Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Оперантна поведінка на ґрунті її досягнень. Б.Скіннер (1904 —1990)

Оперантна поведінка на ґрунті її досягнень. Б.Скіннер (1904 —1990)

Назва:
Оперантна поведінка на ґрунті її досягнень. Б.Скіннер (1904 —1990)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,29 KB
Завантажень:
410
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
РЕФЕРАТ
На тему:
Оперантна поведінка на ґрунті її досягнень. Б.Скіннер (1904 —1990)


Провідним необіхевіористом вважався Беррес Скіннер, але щодо популярності він значно його перевищував. До самої своєї смерті він залишався одним з найбільш відомих психологів світу, його ідеї й сьогодні впливають на характер психологічних досліджень, певним чином визначають виховну справу, практику психології. Історики науки ставлять питання: чи зробив Скіннер істотний внесок у людське са-мопізнання? Здебільшого відповідають так: "Він був надто далекий від та-кого роду питань".
Розуміння людиною самої себе, принаймні, у пошуках філософів і пси-хологів протягом багатьох століть, ніяк не було метою Скіннера. Крізь усе своє тривале життя він з переконанням дотримувався крайньої біхевіористської позиції, згідно з якою “суб'єктивні сутності", такі як розум, мислення, пам'ять, аргументація, не існують зовсім, а є лише "вербальними конструктами", граматичними пастками, в які людська раса потрапила з розвитком мови. Скіннер головним чином відшукував детермінацію по-ведінки: яким чином вона створюється зовнішніми причинами. Він не сумнівався у правильності своєї позиції, оскільки вважав, що "біхевіоризм має потребу бути поясненим".
Теорія, яку прагнув створити Скіннер, мала підсумувати його досить од-нобічні дослідження: все, що ми робимо і чим ми є, детерміновано нашою історією нагород і покарань. Деталі його теорії виходили з таких прин-ципів, як часткове підкріплення ефекту, вивчення обстановки, які спри-чиняють поведінку або припиняють її.
Подібно до Дж.Вотсона, Скіннер робив виклики громадській думці, зокрема як публіцист. В одному з своїх ранніх виступів по телебаченню він навів дилему, яку запропонував ще М.Монтень. "Що зробили б ви, якби вам треба було вибрати: народити дітей або створити книжки?" — і відповів, що для себе особисто він народив би дітей, проте його внесок у майбутнє був би значнішим завдяки його працям.
Скіннер отримував задоволення, коли глузував над термінами, якими фахівці користувалися для розуміння людської поведінки: "Поведінка вла-стива людській природі, і тому має бути екстенсивна "психологія індивідуальних відмінностей", в якій люди порівнюються між собою та описуються в термінах рис характеру, здатностей, здібностей. Але за тра-дицією кожний, хто має справу з людськими вчинками, продовжує тлумачи-ти людську поведінку донауковим способом".
Скіннер також відкидав спроби зрозуміти внутрішній бік характеру осо-бистості: "Ми не мали потреби говорити про те, що особистості, стани розу-му, почуттів, риси характеру людини реально існують, щоб можна було їх примирити з науковим аналізом поведінки... Мислення і все інше є по-ведінка. Помилка полягає у спробах віднести поведінку до душі" .
На думку Скіннера, необхідно знати зовнішні причини поведінки та її результати, які можна спостерігати. Тільки виходячи з таких припущень можна дати зрозумілу картину активності організму як поведінкової сис-теми.
Згідно з цією позицією він виступав як переконаний детермініст: "Ми є такими, якими постаємо в нашій історії. Ми хочемо думати, що ми оби-раємо, що ми діємо, але я не можу погодитися з тим, що особистість є або вільною, або відповідальною". Самодостатнє автономне людське буття Скіннер вважає ілюзією; хороша людина є така, яка повністю зумовлена поводитися певним чином, а хороше суспільство має бути заснованим на "біхевіоральній техніці", що означає науковий контроль за поведінкою з використанням методів позитивного підкріплення.
Сучасники Скіннера бачили його як спритного популяризатора науки; він був красномовним, упевнено егоїстичним, захоплюючим. Для демонст-рації переваг техніки зумовлювання він навчав голуба грати мелодію на іграшковому піаніно, а пару голубів — у настільний теніс, коли вони пере-кочували м'яч своїми дзьобиками; мільйони глядачів дивилися це по теле-баченню як науково-документальний фільм.
Скіннер переносив свої натуралістичні візії на вигадане ним суспільство. В утопічній новелі "Walden Two" (1948) він змальовує невелику спільноту, в якій поведінка дітей із самого народження була суворо зумовлена нагорода-ми (позитивне підкріплення), аби вони стали на шлях співпраці та соціабельності; вся поведінка науково контролюється, але заради блага всіх.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Оперантна поведінка на ґрунті її досягнень. Б.Скіннер (1904 —1990)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок