Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Гормічна психологіяВ. Мак-Доугалла (1871—1938)

Гормічна психологіяВ. Мак-Доугалла (1871—1938)

Назва:
Гормічна психологіяВ. Мак-Доугалла (1871—1938)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,40 KB
Завантажень:
364
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
РЕФЕРАТ
На тему:
Гормічна психологія
В. Мак-Доугалла (1871—1938)


Гермін "гормічна" походить від грецького слова та означає спонукання, зрештою — спонукальний мотив до життя. А це є го-ловною метою живого організму. Тому вихідною ідеєю гормічної психології є визначення доцільності поведінки, її цілепошукового характеру. Цим твердженням гормічна психологія виступила антагоністом психології як науки про поведінку.
Засновником гормічної психології був Вільям Мак-Доугалп. Він наро-дився в Англії, помер у США. Своє основне наукове завдання вчений бачив у застосуванні даних психологічної науки до наук суспільних.
Згідно з гормічною концепцією, інстинктивний потяг до цілі перебуває в живих істотах одвічно. Виходячи з цього постулату Мак-Доугалл досліджував суспільну поведінку людини, стверджуючи можливість успадкування набутих рис психіки. Мак-Доугаллу належить ідея гальмування як дренажу, що викликає відтік нервової енергії.
Зіставляючи дві концепції психічного — гедонічну та гормічну — в тлу-маченні психічної активності організму, Мак-Доугалл вважає істинною саме другу концепцію, адже вона містить у собі теологічний принцип. Сутність своєї теорії Мак-Доугалл пояснює у судженні, яке здається на перший по-гляд тавтологічним. Він питає: ''Чому та чи інша тварина або навіть і люди-на спрямовуються до тієї чи іншої мети?" І відповідає: "Саме тому, що в їхній природі все закладено споконвічно саме так". На думку Мак-Доугалла, це твердження має глибокий психологічний і світоглядний смисл.
Спостереження над різними видами тварин свідчать про те, що їхня по-ведінка спрямована на пошуки цілей різноманітного характеру. Це харчі, ''товариші", певне природне середовище відповідно до певної пори року. У зв'язку з цим організм має уникати якихось обставин і разом з цим виявля-ти вчинки, які приводять до панування над живим світом, включаючи світ людей.
Кожна особина будь-якого виду тварин характеризується певною спо-конвічною суперечливою тенденцією та ставить цілі різного ґатунку. Це стосується й людської природи, адже людина також має природні цілі, які визначаються її вродженими тенденціями. Цим фактом психологи не мо-жуть нехтувати. Вони досліджують його, але нерідко зводять усі потяги до їх мінімального числа, насамперед говорячи про секс, страх, гнів (так звані могутні рефлекси). Деякі психологи вказують на первісні бажання, безу-мовні рефлекси, потяги, вроджені тенденції або схильності. Мак-Доугалл вважає, що серед цих та аналогічних термінів слово "інстинкт" краще, ніж інші, вказує на факти і проблеми, які він намагається аналізувати.
Гормічна психологія пропонує вбачати за інстинктивними діями самі інстинкти. За своїм змістом та за дослідницькою традицією слово "інстинкт" репрезентує таку дію живої істоти, що охоплює сукупність ак-тивностей цілісного організму. В результаті досягається та чи інша мета, властива даному виду. Цей інстинкт виявляють усі особини даного виду, і завдяки йому здійснюється пристосування до навколишнього світу. Інстинкт характеризується тим, що в ньому ще не відображено індивідуальний досвід живої істоти.
Мак-Доугалл зауважує, що довкола цього терміна протягом кількох століть виникло чимало спекуляцій. Крім того, що це слово позначає відповідну дію, воно ще й ніби вказує на щось невідоме, яке виражає себе саме в дії та спрямоване в бік окремої природної мети. Постає питання: що ж це за невідоме? Мак-Доугалл відкидає дві крайності у відповіді на це пи-тання — вказівку на "перст Божий" та ідею ролі "рефлексу нервової сис-теми".
Мак-Доугалл указує на те, що гормічна активність с енергетичною за своїми проявами та суттю. Енергія ця виявляється вже в хімічних процесах узагалі і в процесах фізіологічної хімії зокрема. Але цю активність навряд чи можуть тлумачити гіпотези, що постають у фізичних науках, сучасних Мак-Доугаллу. Тому гормічна психологія відмовляється спиратися на них, хоч і використовує деякі їхні положення.
Мак-Доугалл перелічує важливі факти, які можуть сприяти з'ясуванню природничих засад гормічної психології: а) прояв енергії спрямовується такими каналами, які дають змогу організмові досягти життєвої мети; б) ця спрямованість підсилюється когнітивною активністю, усвідомленням життєвих цілей, проте не досить повним щодо навколишньої ситуації та ме-ти; в) активність, яку було ініційовано за посередництва когнітивної актив-ності, триває доти, доки ціль не буде досягнуто; г) коли ж ціль досягнуто, активність вичерпується; д) досягнення мети, рух уперед викликають емоції, які формують позитивний життєвий досвід.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Гормічна психологіяВ. Мак-Доугалла (1871—1938)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок