Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Конфліктогенний потенціал міжетнічних відносин

Конфліктогенний потенціал міжетнічних відносин

Назва:
Конфліктогенний потенціал міжетнічних відносин
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,27 KB
Завантажень:
113
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Конфліктогенний потенціал міжетнічних відносин


Актуальність дослідження міжетнічних відносин у Криму обумовлена кількома важливими факторами. По-перше, Крим – це одна із найбільш поліетнічних територій у Європі. Унікальна етнокультурна мозаїчність автономії – результат множинних етнічних міграцій, у ході яких між етносами складалися відносини компліментарності або ж ворожості. По-друге, Крим – це територія остаточного оформлення кримськотатарського етносу. По-третє, у світлі подій останнього десятиліття, в тому числі й повернення кримських татар на свою батьківщину і нелегкий процес їх облаштування, цей фактор стає не тільки демографічним і соціально-політичним, але і геополітичним. По-четверте, в силу свого геополітичного положення Крим протягом багатьох століть був не тільки місцем перетину торговельних шляхів, але й перебував в епіцентрі політико-правових суперечок і територіальних домагань різних суб’єктів державної влади. Обгрунтування досліджень можна розширювати, бо новітня історія серйозно «пройшлася» по Криму своїм колесом, залишаючи після себе колію, наповнену образами, болем та невирішеними проблемами.
Постановка проблеми
В уявленнях і переживаннях жителів півострова минуле й сьогодення сплелися в єдиний клубок, і не завжди зрозуміло, у який бік він покотиться. Іншими словами, непросто знайти детонатори, які можуть спричинити вибух конфліктогенного потенціалу, що таїться в складному кримському соціумі і, насамперед, у психології людей. І зовсім нездійсненним видається прагнення одномоментно діагностувати найзначиміші для Криму міжетнічні відносини. Така діагностика повинна проводитися постійно, у формі регулярного етносоціального моніторингу.
У Криму було проведено пілотну стадію дослідження, однією з основних цілей якого було виявлення індикаторів міжетнічної напруженості для того, щоб згодом відстежувати динаміку та тенденції їх змін. У розробці теоретичної частини дослідження та в аналітичній роботі брав участь також А. Шоркін. У підготовці соціологічного обґрунтування вибірки та в пошуку статистичних матеріалів брали участь Е. Хан і К. Темненко. Технічну частину виконували студенти-психологи. Однак ця стаття за її змістом є результатом роботи, виконаної автором.
Підкреслимо ще раз: головна мета пілотної стадії – розробка методологічного та методичного інструментарію для етносоціального моніторингу.
Основні позиції дослідження
Завдання пілотної стадії дослідження:
1. Визначити ймовірні індикатори міжетнічної напруженості в результаті аналізу відповідної літератури, у тому числі матеріалів про можливості раннього попередження міжетнічних конфліктів.
2. Визначити методи дослідження міжетнічної напруженості.
3. Розробити параметри виміру рівня виявлення індикаторів і, в цілому, критерії міжетнічної напруженості.
4. Створити й апробувати діагностичний інструментарій для дослідження.
У ході підготовки початкового етапу дослідження були висунуті такі гіпотези:
· Найзначнішими індикаторами напруженості в міжетнічних відносинах є: соціально-економічне становище етнічних груп; сприйняття і переживання соціально-економічного, політико-правового та культурно-мовного статусу власної етнічної групи в порівнянні зі сприйняттям статусу інших етнічних груп; незадоволеність ступенем представленості власної етнічної групи в органах влади різного рівня.
· При рівній репрезентації в анкеті індикаторів, що відбивають етнічну і соціально-економічну проблематику, респонденти обирають останні, що свідчить про прихований, неявний характер етнічного фактора на загальному тлі соціальної напруженості.
· Інтегральним показником міжетнічної напруженості є висока репрезентація в етнічній спільноті таких типів етнічної самосвідомості: «індиферентного», «приниженого», «інтегративного», «етноцентристського» і «фанатичного».
· Існує залежність між типом етнічної самосвідомості як інтегральною характеристикою представників етнічної спільноти і ступенем вираженості в них індикаторів міжетнічної напруженості.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Конфліктогенний потенціал міжетнічних відносин

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок