Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Вплив шкільної тривожності на мотивацію досягнення успіху в молодшому шкільному віці

Вплив шкільної тривожності на мотивацію досягнення успіху в молодшому шкільному віці

Назва:
Вплив шкільної тривожності на мотивацію досягнення успіху в молодшому шкільному віці
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,02 KB
Завантажень:
465
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Вплив шкільної тривожності на мотивацію досягнення успіху в молодшому шкільному віці


В наш час дуже гостро стоїть проблема мотивації досягнення успіху. Мотив - це одне з найістотніших понять, за допомогою якого розкривається природа людських дій, їх сутність[2]. Мотиви формуються у ранньому дитинстві і значний вплив на їх формування мають школа, клас, громадська думка колективу та сім'я. Він виступає важливим компонентом психологічної структури будь-якої діяльності, її рушійною силою. У широкому розумінні мотив - це усвідомлювана чи мало усвідомлювана спонука до діяльності. Таке розуміння мотиву випливає з праць радянських психологів: С. Л. Рубінштейна, О. М. Леонтьєва, Л. І. Божович, О. Г. Ковальова, Г. С. Костюка, В. С. Мерліна та ін. Сукупність усіх факторів (як особистісних, так і ситуативних), які спонукають до активності людину, у психології визначається як мотивація. Мотивація пояснює цілеспрямованість дії. У загальному вигляді проблема мотивації навчання є проблемою причин, які наперед визначають різні форми виявлення активності тих, хто навчається ( Н. Г. Морозова, О. П. Краковський, В. А. Горбачова, Є. А. Шестакова, Л. С. Славіна, Н. Ф. Прокіна, З. В. Мануйленко, Я. З. Невєрович, Р. С. Немов, П. М. Якобсон, В. Хеннінг, К. Мадлен, Х. Хекхаузен, Г. Розенфельд, Дж. Аткінсон, Д. Макклелланд, Дж. П. Гілфорд, Ж. Годфруа  та ін.). Один з засновників теорії мотивації Х. Хекхаузен відмічав, що по відношенню до діяльності у людини існує два протилежних мотиви: мотив досягнення успіху та мотив уникнення невдачі. Мотив досягнення - це прагнення людини досягати значних результатів, успіхів і майстерності в діяльності. Рівень мотивації досягнення у майбутньому має дуже важливе значення, бо успіх у будь-якій діяльності залежить не лише від здібностей і знань, а й від мотивації[ 3].
У молодшому шкільному віці мотивація досягнення формується, закріплюється й стає стійкою рисою особистості. Побоювання невдач - характерна риса високо тривожної дитини, це побоювання в них домінує над бажанням досягти успіху. Високо тривожні учні емоційно гостріше реагують на повідомлення про невдачу, вони гірше працюють в стресових ситуаціях чи умовах дефіциту часу, відведеного на вирішення завдань[1].
Мета нашого дослідження полягала в виявлення впливу шкільної тривожності на мотивацію досягнення успіху у дітей молодшого шкільного віку. Експериментальне  дослідження було проведене в початковій ланці загальноосвітньої школи № 13 м. Слов'янська. Вибірка склала 50 осіб, середній вік досліджуваних - 10 років. Нами були поставлені задачі експериментального дослідження: 1) дослідити рівень мотивації досягнення успіху у молодших школярів; 2) дослідити рівень шкільної тривожності у молодших  школярів; 3) провести спостереження за поведінкою учнів.
З цією метою використовувались наступні методи дослідження: метод     експерименту, тестування, метод спостереження, проективний метод.
У ході дослідження нами були використані наступні методики: методика „ Діагностика мотивації успіху та боязні невдач" Н.П. Фетискіна, методика "Запам'ятай та відтвори малюнок", розроблена групою американських психологів під керівництвом Д. Маккелланда (модифікована Немовим Р.С.), методика „ Шкала оцінки потреби у досягненні" Кареліна О.О., методика „ Діагностика рівня шкільної тривожності" Філліпса, методика „ Виявлення рівня тривожності" А.М. Прихожан ( шкала „Шкільна тривожність" ). Метод спостереження був використаний з метою одержання додаткової інформації щодо особливостей поведінки учнів з різною мотивацією досягнення та різним рівнем шкільної тривожності.
Проведений кількісний та якісний аналіз отриманих даних дозволяє нам свідчити: 1) у дітей нашої вибірки домінує середній рівень мотивації досягнення успіху -52,8%, дітей з низьким рівнем мотивації досягнення успіху - 38,8%, з високим рівнем мотивації досягнення успіху - 8,4%; 2) у дітей нашої вибірки домінує високий рівень шкільної тривожності -56,9%, дітей з середнім рівнем шкільної тривожності - 34,7%, дітей з низьким рівнем  шкільної тривожності -8,4%.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Вплив шкільної тривожності на мотивацію досягнення успіху в молодшому шкільному віці

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок