Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Етноестетика і психологія ритуально-побутової поведінки особистості

Етноестетика і психологія ритуально-побутової поведінки особистості

Назва:
Етноестетика і психологія ритуально-побутової поведінки особистості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,40 KB
Завантажень:
70
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
ЕТНОЕСТЕТИКА І ПСИХОЛОГІЯ РИТУАЛЬНО-ПОБУТОВОЇ ПОВЕДІНКИ ОСОБИСТОСТІ
В статті здійснюється соціально-психологічний аналіз ритуально-побутової поведінки особистості, яка є складовою повсякденності і сприяє естетичній соціалізації учасників ритуалізованих ситуацій. Останні є похідними від обрядів та ритуалів, що виражають міфологічне світобачення.
Ключові слова: ритуал, ритуально-побутова поведінка, етноестетика, естетична соціалізація, етнічна соціалізація, соціальні уявлення.
Розвиток особистості в макросоціальному контексті сучасності, яка виступає як “доба постмодерну” чи “епоха зрілого модерну” (Е. Гідденс) [2], став предметом дослідження не лише соціології й культурології, але й соціальної психології. Сучасності властиве тісне переплетення та взаємовплив інституційних змін та особистісних трансформацій, розширення спектру аспектів соціалізації (віковий, гендерний, етичний, естетичний, екологічний тощо). У цьому зв’язку актуальною постає проблема взаємодії усталених та нових психосоціальних механізмів соціалізації, запобігання деформацій у процесі їх взаємодії. Йдеться про традиційну та інноваційну поведінку, про традиції, обряди, ритуали, з одного боку, а з іншого про інноваційні стилі й стратегії поведінки особистості.
Метою нашої розвідки є соціально-психологічний аналіз ритуально-побутової поведінки особистості як складової повсякденності. Розгляд цієї форми поведінки у вимірі естетичної соціалізації дозволяє з’ясувати її важливу роль в міжпоколінній трансмісії естетичних, а також етичних та релігійних цінностей, окреслити наслідки деформацій ритуальної та ритуалізованої поведінки в житті мешканців міста та села. Засоби естетичної соціалізації попри їх розмаїтість вслід за В. Москаленко розглядаємо як традиційні (через сім’ю), інституційні – через певні інститути (дошкільний заклад, школа, засоби масової інформації), міжособистісні (спілкування з суб’єктивно значущими особами через такі механізми як імітація та ідентифікація), рефлексивні (почуття сорому й провини), стилізовані – діють в рамках певної субкультури [7]. Водночас, повсюдне повсюдне звуження репертуару ситуацій, зокрема фольклорних, ритуалізованих, в яких дитина реалізує етноестетичну активність, особливо в умовах міста, викликано зменшенням побутування засобів естетичної соціалізації, якою виступає ритуально-побутова поведінка.
У процесі дослідження ми спиралися на корпус історичних джерел та застосовували прийоми реінтерпретації окремих результатів культурантропологічного та соціокультурологічного пошуку, а також попередніх досліджень в галузі української етнографії, етнічної психології та психології мистецтва.
Розглядаючи ритуально-побутову поведінку особистості звернемося насамперед до поняття “ритуал”, який як протиставляють, так і ототожнюють обряду. Приміром з позицій етнографів “ритуал є кульмінацією обряду, його катарсисом, під час якого емоційні стани максимально загострюються…ритуал має на увазі індивідуальну участь кожного у колективній обрядовій драмі, що передбачає особисте відчуття священного”[12, с. 100]. Досліджуючи проблеми психології релігії В. Москалець аналізує ритуал як складову релігійного культу, що являє собою “строго регламентований комплекс символічних дій, які виражають і утворюють певні духовні цінності” [8, с. 237]. І хоча найбільш ґрунтовно проблематика ритуалів й ритуальних дій висвітлюється в працях з культурної антропології чи психології релігії, застосування окремими дослідниками міфологічного та екосоціального підходів дозволяє більш глибоко осягнути механізми функціонування ритуалів та його похідних форм як засобів соціалізації в сучасному суспільстві, а також їх світоглядні, комунікативні та компенсаторні функції.
Опираючись на ідеї видатних соціологів минулого століття Е. Дюркгайма та Г. Зіммеля вітчизняний дослідник М. Юрій здійснив детальний аналіз сутності ритуалу й ритуалізму, типів ритуалів, явища ритуалізації поведінки, дифузних її форм у річищі міфологічного підходу [14, с.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Етноестетика і психологія ритуально-побутової поведінки особистості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок