Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Динаміка особистості засудженого в місцях позбавлення волі

Динаміка особистості засудженого в місцях позбавлення волі

Назва:
Динаміка особистості засудженого в місцях позбавлення волі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,53 KB
Завантажень:
82
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
“Динаміка особистості засудженого
в місцях позбавлення волі”


Психологічна характеристика особистості засуджених
та їх адаптаційних можливостей
Раніше вже зазначалось, що правопорушник (злочи-нець) — свідомий суб'єкт, наділений сукупністю біологічно зумовлених і соціальне детермінованих властивостей та яко-стей, поведінка якого визначається антисуспільною спрямованістю, що виникає під впливом дії певних суспільно-полі-тичних, економічних та соціокультурних умов. Засуджений — злочинець, що відбуває покарання за вироком суду, отже на нього розповсюджуються усі вищезазначені характеристики. Традиційно у науковій літературі виділялись наступні типи засуджених: актив — особи із вираженою позитивною спрямованістю, які характеризуються активною участю у тру-довому процесі, ініціативним ставленням до навчання, ре-тельністю у виконанні доручень, позитивним впливом на інших членів групи; резерв — засуджені, які беруть участь у трудовому процесі, у навчанні, але поведінка їх характеризу-ється незначною ініціативністю; пасив — засуджені із невизначеною спрямованістю, які вагаються у виборі стратегії своєї поведінки, їх вчинки значною мірою залежать від ситуації; за-суджені із негативною спрямованістю — ті, для кого ха-рактерні порушення режиму, негативне ставлення до будь-яких форм позитивного впливу, підвищена конфліктність.
На жаль, приведена типологія (як і інші у виправно-трудо-вій психології радянського часу) є ідеологізованою, суто фор-мальною і не дає уявлення про змістовні особливості мікро-середовища засуджених та психологію їх особистості. Ця проблема ще очікує дослідників, які змогли б неупереджено відповісти на низку запитань: які типи засуджених найбільш характерні для сучасних установ виконання покарань, яким чином їх злочинний досвід впливає на поведінку в місцях по-збавлення волі, які чинники макро- та мікросередовища є визначальними для їх корекції і ресоціалізації та ін. Тому ми висвітлимо лише деякі аспекти пенітенціарної психології, орієнтуючись, головним чином, на роботи останнього часу: Г. Ф. Хохрякова, О. М. Сухова, Г. С. Саркисова, Ю. М. Давидова, І. Б. Роднянської.
Перш за все, слід зазначити, що більшості ув'язнених при-таманні специфічні емоційні стани — недовірливість, підозріливість, тривожність, дратівливість, збудливість, агре-сивність, а також пригніченість, почуття власної неповноцін-ності і т. ін. Вони викликаються наступними чинниками:
1) ізоляцією від суспільства і розміщенням у замкненому сере-довищі, 2) обмеженням у задоволенні потреб, у першу чергу білогічних, через тотальну регламентацію поведінки, 3) при-мусовим включенням до одностатевих соціальних груп.
Жорстка регламентація поведінки правилами, що визнача-ються ворожим іцодо засудженого середовищем, та наявність


широкого спектру санкцій за їх порушення, формує пасив-ність і прагнення уникнути будь-яких змін. Оскільки ув'язне-ний живе у постійному тісному оточенні, порушення правил може відбутися і не з його вини, а з-за того, що його хтось підштовхнув, обмовив або неправильно витлумачив його сло-ва. Тому необхідно не лише постійно контролювати власні вчинки, але і прораховувати можливі варіанти поведінки партнерів по спілкуванню. Невдоволення і ворожість посилю-ються через те, що конфлікти, які виникають у мікросередо-вищі засуджених, важко врегулювати, а можливості змінити оточення немає. Людина протягом тривалого часу знаходи-тися в одній і тій самій соціальній групі, тому конфліктні си-туації нерідко переростають у злочини.
Від усього цього занепокоєність і підозріливість набува-ють хронічного характеру, нагнітаючи постійну внутрішню напруженість. Зненацька може настати момент «вибуху» («ко-роткого замикання»), що супроводжується бурхливою агре-сією, яка, на перший погляд, здається невмотивованою. Най-частіше такій поведінці передує зовнішній спокій, що маскує глибокі психічні переживання, робить їх непомітними для стороннього ока. Однак причина агресивності завжди існує:
вона полягає у гранично сконцентрованій внутрішній напру-зі, для миттєвої розрядки якої буває досить зовсім незначно-го зовнішнього поштовху.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Динаміка особистості засудженого в місцях позбавлення волі

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок