тіло?

Стереотипи зовнішності: яким має бути людське тіло?

Назва:
Стереотипи зовнішності: яким має бути людське тіло?
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,63 KB
Завантажень:
398
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Стереотипи зовнішності: яким має бути людське тіло?


В сучасному суспільстві стандарти фізичної привабливості людини викликають неабиякий інтерес. І не лише тому, що розвинуте тіло – ознака здоров’я. Сьогодні воно все частіше стає ознакою статусу, оскільки відображає матеріальні можливості людини (витрати на повноцінне харчування, відвідування тренажерних залів, наявність часу на фізкультурні вправи, а іноді й витрати на пластичні операції). Людське тіло часто стає рекламним символом, товаром (косметична хірургія, виробництво косметики), а також критерієм оцінки при сприйманні іншої людини. Тіло стає символом, у якому „сплавляються у єдине ціле суспільна ідеологія і особистісна ідентичність” [9, с. 71].
Існує певний інтерес до цієї теми і в психології, перш за все – в контексті впливу на психіку через тіло (тілесно-орієнтована терапія). Вивчаються також стереотипи фізичної привабливості та їх вплив на самооцінку і поведінку людини. Особливе зацікавлення з’ясуванням громадської думки щодо стереотипів зовнішності виявляють американські дослідники. В США особистісні проблеми, пов’язані з викривленим сприйманням „фізичного Я”, стають дедалі актуальнішими, оскільки ожиріння значної частини населення стає не тільки медичною, але й соціальною проблемою. Приблизно 1 % американок віком від 12 до 25 років (а особливо від 12 до 18 років) страждають від анорексії (страх перед зайвою вагою, відмова від їжі) [12]. Захворювання вважається досить серйозним, оскільки від 5 до 18 % таких хворих помирає. На булімію (синдром переїдання і блювання) в США, за різними даними, страждає від 13 до 67 % жінок (зокрема, кожна третя дівчина-підліток). І хоча чоловіки теж прагнуть мати молоде й красиве тіло, це захворювання серед чоловіків набагато менш поширене: співвідношення між чоловіками й жінками становить 1:20. Булімія призводить до медичних ускладнень, проблем з нирками, зубами і травленням в цілому. Кількість харчових порушень поступово зростає і в інших країнах. Так, булімію в умовах клініки було виявлено у 5,1 % японських жінок [27].
Причиною цього захворювання є, перш за все, усталені стандарти людського тіла. Вони стали важливим соціально-психологічним фактором провокації депресивних станів, оскільки існує висока позитивна кореляція між задоволенням зовнішністю і задоволенням собою. Соціальна оцінка через фізичні критерії породжує низку психологічних проблем, бо „фізичне Я” є важливою складовою „Я-концепції” та одним з критеріїв самооцінки. На сьогодні образ ідеального тіла часто є недосяжним: 85 % жінок через біологічні обмеження не можуть відповідати еталонам тілобудови, пропонованих ЗМК (сучасна „модель” тендітніша від середньостатистичної жінки на 23 %! [1]). Починаючи з 1920-х років, західним ідеалом жіночого тіла став „хлоп’ячий” силует. Американці вважають, що такий стандарт прийшов до них з Азії [14]. Більшість культур віддають перевагу ідеалам тілобудови, що відображають чіткий сексуальний диморфізм. В сучасній західній культурі вони виражені як привабливість худорлявих жінок і V-подібних (мезоморфних) форм чоловічого тіла [18].
Первинна оцінка за зовнішністю людини є типовою і для українського суспільства. Все наполегливіше наші ЗМК популяризують думку, що цінність жінки полягає в її красі, що красиве тіло забезпечує її привабливість [5]. І що атрибутом такої краси є худорлявість. Відтак, аби бути задоволеною своєю зовнішністю, три чверті жінок „сідають на дієту” (як правило, безрезультатно), а приблизно половина використовує сумнівні засоби для схуднення, підриваючи своє здоров’я, що провокує новий стрес. Жінки, як соціальна група, набагато частіше невдоволені власним тілом, і ця невдоволеність значно зросла за останні 25 років [16].
Результати теоретичного аналізу проблеми
Сучасні дослідження стандартів зовнішності охоплюють широке коло проблем. Західні психологи розглядають, передусім, такі аспекти:
· ідеальний образ тіла (суспільні вимоги, стереотипи в ЗМК);
· вплив суспільних стандартів на сприймання людиною власного тіла;
· особливості соціальної взаємодії людей з різним типом тілобудови;
· відмінності між людьми з різним типом тілобудови (а не стереотипні уявлення);
· особливості сприймання чоловічого і жіночого тіла.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Стереотипи зовнішності: яким має бути людське тіло?

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок