Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Особистісна потреба влади як чинник політичної свідомості студентів

Особистісна потреба влади як чинник політичної свідомості студентів

Назва:
Особистісна потреба влади як чинник політичної свідомості студентів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,27 KB
Завантажень:
137
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Особистісна потреба влади як чинник політичної свідомості студентів


Боротьба за владу – центральна детермінанта і принцип функціонування політичної системи суспільства. Певний рівень потреби влади характерний кожній особистості незалежно від рівня її залучення до політичного життя. Оскільки відносини „домінування – підпорядкування” можна спостерігати в сім’ї, навчальному, виробничому колективі та навіть у дружніх взаєминах, то особистість має широкий спектр можливостей задовольнити свою потребу влади. Одержуючи практичне задоволення у сферах далеких від політики, потреба влади, так чи інакше, впливатиме й на особливості політичної свідомості людини. Дослідженню взаємозв’язку потреби влади і особливостей політичної свідомості особистості присвячена ця стаття.
Визначення основних понять
Поняття „влада” вивчається в межах багатьох наукових підходів та парадигм. Є. Вятр, наприклад, підкреслює психологічну та суспільну природу влади. Фактичний доступ до влади, методи її здійснення – це соціальні явища, які визначаються суспільною системою загалом, тоді як прагнення влади та пристосування до неї – явища психологічні [2].
З психологічної точки зору можемо визначити владу як здатність суб’єкта реалізувати власну волю, впливаючи на об’єкт шляхом цілеспрямованого використання своїх ресурсів.
Владні відносини передбачають взаємодію двох сторін – суб’єкта і об’єкта. Тому поняття „потреба влади” має подвійний зміст. Він залежатиме від того, хто буде носієм потреби влади. Для суб’єкта владних відносин „потреба влади” означатиме потребу домінування, а для об’єкта – потребу підпорядкування. Посилаючись на погляди Е. Фромма (єдина природа садизму і мазохізму), А. Кемпінські (взаємозв’язок того, хто керує і того, хто підпорядковується) та В. Васютинського (аналіз домінування і підпорядкування у інтерсуб’єктній взаємодії), вважаємо за доцільне виокремити два компоненти потреби влади – потребу домінування і потребу підпорядкування [1; 4; 6].
Слід також зазначити, що потреба влади є квазіпотребою – цінністю, здатною задовольнити не одну, а кілька базових потреб [3].
Існує два типи особистісного прагнення влади залежно від мети її реалізації особистістю. К. Хорні називає їх нормальним (як наслідок сили і компетентності) та невротичним (наслідок слабкості і беззахисності) прагненням влади [8]. Х. Хекгаузен виокремлює інструментальний (влада як засіб) та неінструментальний (влада як мета) види використання влади [7].
Політична свідомість – це опосередковане відображення політичного життя суспільства, суттю якого є проблеми влади, формування, розвиток і задоволення інтересів і потреб політичних суб’єктів; сукупність поглядів, оцінок, настанов, які, відображаючи політико-владні відносини, набувають відносної самостійності. Це сприйняття суб’єктом частини реальності, пов’язаної з політикою, суб’єктивний образ політичної системи, який не є продуктом індивідуальної свідомості, а здобувається особистістю з довкілля в ході політичної соціалізації [5].
Мета нашого дослідження – виявлення взаємозв’язку потреби влади і політичної свідомості особистості. Відтак маємо дослідити зв’язок між такими складовими потреби влади, як потреба домінувати і потреба підпорядковуватись; з’ясувати, які базові потреби лежать в основі потреби (квазіпотреби) влади та як вони пов’язані з політичною свідомістю особистості.
У процесі дослідження було використано методи тестування та анкетування, зокрема, такі методики:
· методика діагностики міжособистісних стосунків Т. Лірі, яка складається з 128 запитань, що формуються в шкали: домінантність (за низького рівня вираженості проявляється як лідерство), незалежність (за високого рівня вираженості проявляється як егоїстичність), агресивність, підозріливість, підкорюваність, залежність, схильність до компромісу (співпраці), альтруїстичність (схильність допомагати іншим, свідомо не пов’язана з власними інтересами особистості);
· шкали настановлень особистості на свободу і владу (за змістом ця шкала відповідає настановленню на домінування) з методики психодіагностики соціально-психологічних настановлень особистості в мотиваційно-потребнісній сфері О.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Особистісна потреба влади як чинник політичної свідомості студентів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок